Připravte domácí spotřebiče na zimu
Konec chatařské a chalupářské sezony je tu, a protože valná většina z nás má v dnešní době své víkendové příbytky vybavené různými moderními spotřebiči, je dobré si připomenout, jak je připravit na zimní sezonu.
Obecně platí, že spotřebiče jsou konstruovány na provoz v domácnostech, kde se teploty běžně pohybují kolem 20 °C. Chladničky, pračky nebo myčky se však stále častěji využívají i v rekreačních objektech, kam se v zimě jezdí buď sporadicky, nebo vůbec. Teplota uvnitř domu tedy snadno klesne pod určitou hranici, která už spotřebičům nesvědčí. Aby tito domácí pomocníci přečkali zimní období bez nehod a na jaře opět spolehlivě sloužili, je třeba odpojit přívod elektrické energie, vody nebo ohlídat teplotu v místě, kde je spotřebič instalován. To je velice důležité, protože kvůli rozdílným izolacím je v každé místnosti domu jiná teplota. Nelze se tedy spoléhat na termostat, který je umístěný například v obývacím pokoji, protože v kuchyni nebo na chodbě bude prostředí odlišné.
Znáte klimatickou třídu?
Není problém nechat chladničku během zimní sezony v provozu, je však důležité ohlídat okolní teplotu. Každý z těchto spotřebičů má totiž určitou klimatickou třídu (viz. tabulka), které odpovídá určitému teplotnímu rozmezí. Pokud okolní teplota klesne pod povolenou mez, spotřebič přestane správně fungovat. Například: během zimy je chalupa temperována na 10 °C, chladnička je v klimatické třídě N (16–32 °C). Znamená to, že klesne-li teplota v jejím okolí pod 16 °C, chladnička se nezapne a potraviny uvnitř spotřebiče podlehnou zkáze. U některých zařízení s jedním kompresorem vybaveným ventilem je možné vypnout pouze chladničku a mrazák nechat v provozu. Samozřejmě i v tomto případě musí být zajištěna správná okolní teplota odpovídající klimatické tříděy mrazničky.
Mráz myčkám nesvědčí
Myčky sice nemají stanoveny klimatické třídy, ale u všech platí, že je nelze vystavit teplotám nižším než 0 °C. A to i v případě, že jsou odpojeny od přívodu elektrické energie a vody! Důvodem je skutečnost, že v určité části vnitřích prostor spotřebiče stále zůstává voda, kterou prostě nelze uživatelsky odčerpat. Pokud tedy okolní teplota klesne pod nulu, voda v myčce zamrzne a uživatel si většinou koleduje o nákladnou opravu spotřebiče.
Vypněte i přívod vody
Pračky jsou vybaveny systémem proti vyplavení, který se aktivuje v okamžiku, kdy do spotřebiče začne kvůli selhání některého komponentu proudit voda. Čerpadlo se zapne, aby odstartovalo trvalé odčerpávání vody z prostoru pračky, a to i v případě, že spotřebič není v provozu. Pokud se při odjezdu z chalupy vypne pouze přívod elektřiny, systém proti vyplavení se nemůže aktivovat. Na zimu tedy spotřebič nejen vytáhněte ze zásuvky, ale nezapomeňte také vypnout přívod vody.
Text: -ll-, Foto: Archiv firem
Tabulka
Klimatické třídy
|
Teplotní rozpětí v °C
|
Sub-Normal (SN)
|
10–32
|
Normal (N)
|
16–32
|
Sub-Tropical (ST)
|
18–38
|
Tropical (T)
|
18–43
|
Pračku na chlaupě vypněte nejen od přívodu elektřiny, ale také od zdroje vody. Jinak hrozí vyplavení.
Myčka nádobí nesmí být v mrazivém prostředí, v jejím vnitřním okruhu totiž trvale zůstává voda, která by mohla zamrznout.
U chladničky dávejte pozor na rozpětí udávané klimatickou třídou: na ní totiž záleží, jakým okolním teplotám můžete spotřebič vystavit.
Tagy: bydlení |
koupelny |
kuchyně