Problémy s přísunem denního světla do interiérů řeší také světlíky a světlovody. Oba produkty rovněž dokážou ušetřit energii potřebnou k umělému osvětlení prostor uvnitř domu nebo v hlubších místnostech s malými fasádními okny.
Uvnitř budov trávíme až 90 % svého času. Ať už jsme doma nebo v práci, potřebujeme kromě čerstvého vzduchu také dostatek denního světla. Oba faktory jsou totiž pro člověka zcela zásadní, ovlivňují nejen jeho psychickou pohodu, ale především zdraví. Dostatečně prosvětlená místnost by proto měla být základním stavebním prvkem moderní (nejen obytné) architektury. Jedním z nástrojů, jak si tyto kvality dopřát i v prostorách s „handicapem“ nevýhodného umístění v budově, mohou být buď světlíky, nebo světlovody.
Pro moderní ploché střechy
Tam, kde tvar střechy (plochá nebo s mírným sklonem) neumožňuje použít střešní okna, jsou světlíky užitečným pomocníkem. Kromě veřejných budov lze jejich služby dobře využít také v obytných prostorách. V duchu nových trendů se začaly světlíky využívat v rodinném bydlení jako přirozený zdroj denního světla v koupelnách, ložnicích či kuchyňských koutech orientovaných dále od fasádních oken. Otvíravé varianty pak přispějí k lepšímu větrání, a zvyšují tak kvalitu vnitřního prostředí, umožňují i odpovídající zastínění. Jejich přínosem je navíc úspora nákladů na energii, která by se jinak spotřebovala za umělé osvětlení.
Světlo i čerstvý vzruch
Světlíky jsou k dispozici ve dvou variantách. Neotvíravý světlík je finančně příznivým řešením pro všechny prostory, kde je kvůli hloubce dispozice nutné použití horního osvětlení. Druhou variantou je elektricky otvíravý světlík. Kromě maximálního prosvětlení interiéru přispívá díky umístění ve střeše i k účinné výměně vzduchu v místnosti. Otevře-li se společně s fasádními okny, vznikne takzvaný komínový efektu. Teplý vydýchaný vzduch stoupá nahoru, odkud skrze světlík odchází z místnosti a uvolní místo svěžímu vzduchu vcházejícímu fasádním oknem. Právě krátké a intenzivní větrání prostřednictvím komínového efektu je nejúčinnější.
Dešťový senzor umístěný na rámu okna navíc zajistí zavření okna už při prvních kapkách, není proto důvod se obávat žádných nepříjemných překvapení. Světlíkem lze jednoduše manipulovat pomocí programovatelného bezdrátového dálkového ovladače, který je kompatibilní s IO-homecontrol® technologií, takže umožňuje současně ovládat také střešní okna a stínění.
Chytré světelné tubusy
Chodeb vyložených odrazným materiálem využívali k dopravě světla už stavitelé pyramid. Princip zařízení, jemuž se říká světlovod, je založen na reflexi, díky níž lze denní světlo dostat i na místo, které není bezprostředně pod střechou. Vstupem (skleněná plocha nebo speciálně tvarovaná kopule zabudovaná do střechy) se světlo dostane do tubusu s vnitřní vysoce odrazivou plochou, o rovnoměrné rozptýlení do interiéru se pak postará difuzér ve stropě místnosti. Množství světla je přímo úměrné průměru světlovodu: roste s jeho velikostí. Účinné kvalitní vstupy v podobě kopule ze skla nebo kvalitního tvrzeného plastu jsou schopny paprsky nejen sbírat, ale rovněž násobit, umějí zachycovat i nepřímé rozptýlené světlo, takže fungují i při „zatažené“ obloze. Přísun světla je přitom závislý nejen na typu a provedení světlovodu, ale také na počasí, ročním období, sklonu střechy, světových stranách a na délce tubusu. Optimálním řešením je umístění horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy, trh nabízí řešení vhodná pro šikmé i ploché realizace. Tubusy lze využít i pro osazení zdroje umělého světla. Nezanedbatelný je rovněž zdravotní benefit: práce a pobyt v místnosti s přísunem denního světla je mnohem komfortnější, než pod umělým osvětlením.
