Oáza klidu, romantiky a vášně
Ložnice je místem, kde odpočíváme a nabíráme blahodárnou energii, prožíváme vzácné chvíle se svým partnerem, dětmi. Její interiér by tedy měl všem těmto hlediskům odpovídat, samozřejmě s důrazem na kvalitu, ergonomii a design.
Podle většiny odborných doporučení by ložnice co do barevnosti měla působit spíše chladným dojmem, aby její atmosféra zklidnila smysly a byla příznivá k odpočinku a povzbuzujícímu spánku. I v tomto prostoru však lidé stále častěji volí teplejší barvy a dávají přednost útulnosti. V ložnicích jsou tak k vidění jak světlé, tak tmavé dřevěné plochy, teplé dekory, zajímavé výraznější tónování části stěn…. Neutrální ložnici lze zase měnit v souvislosti nejen s ročním obdobím, ale také s ohledem na momentální náladu. Dobře k tomu poslouží vhodné dekorace, závěsy a samozřejmě ložní prádlo.
Elegantní klasika
Vyhledávají ji ti, kdo si spíše než na experimenty potrpí na tradice a luxus. Patří k němu mimo jiné také vysoké postele (55 až 75 cm), jimž se říká kontinentální. Jsou oblíbené jak v USA, tak ve Skandinávii, odkud se začaly šířit i do českých interiérů. K jejich výhodám patří vedle vzhledu i nezanedbatelný komfort v podobě pohodlného vstávání, které nezatěžuje páteř. Spánek ve vyšší poloze je příznivý ke zdravému dýchání, navíc redukuje vdechování nečistot hromadících se u země. Kontinentální postel je tvořena samonosným rámem, variabilním podkladem pro matraci, která může mít volitelné složení a tloušťku, komfortním topem, a pochopitelně také designovým čelem. Současné trendy v podobě návratu čalouněných lůžek (in je shodný design rámu a matrace) tomuto stylu jen nahrávají. Kromě textilií se k čalounění používají také přírodní kůže či kvalitní koženky. Pokud jde o matraci, musí odpovídat jak hmotnosti svého uživatele, tak jeho specifickým nárokům na pohodlí. Mnozí z nás proto využívají možnosti nechat si vyrobit matraci na míru, například s použitím patentované technologie pružinového systému Inside Pocket Spring vycházející ze systému zónování a využívající vzájemného působení zdvojených pružinek (menší ve větší). Roznášecí vrstva je přizpůsobena individuálním preferencím ohledně tvrdosti a pružnosti.
Zdravá relaxace
Ložnice je však v současnosti nejen místem spánku: v posteli se totiž – přestože mnohdy v rozporu s doporučeními odborníků – také relaxuje, jak četbou, tak sledováním televize, a bohužel velmi často rovněž pracuje na počítači. O to více je nutné dbát na to, aby páteř zejména při dlouhodobém pobytu v posteli při těchto činnostech netrpěla újmou na zdraví ve formě bolestí hlavy nebo zad. Nevystačíme si tedy s všelijak vrstvenými polštáři, opora hlavy a ramen bude optimální s aplikací polohovacího systému, díky němuž se klasické lůžko snadno promění v pohodlné křeslo. Při změně konfigurace se automaticky vysune krční opora i sedací/lehací část lůžka, ovšem nastavení stále kopíruje pozici pánve, takže polohu těla není potřeba nijak měnit.
Lůžkoviny pod drobnohledem
Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme plus mínus třetinu života, kromě kvalitní postele a matrace je rozumné investovat i do odpovídajících pokrývek a ložního prádla. Vyplatí se vsadit na vzhledově pěkné, trvanlivé a stálobarevné materiály, jež vydrží i dlouhodobé používání. K osvědčeným patří len, který je schopen pojmout až 35 % vlhkosti a rychle ji vyměnit s okolním vzduchem.V létě chladí, v ziměhřeje,lněná vlákna se dobře perou i žehlí při vysokých teplotách, což všechno převýší i drobný nedostatek mírné mačkavosti. Další stálicí je měkké, hladké, prodyšné a na dotek příjemné povlečení ze stoprocentní bavlny. Poradí si se vstřebáním velkého procenta vlhkosti, takže je ideálním materiálem pro horké letní noci nebo pro stonání. Odolné a na údržbu nenáročné bavlněné lůžkoviny je však nutné žehlit. Platí to také pro hebký, jemný a mírně lesklý bavlněný satén, který je vhodný pro celoroční užívání. Na rozdíl od saténu polyesterového navíc ani neklouže. Z výběrové bavlny se vyrábí rovněž měkký, pružný, a zároveň pevný, prodyšný a savý žerzej. Nemusí se žehlit, což ocení majitelé sušiček prádla. Královnou tkanin je už stovky let hedvábí, jež si ložnice podmanilo skvělými regulačními vlastnostmi. Napohled sice křehký materiál je pevný, osvědčil se skvělými absorpčními schopnostmi, odolností vůči pachům. Rychle schne a je hypoalergenní.
