Interiér Univerzální - šedá je trendy
Vzniká spojením černé a bílé. Kouzlo výsledného tónu spočívá v tom, že je dokonalým partnerem pro jakoukoliv, i méně výraznou barvu, které vedle šedé doslova zazáří. Snad i proto je v interiéru nepostradatelná a v poslední době hraje prim.
Sama o sobě prý nevzbuzuje žádné emoce a je nevýrazná. Na její pověst nenápadné myšky ale rychle zapomeňte. Hledáte-li zaručený recept na skutečně zajímavě barevný prostor, bez šedé se prostě neobejdete. A to nejen v minimalistickém interiéru, kterému obzvlášť sluší. Umí totiž „zkrotit“ ostré a příliš zářivé tóny, umožní vyniknout zemitým a přírodním odstínům. Rozhodně in budete, pokud ji použijete v akutálních kombinacích s červenou, purpurovou, žlutozelenou, tyrkysovou, růžovou a lososovou.
Zazáří na nábytku, stěnách i podlaze
Milují ji vyznavači chladné elegance. Jednoduchost a formálnost tohoto odstínu působí dojmem absolutní neúčasti a jisté ležérnosti. Zároveň ale dovoluje vyznít všem tvarům a liniím, umožní okouzlit nuancemi povrchové úpravy a kresby dřeva. Přitažlivost šedé vynikne zejména u fóliovaných dekorů s jemným vláknitým podkresem. Například fólie matný hliník na první pohled upoutá nepřehlédnutelnými jiskřivými odlesky, jejichž zdrojem je perličková struktura materiálu. Původní strohost po chvíli přechází v pocit čistoty a podmanivosti, v emoce, které si svého pozorovatele působivě podmaní v jakékoliv části obytných prostor. Šedá barva se dobře kombinuje se zvětralými typy dřeva, ale i s klasickými, teplými barvami a také živými, jasnými odstíny. Například šedá podlaha s bílými stěnami a bílým stropem vypadá báječně, své kouzlo má však šedá či stříbrná také na tapetách s potiskem nebo silným reliéfním akcentem. Moderní současný vzhled dá prostorám i odpovídající výmalba. Ale zpět k podlahovinám: ať už vsadíte na masivní prkna, lamely, parkety, klaminátm či vinyl, nemůžete sáhnout vedle. Dostatečnou paletu elegantních šedých odstínů poskytuje i nabídka keramických a kamenných dlažeb, své rozhodně odvede i koberec s vysokým vlasem.
Dveřní symfonie
Své o kouzlu šedé vědí vyznavači kovového designu, hliník je při dobré vůli v podstatě také šedý, že... ovšem uspějete i „napodobeninami“, například v podobě CPL kovolaminátu, který se hodí nejen k realizaci povrchů dveřních zárubní. Řadu variant pro dveřní křídlo však nabízejí také dýhované povrchy hned v několika dezénech a odstínech šedé (dub, jasan, stříbrné zebrano). Novinkou jsou vacuo folie, díky nimž stříbrný dub působí na dveřním křídle velice elegantně a jemně. K dispozici je i kamenná dýha láva a grafit, která těží z efektu pravé přírodní štípané břidlice. Úžasným doplňkem pestré palety šedé je rozhodně sklo, ať už čiré, zabarvené či se zataveným vnitřním motivem. Ze vzhledového i praktického hlediska určitě oceníte i celoskleněný obklad Grafosklo s digitální grafikou, například v atraktivních modrozelených odstínech.
