Dokáže ničit i pustošit, ale bezpečně planoucí v krbu nebo v krbových kamnech přináší kromě tepla také klid, uvolnění těla i mysli, pohodu a neopakovatelnou atmosféru. Pohled do plamenů zkrátka neomrzí.
Otevřené ohniště bývalo kdysi nejen zdrojem tepla, ale také důležitým místem pro přípravu jídla. Dnes mají krby a krbová kamna dvě důležité role: topit a zdobit. Přičemž obě tyto součásti jsou si rovnocenné. Proto je design krbu a krbových kamen a jeho sounáležitost s ostatním interiérem podstatným parametrem při jejich výběru. Ovšem ještě před samotnou realizací je nutné si uvědomit, jestli toto zařízení opravdu chceme, využijeme a budeme moci se věnovat jeho obsluze. Rozumné také je ujasnit si topné médium, eventuálně způsob a místo skladování paliva.
Otevřený, zavřený, s kazetou?
Krb s otevřeným ohništěm a celoplošným hořením je rozumnou volbou pouze v případě, že v něm oheň bude plápolat opravdu sporadicky a jeho úkolem je spíše vytvořit příjemné klima provázené zvuky praskajících polen a vůní spalovaného dřeva. Jeho účinnost se totiž pohybuje pouze v rozmezí 12 až 20 procent. Takže očekáváte-li od krbu více tepla, pak vsaďte na krbovou vložku s účinností 50 až 80 procent, nebo na vložku s takzvanou kazetou, tedy výměnným topeništěm, jejíž účinnost je 85 procent. Hledisko výkonu krbu je samo o sobě málo vypovídající, potřebujete je totiž dát do souvislosti s velikostí vytápěné plochy, se způsobem využití (jen k přitápění nebo jako hlavní zdroj), s typem stavby (s ohledem na použité stavební materiály), s jejím energetickým štítkem… hledisek je spousta a neuškodí poradit se v tomto ohledu s odborníkem.
Teplovzdušný a teplovodní
Krb může sloužit k vytápění prostor v celém domě. Jedním způsobem je cirkulace ohřátého vzduchu prostřednictvím soustavy s nuceným oběhem vzduchu, druhým pak zařízení s teplovodním výměníkem (což platí i o krbových kamnech). Krb napojený na teplovodní systém vytápění pak nejen topí, ale také ohřívá užitkovou vodu. Pokud je krb hlavním zdrojem vytápění, lze do systému integrovat akumulační nádrž, která uvolňovat teplo do systému v době, kdy se netopí. Teplovodní krby nepotřebují rozvody jako teplovzdušná zařízení, navíc je lze zapojit do systému ústředního nebo podlahového topení. Jsou schopny vyhřívat i sauny a bazény.
Na vzhledu záleží
Krb může být nepřehlédnutelnou dominantou interiéru. Dokáže členit prostor, vymezit přechod z jedné místnosti do druhé... Na trhu je krbů dnes už skutečně nepřeberné množství: předsazené, s čelním portálem, vestavěné, tedy zabudované do stěny, závěsné, rohové, dvoustranné, štěrbinové a kulaté, průhledné ze všech stran… lze si vybrat i krbovou vložku s částečně zakrytým topeništěm, s vyjímatelnými nebo vysunovatelnými dvířky, takže krb může fungovat i jako otevřený. Široká je i škála materiálová. Výsledný efekt celého krbu totiž výraznou měrou vychází ze způsobu instalace a obezdění. Zapuštěný do stěny, pouze s přiznanými dvířky nemá v podstatě žádné prostorové nároky a hodí se do minimalistických interiérů. S obkladem z hrubého přírodního kamene nebo z různých typů kachlů bude zase slušet rustikálnímu interiéru. Ovšem „kabát“ krbu může mít i podobu hladké omítkoviny, luxusní leštěné žuly nebo mramoru, nerezové oceli či dokonce imitace kůže.
