Ideální systém vytápění sice nejspíš neexistuje, ovšem vždy lze najít řešení optimální pro konkrétní dům a byt. Musí mu však vždy předcházet , pečlivý rozbor všech okolností a individuální přístup k dostupným variantám. Kotlem ve sklepě totiž vaše šance zdaleka nekončí.
Rozhodujícím faktorem je přitom především dostupnost energie v dané lokalitě, pro mnohé samozřejmě pořizovací cena a následné provozní náklady. Stejně důležité je hledisko časové náročnosti nebo požadované technické zručnosti obsluhy vybraného zařízení. Ochránci životního prostředí přitom budou akcentovat ekologickou zátěž systému, ti, kdo chtějí snížit své výdaje za teplo zase budou hledat nejekonomičtější variantu. Milovníci živého ohně se zase budou poohlížet po krbech nebo krbových kamnech… zkusme si zmapovat ty nejdůležitější a nejfrekventovanější současné možnosti.
Plynová klasika
Přestože by se mohlo zdát, že moderní doba nabízí jiné a lepší zdroje tepelné energie, topení a ohřev vody plynem je stále jedním z nejefektivnějších a vypadá to, že i v budoucnu si své postavení udrží. Především je ekologické, protože spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává minimum škodlivých zplodin. Pokud se navíc rozhodnete investovat do moderního a vysoce účinného kondenzačního zařízení, bude plynový kotel i velmi šetrný k vaší peněžence. Jeho obsluha je jednoduchá, téměř bezpracná, zvlášť když jeho instalaci svěříte zkušenému profíkovi. Vyšší výkon kondenzačních kotlů je efektem využití tepla ze spalin, podle konvenčních měřítek dokonce přesahuje sto procent! Díky tomu se počáteční investice, která zhruba o třetinu přesahuje náklady na pořízení kotle teplovodního, během několika let vrátí. Výběr kotle však závisí také na způsobu odvodu spalin. Běžný kotel potřebuje vyústění do komína se speciální vložkou. Pro obytné prostory bez komína je vhodnou variantou takzvaný turbo kotel, kde se o nasávání vzduchu a odtah spalin postará dvojité nebo trojité potrubí. Podrobnou zprávu o konkrétních podmínkách vašeho bydliště a ekonomický rozbor jednotlivých zařízení, rovněž s ohledem na vhodný systém ohřevu teplé vody, vám vypracuje projektant. Důležitou podmínkou je samozřejmě možnost připojit se k lokální síti zemního plynu. Pokud byste byli odkázáni na samostatný zásobník propanu nebo propan-butanu, který je nutné doplňovat, výhodnost tohoto řešení se poněkud zmenší.
Komfortní elektřina
Elektrické vytápění je nenáročné na obsluhu, dobře se reguluje, lze ho přizpůsobit charakteru vytápěného prostoru bez složitých zásahů do stavby a různě kombinovat. Není potřeba ani odvod spalin, ale samotná výroba elektřiny je drahá, ne zrovna šetrná k životnímu prostředí. Lze tedy topit elektřinou úsporně? Jednou z možností je přímotopné elektrické vytápění, ovšem kamenem úrazu je limitovaný odběr elektřiny za nízké ceny. Zřejmě nejtypičtějším příkladem přímotopů jsou konvektory, které pracují na bázi přirozené cirkulace vzduchu v místnosti. Elektrická energie se v těle konvektoru přeměňuje na energii tepelnou, která ohřívá studený vzduch přiváděný ze spodní části zařízení. Ohřátý vzduch poté odchází horní větrací mřížkou. Konvektory se instalují nejčastěji pod okna. Příjemně poslouží také elektrická otopná tělesa, zvlášť v koupelnách. Dokážou prohřát malé místnosti a zároveň vysušit vlhké ručníky. Druhým typem elektrického vytápění jsou akumulační kamna. Nahromaděnou tepelnou energii předávají v případě potřeby předávají okolnímu vzduchu. Výhoda vytápění akumulačními kamny spočívá ve spotřebě levnějšího (nočního) tarifu za elektřinu, kdy se teplo akumuluje. Negativem je pomalá reakce systému na regulaci a složitost napojení domácí přípojky k síti. Na obtíž může být také velikost a vysoká váha kamen.
Retro pevná paliva
Než jsme poznali pohodlí vytápění na elektřinu a plyn, topilo se uhlím a dřevem. Staré postupy se však díky novým technologiím vracejí. V moderních kotlích se palivo nejdříve zplynuje, a teprve poté shoří, i proto se dosažená účinnost pohubuje až kolem 85 %. Vzhledem k tomu, že dřevo a uhlí jsou dnes nejlevnějšími palivy vůbec, stávají se kotle na pevná paliva plnohodnotným alternativním zdrojem, který dokáže snížit náklady. Pevnými palivy se v zásadě rozumí uhlí nebo biomasa. U nás jde zásadně o biomasu rostlinného původu, především dřevní hmotu v podobě celých polen (topení na dřevoplyn), dřevní štěpky (odpad z pily), dřevěných briket, hoblin, pilin nebo peletek. Konkrétní výběr vždy závisí na typu a konstrukci kotle. Největší výhoda biomasy spočívá v její ekologické šetrnosti – emise škodlivin při spalování jsou zanedbatelné. Ve srovnání s plynem a elektřinou je její cena nižší, v případě těžby svépomocí ji lze získat dokonce zdarma. Pokud vám vůně dřeva a určitá fyzická aktivita vyhovují, je pro vás kotel na pevná paliva dobrou volbou. Konečně, obsluha moderních zařízení se zásobníkem, který masu sám dávkuje, není nijak složitá. Uhlí spalované ve starých kotlích s nízkou účinností a vysokými emisemi oxidu uhličitého není pro životní prostředí ani naši kapsu žádnou výhrou, ovšem u moderních zařízení je situace mnohem lepší.
Text: Pavel Kotrč, Foto: OBI, Concept, Korado, Laurens