Na co dávat pozor při výběru
Mezi různými typy takzvaných “trubicových oken” jsou samozřejmě rozdíly. Zařízení s husím krkem kvůli nekompaktnímu reflexnímu vnitřnímu povrchu a jeho nízké odrazivosti se světlovodům s pevným tubusem nemohou rovnat. Moderní pevné světlovody přinášejí nejen vysoký světelný komfort, ale i perfektní design v interieru a dlouholetou funkčnost. Při odborné instalaci je výrobek prakticky bezúdržbový a nepotřebuje žádné opravy. V základní sestavě se světlovod skládá z kopule s lemováním osazeným ve střešní krytině, tubusového těla v podhledu a difuzeru ústícího v interiéru. Díky možnosti ohýbat tělo tubusu až do úhlu 90o je osvětlení chodby, ložnice či toalety flexibilní i v komplikovaných případech. Vzhledem k tomu, že instalace světlovodu představuje poměrně velký otvor ve stavební konstrukci, je nutné vybírat dodavatele velmi pečlivě nejen z pohledu množství a kvality přenosu světla, ale také s ohledem na řešení, jež si poradí s průnikem či kondenzací vody.
Zavěšená reflexní kapka s vysoce reflexivním povrchem u designového světlovodu od Rosse Lovegrovea hraje estetickou roli, přispívá však rovněž k většímu rozptylu denního světla v interiéru. Délku zavěšení lze libovolně měnit, a tím upravovat odraz světla. Za svůj návrh autor získal Red Dot Design Award.
Světlovody Blue Performance (pro šikmou i plochou střechu) splňují normu pro tepelné ztráty pasivního a nízkoenergetického domu. Bez negativních následků oddělí dva rozdílné světy teplot bez obvyklé kondenzace. Zabrání vzniku nebezpečných tepelných mostů v napojení na konstrukce a tepelnou izolaci stavby a eliminují tak vytékání vody ze světlovodů i tvoření plísní. Lightway
Světlík je zasklený izolačním dvojsklem s tvrzeným venkovním sklem a lepeným vnitřním sklem pro větší bezpečnost. Z horní strany je navíc opatřen akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí, která zaručuje správný odtok vody.
Ideální světlovod je takový, z něhož nevytéká voda a nepoškozuje interiér a stavební kosntrukce, nezpůsobuje úniky tepla v zimě a přehřívání místností v létě, zamezuje mokrým stropům a stěnám a vzniku plísní, odpovídá normám pro tepelný prostup pasivních a nízkoenergetických domů.
Základní myšlenka moderních světlíků spočívá v důrazu na minimální tepelné ztráty, čehož lze dosáhnout jak vhodným výběrem materiálů, tak odpovídající konstrukcí, jež vychází z energeticky úsporného zasklení pod vnější kopulí a izolací uvnitř rámu. Výsledkem je výrobek s vynikající energetickou efektivitou, který vyniká rychlou a jednoduchou montáží.
Množství denního světla přivedeného světelným tubusem je za ideálních podmínek (léto, slunečno, jižní strana střechy, atd.) až třináctkrát větší než u žárovky a čtyřikrát větší než u zářivky. K osvětlení prostoru o rozměru 3 x 3 m (9 - 10 m²) postačí jeden světlovod. Účty za elektřinu potřebnou k umělému osvětlení místnosti dovede snížit až o 80 procent.
Extrudovaný polystyren a dvojskla na úrovni tepelné izolace budovy mají za úkol oddělit teplou a studenou část světlovodu, a tím zabránit kondenzaci vody a tepelným únikům z vytápěného domu.