Populární krbová kamna
Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo vložkami podstatně jednodušší, nejsou tak náročná na prostor ani na velikost komínového tělesa, spotřebují méně paliva. Navíc mají rok od roku vydařenější design a jejich prosklení si u některých typů kamen nezadá s velikostí krbových vložek. Velká obliba krbových kamen vychází také z jejich finanční dostupnosti a vysoké účinnosti (až 83%). Také při výběru krbových kamen je nutné vycházet z jejich role: zda mají být hlavním zdrojem na chatě či chalupě, nebo jen pomocným topným tělesem, nebo dokonce pouhým doplňkem interiéru. Rozhodující je, kolik kubických metrů prostoru potřebujete kamny vyhřát. Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Adekvátní výkon kamen zaručí nejen optimální tepelnou pohodu, ale také odpovídající zátěž a namáhání zařízení. Nezapomeňte ani na zdánlivé maličkosti, jako je povrch, na němž budou kamna stát. Není-li podlahová krytina z nehořlavého materiálu (keramická či kamenná dlažba), budete potřebovat izolační podložku (moderní jsou a skvěle vypadají skleněné).
Čím topit
Ideální je tvrdé dřevo, dub, buk, jasan, habr a dřevo z ovocných stromů. V ohništi z nich zůstává poměrně mnoho žhavých uhlíků, které ještě dlouho krásně hřejí. Buk a jasan jsou pro topení v kamnech a krbu nejvhodnější. Oheň z nich je živý se silně zářivými plameny. Nejpoužívanějším palivem je zřejmě dub, který hoři pomalou a klidně. Měkčí dřeva, jako bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát nebo akácie hoří příliš rychle a způsobují odletování a vystřelování uhlíků. Jsou proto stejně jako jehličnany s příliš vysokým obsahem pryskyřice, která zanáší komín dehtem a znečišťuje skla, vhodné spíše na zátop. Dřevo z ovocných stromů použité jako pouhé palivo je poměrně vzácné. Nejlepším topivem je dřevo o vlhkosti cca 20 procent. Vyšší obsah vody snižuje výhřevnost, podstatná část energie se totiž spotřebovává právě na odpaření přebytečné vlhkosti. Je snad zbytečné připomínat, že k otopu se nehodí jakkoliv povrchově ošetřené či impregnované dřevo, jehož hořením se uvolní jedovaté zplodiny. Moderní krby a krbová kamna bez problémů „spořádají“ i brikety ze slisovaných dřevěných pilin. Nevypadají sice tak pěkně jako polena, ale co do výhřevnosti jsou na tom stejně, ne-li lépe.
Text: Alena Müllerová, Foto: Conmoto, Eurokrby, Karma, Pražská plynárenská, Semaco, OBI, Topsys
Výkřiky
Jak poznat, zda jsou polena správně suchá Podle „ústního podání“ vydávají kusy dřeva při vzájemném nárazu „zpěvavý“ zvuk. Méně poetické, leč účinné, je uzavřít polena do igelitu, položit na teplé místo a počkat, zda se stěny sáčku orosí. Pokud ne, je dřevo dostatečně proschlé.
Největší výhodou krbové vložky je účinnost, jež je výsledkem dvojího spalování. Nejdříve shoří topivo, poté ještě kouř s přídavkem kyslíku.
Při výběru krbu je dobré si předem ujasnit druh otopu. Chcete-li zařízení s možností spalování uhlí, jež je mnohem výhřevnější než dřevo, budete potřebovat krb s tepelnou pojistkou.
Sebekvalitnější krb nebo kamna nebudou správně fungovat bez kvalitního a rozměrově odpovídajícího komína postaveného podle norem. Na jeho tah má vliv i směr, rychlost a síla větru v okolí a správné stavebně technické řešení krbu. Pomoci mohou speciální ventilátory, které zajistí odtah i zařízení s malou účinnou výškou. Komín potřebuje také pravidelné revize.
Jednoplášťová krbová kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, jejich sálající teplo rychleji prohřeje místnost. Dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, odkud pak stoupá a šíří se po místnosti.
Jak správně zatopit
- Přes dvě silná polena po stranách krbu naskládejte pár drobnějších polínek napříč, na vrchol nasypte smrkové nebo borové třísky.
- K podpálení lze použít noviny, lépe však uspějete s podpalovačem, který zajistí větší přísun vzduchu, a tím i efektivnější spalování.
- Nejrychlejšího vzplanutí potřebného pro hoření uvolněných plynů docílíte otevřením sekundárního přísunu vzduchu.
- Správný tah komína je podmíněn dobře rozhořeným ohněm (kouř z komína pak není téměř vidět). Další várku otopu (cca tři polena) přikládáme až ve chvílí, kdy v topeništi zbývá pouze vrstva žhavých uhlíků. Přívod vzduchu a dvířka uzavíráme až po jejich vzplanutí.