Stali jsme se víceméně jejich otroky. Proto se prostor stal v každém bytě nebo domě nejcennějším, a mnohdy také stále nedostatkovým artiklem. Hledáme praktičtější, levnější, ale především "na míru šitý" způsob jeho využití. Pomohou samozřejmě různé chytré nápady a sofistikované programy, ovšem nejlépe si s tímto úkolem určitě poradí samostatná šatna nebo vestavěné skříně.
Nejde přitom pouze o oblečení, i když to samo osobě zabírá zhruba třetinu úložných prostor v domácnosti. Když k tomu připočteme ještě ložní a další funkční prádlo, knihy, obuv, nádobí, kuchyňské přístroje, potraviny, úklidové prostředky a různé nářadí, mohou nám věci, jimiž se ve stále větší míře obklopujeme, přerůst přes hlavu a byt doslova ucpat. Trend směřující k minimalismu navíc velí zbavit alespoň společenské a společné prostory bytu přemíry skříní, což ukládací možnosti samozřejmě omezuje. Odtud pak není daleko k často praktikované tendenci umístit maximum zejména textilií do ložnic, kde nejsou tak na očích. Ovšem tato místnost je primárně určena pro relaxaci a odpočinek, udělat z ní skladiště, často ještě doplněné pracovním koutem, rozhodně jejímu účelu (ani nám) neprospěje.
Skříně, skříňky, komody
I když nikoliv v takové míře, jako dříve, tyto kusy nábytku mají stále v bytě své místo. Klasickým skříním rozhodně neodzvonilo, však také výrobci stále nabízejí nejrůznější nábytkové sestavy, jejichž jsou skříně nedílnou součástí. Záleží samozřejmě na prostoru, který máme k dispozici, vzdušné místnosti ani masivní kusy určitě neublíží, ovšem pro skromnější dispozice budeme vybírat spíše subtilnější výrobky. Klasické skříně však poskytují pouze omezené úložné prostory, proto bude nutné čas od času udělat „čistku“, aby nebyly přeplněné. Prádelníky a komody s přihrádkami a zásuvkami se osvědčily zejména k ukládaní drobnějších a menších kusů oděvů, o nichž poskytují dokonalý přehled. K oblíbeným alternativám stále patří i využití místa pod postelí, jakkoliv odborníci tvrdí, že takové řešení omezuje proudění energie v místnosti a brání potřebné vzdušnosti lůžka. Co naplat, někdy se prostě bez této varianty neobejdeme. Zvolit lze úložné prostory pod matrací a zvedacím roštem, nebo v podobě šuplíků. Nápaditý přístup lze vypozorovat i u některých rozkládacích sedacích souprav, kde se místo k uložení lůžkovin najde například v masivních opěrkách.
Otevřené ukládání
Zejména v moderních mladých domácnostech se stále častěji setkáváme se systémy, které pracují s mobilními drátěnými programy a policovými sestavami bez bočních i čelních ploch. Takové otevřeně přiznané ukládání ovšem vyžaduje velký smysl pro pořádek a omezené množství věcí. Musíme si také přiznat, že do neuzavřených úložných prostor se mnohem více práší. Zkrátka toto řešení je spíše pro odvážné a vyplatí se například jako dočasná volba pro bydlení v pronájmu nebo jako startovní zařízení při omezených finančních prostředcích. Lze je doplnit různými typy krabic, boxů, sítí, závěsných obalů, pojízdnými kontejnery, závěsnými tyčemi i stojany, které mohou fungovat i jako samostatné úložné prvky.
