Trh reaguje na neustále se zvyšující poptávku po venkovních bazénech rostoucí nabídkou prodejců, do které veřejnost jen těžce proniká. Každá z nabízených technologií je prezentována jako ta nejvhodnější s nejdelší životností. Navíc jsou potenciální stavebníci mystifikováni leckdy klamavou reklamou na „kvalitní“ bazény za ceny začínající na několika stech korunách nebo naopak na bazény značně předražené.
Dříve, než se potenciální stavebník pustí do plánování svého budoucího bazénu, je třeba, aby si odpověděl na základní otázku, co od něj očekává. Zapomínat by mimo jiné neměl na základní požadavky technické (stavebnětechnické, provozně technické aj.), hygienické, bezpečnostní, estetické, ekonomické a legislativní. Tento výčet samozřejmě nelze chápat jako konečný, neboť i jednotlivé požadavky se dále dělí na další části. Například v ekonomických požadavcích by se nemělo přihlížet pouze k pořizovací ceně, ale také k provozním nákladům bazénové soustavy. Právě úspora v investičních nákladech se může a s velkou pravděpodobností jistě nepříznivě projeví v průběhu let používání bazénového celku. Uvedené požadavky dále mohou být doplněny i požadavky speciálními, které vycházejí z individuálních požadavků jednotlivých budoucích uživatelů bazénů.
Příprava, stavba a údržba bazénu
Je třeba zdůraznit, že stavba privátního bazénu není záležitostí levnou, a tak výběr vhodné technologie výstavby vyžaduje největší možnou pozornost budoucích stavebníků. Celková investice se ve většině případů vyšplhá přes částku sto tisíc korun, leckdy i mnohem
více. Velmi důležité je, už v první etapě volby varianty výstavby neopomenout kvalitně vypracovaný návrh umístění a vhodného řešení celého bazénového celku. Zhotovitel bazénu by měl být právě tím odborníkem, který zákazníkovi poradí s umístěním bazénové sestavy, s návrhem dostatečného technologického zázemí bazénového tělesa apod. Náklady na tento návrh jsou v porovnání s celkovou cenou díla nízké, a tak je vhodné si kvalitním návrhem zajistit, aby vynaložené prostředky byly investovány co možná nejefektivněji. Takto vypracovaný návrh se v průběhu samotné výstavby bazénu a v průběhu jeho používání vlastníkovi bazénu s největší pravděpodobností vrátí v podobě bezproblémového provozu a mnohdy i ušetřených zbytečných nákladů na nápravy chyb.
Mezi lidmi kolují různé mýty a pověry týkající se složitosti péče o bazénovou vodu a o vlastní bazén jako takový. K této problematice svým klientům vždy říkám: „Pojďme to postavit tak, že výsledkem bude bazén s kvalitní recirkulační soustavou a vybavením za rozumné peníze.“ Pokud do systému navíc zakomponujete některý ze systému na dezinfekci bazénové vody, bude pro vás údržba bazénu téměř hračkou. Je samozřejmé, že pro každou realizaci je vhodný jiný systém čištění a dezinfikování bazénové vody, a tak se nedá jednoznačně říci, že ten či onen systém je tím nejlepším. Návrh čištění je vždy vhodné konzultovat s dodavatelem bazénového celku.
----------------------------------------------------
Základní technologie používané v ČR:
• fólie (nadzemní, zapuštěné);
• termoplasty – polypropyleny;
• kompozity – lamináty;
• kompozity – s vyztuženým jádrem a keramické;
• betony;
• nerezy.
-----------------------------------------------------
Každá z těchto technologií výstavby má své výhody i nevýhody. Rozhodně by všechny měly vyhovovat v následujících parametrech: být dostatečně staticky únosné, vodotěsné, mít co nejdelší životnost, snadnou proveditelnost výstavby, co nejlepší estetiku, mít dořešené technické detaily, plnit svou funkci, obsahovat bezpečnostní prvky, mít snadnou údržbu a nízké investiční a provozní náklady. Vnitřní povrchová úprava u nadzemních bazénů je založena především na bázi PVC. To, v čem se tyto bazény od sebe navzájem liší, je především nosná vrstva, která se nejčastěji vyrábí z PVC, plechu a polypropylenu.
Zapuštěné bazény poskytují mnohem větší možnosti než bazény nadzemní. Oproti nim mají zpravidla větší pevnost, delší životnost, lepší vzhled, je zde možnost osadit je libovolnými bazénovými doplňky a příslušenstvím, mají lepší tepelně-izolační vlastnosti aj. Neméně důležitá je i možnost snadnějšího zastřešení bazénu. Je-li u nadzemních bazénů široká nabídka různě modifikovaných technologií, tak u bazénů zapuštěných toto platí dvojnásob.
Ukázka z publikace „Bazény - jak správně vybrat“
vydané nakladatelstvím Grada Publishing, a. s.
edice Profi&Hobby, 2012
Autor: Michal Vlášek
Redakčně upraveno (keš)
Foto: Desjoyaux, Mountfield, Waterai