Minimalistická dvoupatrová rezidence, která vyrostla na okraji německé vesnice Falkenberg, si pozornost získá hned na dálku. Kompaktní konstrukce čistých linií objekt dokonale odlišuje od sousedící zástavby.
Obytná budova je však průkopnická nejen z hlediska svého designu: hned ve fázi projektu totiž investor zdůraznil záměr co možná nejvíce minimalizovat závislost jejího provozu na fosilních palivech. Projekt tudíž vychází z kombinace využívání obnovitelných zdrojů energie a použití vysoce izolujících fasádních prvků. Důmyslná a odvážná koncepce dala vzniknout krásnému, originálnímu, a do značné míry také energeticky soběstačnému rodinnému domu.
Soukromí ze severu, otevřenost z jihu
Dílo je výsledkem práce mnichovské kanceláře Bessing + Brokmeier Architekten. Její tým musel kvůli splnění formálních požadavků územního plánu vycházet z tvaru sedlové střechy, což lehce předurčilo výslednou podobu projektu. Zvolili však asymetrické řešení, které plně odráží vnitřní strukturu objektu. Užší a strmější severně orientovaná část střechy tak dosahuje pouze hloubky vstupní zóny a sousedících místností pod ní. Přístupový blok rezidence prostřednictvím přilehlé zahrady chrání uzavřená fasáda. O potřebný průnik světla se tu stará v podstatě pouze transparentní pás skleněných ploch tyčící se od země až ke stropu, a prosklený vstupní systém. Po vstupu do interiéru domu však návštěvníka ohromí vzdušný, a z jižní strany také maximálně prosvětlený obytný prostor.
Multifinkční přízemí
Otevřené dispozice přízemí rezidence umožňují vzájemné prolínání několika obytných zón: v rámci multifunkčních prostor tu mají majetelé domu k dispozici kuchyni, jídelnu a obývací pokoj s krbem. Do horního „klidového“ patra vede krásné otevřené schodiště, jehož úkolem je také designově dotvářet celý interiér. Zpřístupňuje pracovnu s velkou knihovnou, ložnici s impozantní postelí, další odpočinkové místnosti i prostornou krytou terasu. Ta má také dvojí funkci: spojuje objekt s venkovním prostředím, zároveň však ve slunných dnech automaticky plní roli stínění přízemní části domu. Obě z jižní strany celoplošně prosklená patra nabízejí dokonalý výhled do okolní přírody. Otevřenost totiž byla dalším významným požadavkem investora.
Prosklená fasáda
Kvůli splnění požadavků na energetickou efektivnost objektu, jeho uživatelský komfort a odpovídající design zvolili architekti pákové posuvné dveře s maximální tepelnou izolací (systém Schüco ASS 70.HI). Tento nový modulární profil totiž dosahuje vynikajících izolačních hodnot (Ud < 1,3 W/m2K). Inovativní posuvný systém u podobně luxusních projektů dokonale vyřeší požadavek snadného ovládání rozměrných prosklených vstupních částí. Stejný profil byl nainstalován také v místech pevného zasklení, a to v přízemí i v horním patře s polootevřenou terasou. Ač konstrukce působí lehce a vzdušně, je vysoce odolná a bezpečná, systém splňuje Technická pravidla pro použití bezpečnostního zasklení. Na severní straně pak prosklené plochy objektu doplňuje i několik svislých a vodorovných otevíratelných prvků, u kterých byl použit rovněž vysoce tepelně izolační fasádní systém FW 50+.HI. K jeho designovému vyznění přispívá možnost čistého napojení fasády a oken v jedné linii tak, že při pohledu zevnitř je vidět pouze sklo, nikoliv rám. Absence rámů výrazně podporuje koncept lehkosti a vzdušnosti.
Energetická soběstačnost
Také investorovo přání v podobě minimální závislosti na místních dodavatelích elektrické energie bylo vyslyšeno. V kontrastu s řešením střechy v severní části domu je totiž její jižní polovina díky mírnějšímu sklonu uzpůsobena k maximálnímu využití. Téměř padesát procent plochy pokrývají solární kolektory a fotovoltaické panely. Oba typy prvků ladí nejen vzhledem, ale i rozměry, čímž vytvářejí dokonalý dojem celistvosti. V kombinaci s tepelným čerpadlem jsou pro objekt zcela dostačujícím zdrojem energie potřebné pro vytápění a ohřev vody. K úspornému provozu bez teplotních ztrát významně přispívá i systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Celkově je tak propočet na primárně spotřebovanou energii v porovnání s nominální hodnotou stanovenou německými předpisy regulujícími energetické úspory méně než třetinový. Kalkulace po prvním zimním provozu rezidence ukázaly, že objekt byl ze 70 % energeticky soběstačný. Šest měsíců v roce tento rodinný dům dokonce vykazuje pozitivní energetickou bilanci, takže je schopen odvádět elektřinu do sítě. Pouze v zimě, kdy se značná část vytvořené energie spotřebuje na pohon tepelného čerpadla, je nutné přibližně 30 % energie dokupovat.
Projekt eneregticky úsporného domu vychází z kombinace využívání obnovitelných zdrojů energie a aplikace vysoce izolujících fasádních prvků.
Asymetricky řešená sedlová střecha plně odráží vnitřní strukturu objektu. Užší a strmější severně orientovaná část střechy dosahuje pouze hloubky vstupní zóny a sousedících místností pod ní.
Propočty po prvním zimním provozu rezidence ukázaly, že objekt je ze 70 % energeticky soběstačný. Šest měsíců v roce dům dokonce vykazuje pozitivní energetickou bilanci.
K designovému vyznění domu přispívá čisté napojení fasády a oken v jedné linii. Při pohledu zevnitř je tedy patrné pouze sklo bez rámů, což výrazně podporuje koncept lehkosti a vzdušnosti.