Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami projekt řídí, zajišťují jeho financování, vlastními silami domy staví a prezentují je na veřejnosti. Přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.
Letošní 6. ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Tady čeští studenti postaví svůj „sluneční dům“ a vůbec poprvé se utkají v solárním desetiboji. Tým Českého vysokého učení technického totiž postoupil mezi 20 finalistů této prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA. Většina soutěžních týmů je vybírána ze severoamerického kontinentu, letos jsou mezi finalisty pouze dva evropské týmy – pražské ČVUT a vídeňská univerzita. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde se hodnotí v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh.
Box - Membrána AIR House
Princip domu, se kterým studenti Fakulty architektury a Fakulty stavební vstupují do soutěže, je jednoduchý a přesto (nebo právě proto) novátorský; charakterizují ho dvě slova: box - membrána. Box jako odkaz na tradici minimálního bytu české architektonické avantgardy 20let minulého století - úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Membrána jako nosná konstrukce, high-tech a inteligentní kůže. Návrh pracuje s kontrasty a propojuje je do nového a funkčního celku. Dům má minimální rozměry, přesto nabízí velkorysý obytný prostor a komfort; dispozice je přehledná a funkční. Pevný snadno transportovatelný box z masivních dřevěných panelů kontrastuje s lehkou membránovou konstrukcí, která jako "architektonická kůže" integruje veškeré funkce - je nosná, tepelně izoluje, propouští světlo, vyrábí elektrickou energii, stíní. Samonosná konstrukce z polštářů ETFE membrány je navržena jako zdvojená fasáda. V prostoru mezi polštáři proudí vzduch, který je podle potřeby předehříván nebo ochlazován a v exteriérové vrstvě dle potřeby regulován. Průsvitná membrána maximálně využívá přirozeného osvětlení a snižuje spotřebu elektrické energie a zprostředkovává nový a nezvyklý kontakt s okolím.
AIR HOUSE využívá pasivní (orientace, energeticky výhodný kompaktní tvar) i aktivní solární systémy. Vtip soutěžního řešení BOX - MEMBRÁNA spočívá v nízké hmotnosti domu, skladnosti, jeho snadném transportu a rychlé výstavbě - stačí rozložit a nafouknout. Využití se nabízí všude, kde se hraje o čas, pozemek a konečně i peníze - bydlení pro mladý pár nebo seniory nebo přechodné ubytování při živelných katastrofách.
Účast českého týmu v Solar Decathlon 2013 bude jedinečnou příležitostí propagovat zelené technologie a stavění, ale také prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.
Finální přehlídka se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si ale český soutěžní dům bude moci v areálu kampusu ČVUT v pražských Dejvicích prohlédnout odborná i laická veřejnost. Více na http://fa.cvut.cz/SolarDecathlon2013.
Text: (keš), zdroj: Autorská zpráva
Vizualizace cyrany.com