Peřiny stále na výsluní
Lůžkoviny plněné peřím mají za sebou dlouhou historii příznivou pro pohodlný odpočinek. Je-li materiál kvalitní, není ani třeba obávat se toho, že v peří budou „hnízdit“ roztoči. Odborné výzkumy dokládají, že se v nich objevuje mnohem menší množství alergenů než v syntetických výplních polštářů a peřin. Alergie na peří se totiž prokazatelně týká pouze malého počtu lidí, navíc jde spíše o negativní reakci na prachové částice, které se mohou vyskytovat u produktů vyrobených z nekvalitního peří. Rozhodující je přitom velikost kousků, jimiž se sypek plní: čím jsou větší, tím méně jich stačí k vytvoření určitého objemu, finální výrobek je také mnohem lehčí. K podstatným parametrům jakosti patří i původ peří: k obecně nejcennějším patří produkty ze sibiřských chovů hus. Kvalita vychází také z poměru prachových částic, optimální je 100% podíl. Velmi jemné a lehké prachové peří je charakteristické schopností udržet přirozenou teplotu těla. Rychlou absorpcí vlhkosti vytváří nepříznivé klima pro roztoče, jimž v průniku do nitra lůžkovin zabrání také kvalitní a dobře ušitý sypek, který zároveň zamezuje úniku peří. Lehoučké pokrývky nezatěžují tělo a nebrání pohybu při spánku, působí vzdušně, načechraně, na dotek neobsahují tvrdé elementy.
Text: Alena Müllerová, Foto: Archiv firem
Certifikáty kvality péřových produktů
Nomite
mezinárodní označení vycházející z vědeckého výzkumu potvrzuje vysokou kvalitu péřových produktů a jejich vhodnost i pro osoby alergické na domácí prach
EDFA (European Down and Feather Association)
zaručuje dobrý zdravotní stav hus, z nichž peří pochází
Oeko-Tex Standard 100
celosvětově uznávané ekologické označení pro kvalitní a naprosto nezávadné textilie
IDFB (International down and feather burelu)
kontroluje neopracovaný materiál (péřovou výplň) použitý pro výrobu finálních produktů
Peřiny i polštáře lze s použitím speciálního přípravku a programu, který peří neodmastí, prát v pračce. Sušit se musí výhradně v sušičce, protože pomalé schnutí na vzduchu hrozí rizikem vzniku plísní a zápachu. Neodborný přistup jak k praní, tak k čištění v čistírně pravděpodobně náplň lůžkovin znehodnotí. Kvalita peří utrpí i větráním polštářů a dek na přímém slunci.
Maximální komfort představuje vzácné peří divokých islandských kachen. Jeho barva je mírně nahnědlá, je větší, jemnější a hustější než jiné prachové peří. Kajky jím vystýlají hnízda, aby ochránila vejce před mrazem a chladnými severskými větry. Je extrémně výhřevné, stále kypré, dokonale k sobě lne na principu suchého zipu, má dlouhodobou životnost.
Pokud si zařizuje byt člověk ve stylu singles, tedy sám pro sebe, volí v zásadě ty samé věci a proporce jako v páru. Dnes si při zařizování ložnice málokdo kupuje standardní jednolůžko.
Správná poloha páteře při spánku je podmínkou jak zdravého spánku, tak bezproblémového pohybu přes den. A protože žádní dva lidé nejsou identičtí, potřebuje každý z nás jiný typ a pevnost matrace.
Peří a prachové peří musí být nejen certifikované ohledně praní a sterilizace, ale také nikdy předtím použité. Hřejivost peřiny určuje množství výplně, více peří znamená i více tepla. Barva peří je bílá, ale určitý podíl tmavších součástí nijak nesnižuje kvalitu výplně, jsou zárukou přírodního původu výrobku.
Tagy: bydlení |
byt |
rodinný dům