Stylově a trendy
Stejně jako například oděvy a obuv, i obklady interiérů ovlivňují aktuální módní trendy a životní styl. Pro ty současné je určující jak volnost odrážející se v kombinaci materiálů a stylů, tak emotivnost. To vše ve všeobjímající škále, jež respektuje nejen evropskou zálibu v minimalismu, ale třeba také orientální a ruské sklony k zdobnosti a třpytu. Platí to samozřejmě také o kuchyních.
Kolekce, jež vládnou trhu, prozrazují inspirací přírodou a glamour stylem. V rámci už zmíněné volnosti je dovoleno téměř vše, ale máme-li hovořit například o převládající barevnosti, pak je nutné zmínit především uklidňující tóny bílé, šedé, béžové a paletu hnědých odstínů. Pro všechny trendy obklady je však charakteristický příklon ke kreativitě umožňující efektivní a efektní práci s prostorem. Nejnovější kolekce jsou typické univerzálností (prvky se hodí k obkladu stěn i podlah) a střídmostí dekoru, variabilitou možných kombinací formátů, dekorů a povrchů s tím, že základní decentní decentní prvky doplňuje nějaký výrazná akcent. Formáty se zvětšují, jejich tloušťka se naopak zmenšuje. Výrobky s označením „slim“ představují se svými třemi až čtyřmi milimetry výrazné zeštíhlení, jež nachází uplatnění jak při rekonstrukcích, tak i v novostavbách. Ultratenké obklady navíc nezatěžují statiku konstrukce, takže je lze aplikovat i na stávající podklad.
Na podlahu i na stěny
Materiály určené k obkladu stěn i podlah by měly odpovídat nejen stylu kuchyně, ale také nárokům, jež jsou z užitného hlediska na tento prostor kladeny. A protože jde o zónu více než jinde v obytném prostoru vystavenou atakům ušpinění a eventuálních čisticích prostředků, je jistě keramika kvůli své odolnosti a snadné údržbě jednou z nejvhodnějších variant. Jde o praktické, a zároveň velmi atraktivní řešení, jež umožňuje i propojení kuchyně s ostatními – většinou navazujícími - prostorami bytu či domu. Neocenitelnou výhodou současných keramických prvků je skutečnost, že pro ně není díky dokonalým výrobním technologiím tvářit jako jiné Favoritem na problém vzhledově nahradit řadu jiných materiálů, k nimž patří například kámen, dřevo či cihly. Což je samozřejmě vstřícné k možnostem strefit se do požadovaného stylu kuchyně, minimalistických a industriálním vzhledem počínaje, přes klasiku až po rustikální charakter.
Příroda v hlavní roli
Kolekce v přírodním stylu těží ze vzhledu přírodních materiálů, jež výrobci mohou keramice dopřát díky vyspělým digitálním technologiím. Především HD print umožňuje vznik vzhledově autentických dekorů kamene i dřeva, a to navíc v kvalitě a technických parametrech převyšujících mnohdy originály. Pokud jde o imitace pískovce, travertinu, mramoru i dřeva, výborně vypadají jak ve velkých formátech, tak i v kombinaci s mozaikovými prvky. Navíc vyhovují interiérům všech stylů.
Efektní glamour
Pro příznivce luxusního vzhledu, honosnějšího stylu a originality jsou tu možnosti, jež nabízejí dekory napodobující například ušlechtilý, jemně žilkovaný mramor. Ceněnou variantou jsou také obklady a dlažby s vysokých leskem na povrchu (ovšem u podlah pozor na parametr bezpečnosti, příliš hladké leštěné plochy nenabízejí v kuchyni očekávanou a potřebnou protiskluznost). Punc orientální noblesy přidají výrazné barvy i dekory, eventuálně také zajímavé uspořádání kazetové, psaníčkové, aplikace bombat či kovových pásků. V prostorách s velkorysými dispozicemi budou na stěnách i podlahách vypadat efektně ucelené obrazce evokující například zámeckou dlažbu.
Rustikální vzhled
Patina, imitace tradiční majoliky, textilních struktur i vzorů, opotřebované povrchy a hrany… to vše evokuje útulnost a pohodu dávných časů, kdy se lidé obklopovali výhradně rukodělnými výrobky. Retro interiérům s charakterem, kterému se dnes říká vintige, dodávají romantiku a závan nostalgie, včetně například pocitů dotýkaných, ohmataných, poškozených či ošlapaných povrchů. Tento trend je nemyslitelný bez teplých tónů země, bílé a smetanové, boduje také šedá a modrozelená. Z hlediska formátů je neopominutelná typická mozaika, jež je navíc skvělým prostředkem pro řešení různých oblých tvarů. Stále jsou také oblíbené vzory s dekoracemi v podobě květin, zeleniny, různého nádobí či koření.
Trojrozměrná optika
Rafinované hra se strukturálními povrchy různých úrovní, mámení a klam způsobené efekty světla a stínu, zvlněním či drážkováním, to jsou prostředky k dosažení vysoce moderního 3D vyznění obkladů i dlažeb. V zájmu neotřelého vzhledu lze využít také působivého střídání teplých a studených tónů, reliéfního a hladkého či lesklého a matného povrchu keramických prvků.
Pro kutily
I když výrobci většinou nedají dopustit na odbornou pokládku, mohou se zručnější z vás pustit do realizace i svépomocí. Obecně je nutné perfektně připravit podklad: musí být čistý, nosný, zbavený volných i ulpívajících nečistot. Mezi vhodné podklady patří beton, cementová mazanina, neporušená dlažba, souvisle vyspárované zdivo a omítka. Před pokládkou je třeba vyhladit nerovnosti, vyplnit eventuální prohlubně, případně zatmelit zdivo. Neobejdete se ani bez penetračního nátěru. Lepidlo odpovídající typu dlažby namíchejte v takovém množství, abyste ho stihli zpracovat zhruba do 45 minut. Do vrstvy lepidla ukládejte postupně keramické prvky, jež je nutné vyrovnat a stabilizovat poklepáním gumového kladiva. Po zaschnutí lepidla lze nanést spárovací hmotu, přebytečný materiál se posléze setře a po zmatnění povrchu přetře vlhkou houbou. Po úplném vytvrzení spárovací hmoty je nutné doleštit dlažbu suchou utěrkou.
Materiál ● nivelační hmota ● dlažba ● lepidlo ● silikonová těsnicí hmota ● spárovací hmota ● penetrace
Nářadí ● skládací metr ● vodováha ● gumové rukavice ● zednická lžíce ● tužka ● vrtačka ● tesařská šňůra ● nákolenky ● míchadlo ● zubatá stěrka ● řezačka dlaždic ● dlaždicové kříže ● malé kladívko na dlaždice ● kleště na dlaždice ● úhelník ● plastové vědro ● gumová stěrka ● houba/houbová stěrka ● kartušová pistole
Vzorec pro výpočet potřebné dlažby a obkladů
((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (5 % na prořez + 5 % rezervní materiál) = počet kusů
například: ((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (11.1 + 11.1)= 245 dlaždic