Vlastníci zahradního bazénu to znají: k podzimním starostem neoddělitelně patří také povinnost venkovní koupací nádrž správně zazimovat, a to ještě před příchodem prvních mrazíků.
Dobře realizovaná odstávka je zárukou dlouhé životnosti venkovního bazénu. Každý typ je jinak náročný a vyžaduje odlišný přístup. Zatímco nadzemní bazénky stačí vypustit a schovat, zapuštěné bazény potřebují trochu více. Hlavním vodítkem pro zazimování není počasí, jak bychom se mohli právem domnívat, ale teplota vody v bazénu. Ten vhodný okamžik nastává ve chvíli, kdy se ustálí na cca 12 °C. Pokud by totiž byla teplejší, došlo by k rychlejšímu množení řas a bakterií.
Před zimním obdobím je důležité upustit bazén tak, aby vzniklý led plovoucí na hladině nemohl rozbít skimmer, trysky, protiproud, světla a další díly usazené v bazénu. Jeho tlak by také mohl poškodit bazénové stěny. U zapuštěných bazénů lze velkou část vody ponechat v bazénu po celou zimu, tlaky zmrzlé zeminy a ledu v bazénu se totiž vzájemně kompenzují, aniž by došlo k popraskání nebo zborcení stěn. Zbylou vodu je nutné ošetřit speciálními pomalu rozpustnými zazimovacími prostředky, jejichž úkolem je zamezit vzniku řas. Ovšem u křehčích plastových bazénů a nádrží s keramickými obklady je lepší veškerou vodu vypustit, stejně důležité je také odvodnit všechny rozvody, jež by mohla zamrzlá voda roztrhat. Podstatnou součástí zazimování bazénu je jeho zakrytí: plachta zabrání napadání nečistot do prázdné nádrže nebo do zbylé vody, v níž zpomalí množení bakterií a řas. Na jaře pak bude podstatně snazší uvést bazén zpět do provozu, uchovanou vodu lze dokonce použít na další sezonu.
Zazimování krok za krokem
- Nejdříve dobře vyluxujte dno a stěny bazénu. Pískové filtry je třeba důkladně proprat.
- Druhým krokem je upuštění vody. U fóliových bazénů (s tzv. linerem) se upouští pouze cca 2/3 objemu, aby se zachoval dostatečný tlak nutný k vypnutí fólie. U plastových bazénů a nádrží s keramickým obkladem je lepší vypustit všechnu vodu. U stabilních filtrací upouštíme minimálně 20 cm pod nejníže uložené odtoky, trysky nebo ústí protiproudu. Během zimy nesmí hladina dosáhnout jejich úrovně. Při dlouhodobých deštích nebo silném tání je lepší hladinu občas zkontrolovat a eventuálně znova odpustit. V technologii a v potrubí nesmí nikde zůstat voda, veškeré vnitřní rozvody je proto potřeba profouknout tlakem vzduchu. U filtrací, umístěných nad hladinou vody je nutné vysát vodu ze skimmeru: tvoří se tam kapsy, kde zůstává voda (zvládne to malé čerpadlo na vrtačku). Nejsnadněji se zazimují mobilní filtrační jednotky, které lze jednoduše kompletně odmontovat a uschovat na vhodném místě.
- Do trysek namontujte zátky a do skimmeru dejte zimní dilatační plovák.
- Vodu je nutné vypustit také z čerpadla, odborníci doporučují čerpadlo vyjmout z bazénové šachty a uložit do sucha, kde elektrické části zařízení neohrožuje koroze.
- Otevřete a odšroubujte všechny ventily, aby v nich nezůstala ani kapka vody. Ventily vždy nechte v poloze OPEN. Voda nesmí být ani v UV lampě, solonizačních jednotkách, chloratoru atd… Veškeré elektronické součásti je třeba přes zimu uchovávat v suchém a teplém prostředí.
- Do zbylé vody (s ph v rozmezí 7-7,2) aplikujte zazimovací roztok (směs kvarterních amoniových solí), který je určen ke konzervaci vody v zimním období. Aktivní látka se velmi pomalu uvolňuje. Zabraňuje tvorbě řas. Zprovoznění bazénu na jaře je potom méně náročné.
- Nezapomeňte vypnout centrální vypínač. V oblastech, kde mrazy častěji klesají pod – 15°C, je bezpečnější motor a čerpadlo odpojit a uskladnit je na teplém suchém místě.
- Na hladinu lze úhlopříčně položit speciální plováky, které zamezí rozpínání ledu a následnému poškození stěn bazénu. Stejnou službu však mohou udělat prázdné plastové PET lahve nebo menší kanystry, jež ale potřebují zatížit, aby byly ze 70% ponořené. Doporučuje se nasypat do nich písek, upevnit mezi sebou provázky a celek přivázat napříč bazénem..
- Jakýkoliv navíjecí systém zakrytí (plachtu, roletu) je lepší na zimu odmontovat a uschovat, nebo ji alespoň zakrýt. Rozhodně se zařízením během zimy nemanipulujte. Pro zimní zakrytí se rozhodně nehodí lamelová roleta: do vnitřku lamel totiž může vniknout voda, zamrznout a potrhat je.
- Přes bazén natáhněte zimní plachtu z husté síťoviny, která během odstávky zabrání znečištění bazénu, ale zároveň propouští dešťovou vodu, takže ji vzniklé kaluže nemohou potrhat. Neprůhledná plachta navíc brání pronikání světla, které podporuje tvorbu řas a mikrobů. Ideálním řešením je tzv. univerzální plachta, kterou lze používat v zimě i během koupací sezony.
- Pokud si nejste jisti svými zazimovacími schopnostmi – speciálně to platí pro začátečníky - raději si pozvěte odborníka. Ne na každý bazén lze uplatnit univerzální zazimovací postup. Odborný zásah vyžadují zvláště stabilní filtrace s různými opčními prostředky.
Text: -ll-, Foto: Mountfield, Desjoyaux, M+H