Kde všude jí to sluší
Určitě do kuchyně, minimálně v podobě chromových, nerezových, hliníkových a grafitových povrchových struktur. Samozřejmě nejen na nábytku, ale také na spotřebičích, závěsných programecjh, úchytkách... jak v lesku, tak v matu. Také do obýváku: moderní, urbanistický styl bydlení se prostě bez šedé neobejde. Impozantní budou protilehlé šedé stěny kombinované třeba s některým z pastelových odstínů na zvábajících plochách. Luxusně vypadají šedé čalouny na křeslech a sedačkách, zejména s konstrastní protiváhou několika zářivě barevných prvků (polštářky, taburetky). Pro ty, kdo si netroufnou na velké plochy, jsou tu doplňky a dekorace v sivých či metalických tónech, které určitě zapůsobí. O tom, jak dokáže šedá „zahrát“ v koupelně, netřeba diskutovat. Opět jak ve formě různých doplňků (včetně svítidel), tak i na nábytku, obkladech a dlažbách. Může hrát dokonalé sólo i souznít s pastelovými či mnohem výraznějšími doteky jiných tónů. V ložnici bychom se šedou měli zacházet opatrněji, spíše „dotykově“, třeba prostřednictvím metalického povlečení, stínítek osvětlovacích těles, dekoru tapet či podlahové krytiny.
Jak ji aplikovat a kombinovat
Na velkých plochách se osvědčily velmi světlé odstíny, s nimiž ladí chladné kovy (stříbro, chrom a hliník) neb černý mramor. Chceme-li ji použít spolu se sněhově až vápenně bílou, je namístě (kvůli oživení) šedou ve formě neutrálního podkladu kombinovat s výraznými až křiklavými barvami. Sluneční žlutá dodá závan středomořské exotiky, růžová oživí, azurově či ledově modrá potlačuje pasivitu, hodí se i tyrkysová č lagunově zelená... Medově žluté a červenohnědé zase tmavá šeď nebo antracit dodají potřebné elegantní kontury.
Co na to feng-šuej
Šedá barva ve feng-šuej je spojená s prvkem „kov“ a jako taková je spojována s podzimem (vynikají na ní kontrasty oranžové a žluté). Stěžejní je volba správného odstínu, výsledný efekt by měl vytvářet pocit čistoty a vzdušnosti. Nedoporučují se tmavší odstíny na velké plochy, pro výmalbu předsíní a dlouhých chodeb. Barva „kovu“ je podle tohoto učení vhodná pro západní, severozápadní a severní sektor obytných objektů, kde ji lze jako dominantí odstín kombinovat s bílou, krémovou, růžovou, světle modrou, světle kávovou, ale (opatrně) i černou barvou. Může tu mít i podobu kovových rámů barevně výrazných uměleckých děl. Šedá je shcopna zklidnit mysl a podpořit soustředění, ovšem v prostorách, kde je žádoucí otevřenost a uvolněnost, by mělo být její použití střídmější. Převaha šedé se může projevit pocity samoty a stesku, jejím důsledkem může být o pokles sebedůvěry. Stejně jako ostatní barvy „kovu“ se šedá nehodí pro východní a jihovýchodní sektor domu, kde by měl hrát prim prvek „dřevo“, s nímž je „kov“ v konfliktu.
Text: jana Jeníková, Foto: Archiv firem
Šedou sice v základním barevném spektru nenajdete, ale bytoví designéři na ni přesto sázejí jako na záruku elegance. Odráží současné trendy, vyhovuje minimalistickému stylu, s výjimkou dětského pokoje uspěje v jakékoliv místnoti.
Šedá umí skvěle koexistovat s ostatními barvami v obytném interiéru, poskytne jim potřebný akcent i žádoucí útlum. Poradí si jak s rolí doplňujícího, tak i stěžejního odstínu – tady ovšem potřebuje adekvátní a dobře prosvětlený prostor.
Nelze přehlédnout inspiraci v podobě neutrálního pohledového (surového) betonu. Byl moderní v době funkcionalismu, dnes se vrací do soudobých minimalistických interiérů.
Odstíny šedé vycházejí z převažující základní barvy: rozeznáváme například mechovou šeď, žlutošedou, modrošedou, kouřovou, šedobéžovou, holubí, ledově šedou, stříbřitě šedou, antracitovou nebo šeď kamene.
Šedá ve světlé variantě odráží 58 procent světla, tmavá jen 12 procent. Opticky jde o pasivní, vyrovnanou a neutrální barvu, může však působit i depresivně.
Do interiéru laděného do šedých odstínů jsou vhodné i šedozelené rostliny, které navodí pocit příjemného proudění.
Tagy: bydlení |
byt |
koupelny |
kuchyně |
podlahy |
rodinný dům |
úpravy