Vestavěné skříně
Způsob využití zastavěné plochy jejich prostřednictvím je opravdu praktické a optimální. V šetření místem vedou, navíc každá vestavěná skříň je unikátním originálem, který přesně odpovídá osobnímu stylu svého uživatele. Díky důmyslnému členění vnitřního prostoru, jež chytře využívá různých zásuvek, polic a šatních tyčí, se úložné možnosti téměř zdvojnásobí. Ergonomicky navržená vestavěná šatní skříň pohltí mnohem více věcí, než jsme si vůbec dokázali představit. Navíc díky široké škále povrchových úprav a materiálů výplní dveří lze vestavěnou skříň dokonale přizpůsobit požadavkům interiéru. Mohou se stát stejně tak jeho dekorativní dominantou jako nenápadným doplňkem. Oblíbené je sklo, pískované, satinované nebo vzorované, zrcadlo, osvědčilo se lamino, masivní dřevo, ale i textilní, bambusové nebo ratanové prvky. Použít je možné také dekorační výplety, žaluzie či frézované mřížky, na velké jednobarevné čelní plochy lze instalovat i nějaký výtvarný artefakt.
Podél stěn i pod schody
Vestavěné systémy jsou se hodí do celého bytu, umějí dokonale využít jakéhokoliv i zdánlivě „lichého“ místa, k nimž patří nejen kouty, zkosené stropy a výklenky, ale také třeba prostor pod schodištěm. Vestavěné skříně dovedou výborně sehrát i roli předělu místnosti, umějí skrýt sklápěcí postel nebo utajit domácí pracovnu. Navíc je lze bez problémů přizpůsobit nejen typu zařízení konkrétní místnosti, ale i množství a druhu věcí, které potřebujeme uložit. Oproti klasickému nábytku skvěle využijí konkrétní dispozice, jsou přímo předurčené k volbě optimální délky, hloubky i výšky, a to i v atypických podmínkách. Velikost úložných prostor ovlivňuje i způsob otevírání prostřednictvím posuvných, skládacích i otočných dveří. Pro stísněné podmínky se nejlépe osvědčily dveře posuvné.
Ideálem je šatna
Vzrůstající popularita samostatných místností určených k odkládání je v podstatě návratem k osvědčené praxi, jež – jako zbytečný luxus - doplatila na někdejší masovou úspornou bytovou výstavbu. Díky šatně lze totiž interiér oprostit od skříní a provzdušnit ho, jakoby k dispozicím přibyly cca 4 čtvereční metry plochy. Optimálním řešením je šatna umístěná mezi ložnicí a koupelnou, kde může fungovat jako jakýsi hygienický filtr. Nejsnáze se samozřejmě koncipuje jako součást projektu novostavby nebo rekonstrukce, při dodatečné realizaci je obtížnější dosáhnout potřebných parametrů. Šatna se neobjede bez zrcadla, kvalitního osvětlení a větrání.
Text: Alena Müllerová, Foto: Indeco, Ikea, Kapitán interiéry, Sconto nábytek
Bločky
Interiér vestavěné skříně či šatny lze řešit využitím celé řady speciálních doplňků a úložných systémů, díky nimž získáte lepší přehled a optimálně využijete každý centimetr vnitřního prostoru. U vestavěných skříní od podlahy po strop se osvědčily výsuvné šatní tyče, police, vzdušné drátěné koše a různé typy držáků na kravaty, kalhoty, pásky. V nabídce nechybějí ani výsuvné botníky, speciální úchyt pamatuje na hadici vysavače či výsuvné žehlicí prkno. Praktické jsou i sklopné či otočné věšáky.
Pravidla správného ukládání věcí
Šaty na ramínku potřebují hloubku alespoň 60 cm, objemnější kabáty a kožichy o 10 cm více ● Na zavěšení košile nebo saka je potřebná výška 85 cm, na šaty a kabáty 120 až 145 cm ● Horní část skříní nad výškou 180 cm je praktické řešit variabilními policemi, do nichž ukládáme sezónní výbavu ● Prostor v rozmezí 70 až 120 cm je ideální pro oděvy denního nošení a doplňky (ponožky, kravaty, šátky, šály a rukavice) ● Níže se uplatní výsuvné police, zásuvky i výklopné systémy ● Na dno skříní, kam je nutné se ohýbat, jsou optimální krabice ● Pro košile a saka se osvědčily sklopné i klasické tyče nebo výsuvné věšáky ● Kalhoty ocení speciální box