Tepelné čerpadlo znamená nezávislost a osobní svobodu
Budoucnost patří ekologickým a energeticky šetrným vytápěcím systémům, zejména tepelným čerpadlům. Jde o zařízení, jež využívají přirozeného tepla okolního prostředí, a jsou tak šetrná nejen pro životní prostředí, ale zejména pro naše peněženky.
Investovat do tepelného čerpadla znamená nejen žít v souladu s přírodou, ale také mít možnost rozhodovat o naplnění svých potřeb, a to bez závislosti na cenách energie a omezování se ve spotřebě tepla a teplé vody. S obecným růstem zájmu o životní prostření a nároků na obytný komfort se zvyšuje počet tepelných čerpadel i u nás. Vliv na to mají samozřejmě také zvyšující se ceny energií a tlak na snižování emisí. Podle výsledků spotřebitelských průzkumů je však u nás tepelným čerpadlem vybavena pouze každá desátá novostavba, v rámci Evropské unie tedy nejsme v tomto ohledu žádnými rekordmany. Například ve Švédsku už před deseti lety využívalo tato zařízení k vytápění 80 procent domácností, dnes je to ještě o deset procent více. Skandinávci jsou samozřejmě v tomto ohledu nejaktivnější, výhody čerpadel však oceňují také Švýcaři, Francouzi i Rakušané. Rovněž Němci nahrazují tisíce starých kotlů na topný olej právě tepelnými čerpadly. Díky těmto zařízením lze teplo získávat ze vzduchu, povrchové nebo podzemní vody, a přirozeně také ze země – z geotermálních vrtů nebo horizontálních kolektorů.
Systém vzduch/voda
Vzhledem k nejnižším pořizovacím a dobrým provozním nákladům patří u nás tepelná čerpadla vzduch/voda k nejčastějším instalacím, navíc jim vyhovují i zdejší klimatické podmínky s minimálními průměrnými teplotami v topné sezóně kolem 3 °C. Díky schopnosti úsporně vytápět i při venkovní teplotě až -25 °C je jejich průměrný výkon stejný jako u systému země-voda, ovšem s mnohem menšími nároky na realizaci a vstupní investici. Vzduch jako zdroj tepla je nejdostupnější, prakticky neomezený, optimální i z ekologického hlediska. Tepelná čerpadla tohoto typu nenarušují teplotní rovnováhu okolí, mohou pracovat celoročně a podílet se i na přípravě teplé užitkové nebo ohřevu bazénové vody.
Vnitřní nebo vnější?
Volit lze mezi instalací sytému uvnitř objektu nebo mimo něj. Prostorově nejúspornějším řešením jsou zařízení kompaktní, jejichž všechny komponenty (kompresor, ventilátor, výparník, kondenzátor, řídicí jednotka, akumulační nádoba, doplňkový zdroj, oběhové čerpadlo topného systému, expanzní nádoba atd.) jsou umístěny v jedné instalační skříni v technické místnosti domu. Další možností jsou vnitřní tepelná čerpadla, jejichž box instalovaný v technické místnosti obsahuje kompresor, ventilátor, oba výměníky a řídící jednotku, přičemž ostatní komponenty (oběhová čerpadla a expanzní nádoba, respektive "hydraulické zapojení" a akumulační nádoba) jsou řešeny mimo tuto skříň. Venkovní realizace jsou určeny pro případy, kdy v objektu není dostatek prostoru pro předchozí typy tepelných čerpadel, nebo investor dává tomuto řešení z nějakých důvodů přednost. V exteriéru je tedy umístěné tepelné čerpadlo obsahující v instalační skříni kompresor, ventilátor a oba výparníky, v objektu pak akumulační nádoba, řídicí jednotka a "hydraulika". Obě části jsou propojeny s topným systémem, což znamená, že topná voda proudí z tepelného čerpadla přes akumulační nádobu do topení a odtud zpět do tepelného čerpadla.
Boxíky a bločky
Tepelné čerpadlo má čtyři hlavní části, které pracují v souladu tak, aby teplo odebrané z okolního prostředí pozvedly na vyšší teplotní úroveň: výparník, kondenzátor, expanzní ventil a kompresor. Zařízení určená pro vytápění přenášejí teplo získané ve výparníku z okolního prostředí na pracovní médium (chladivo) bez obsahu freonů, jehož tlak se kompresí zvyšuje, a teplota chladiva tak roste. Poté, co je v kondenzátoru teplo předáno do topné vody pro vytápění, je v expanzním ventilu tlak chladiva opět snížen.
Odborníci oceňuj zejména tepelná čerpadla s plynule řiditelným výkonem (vzduch/voda i země/voda), jež se mnohem lépe přizpůsobí nárokům na tepelnou pohodu v domě, navíc však s nižší spotřebu elektrické energie, a tedy i nižšími provozními náklady.
V rozmezí teplot cca -5°C až +8°C dochází k srážení vzdušné vlhkosti na výparníku, a proto musí mít tepelná čerpadla vzduch-voda zajištěn odvod kondenzátu
Text: -ll-, Foto: Termo komfort, Ariston Hermo, IVT