V ovzduší, jež nás doma obklopuje, jsou různé znečišťující látky, plyny, bakterie. roztoči a páry, které mohou způsobovat zdravotní, zejména dýchací potíže, alergické reakce a únavu. Zbavit se jich nám mohou účinně pomoci kvalitní čističky vzduchu. Stejně důležité je také vzduch provlhčovat.
Znečištění a vysychání vnitřního ovzduší mají na svědomí zejména procesy související s vytápěním a s emisemi chemických látek používaných v nových konstrukčních materiálech a v úklidových prostředcích. Snaha zabránit tepelným ztrátám vede k minimalizaci přirozeného větrání okny a k používání klimatizace, což se projevuje kumulací škodlivin v interiéru. Dalším problémem je nízká vlhkost vzduchu. Zatímco optimální hodnoty se pohybují kolem 45%, v mnoha našich domácnostech je vlhkost v zimních o více než polovinu nižší. Výhovou je, že v uzavřeném interiéru lze kvalitu dýchaného vzduchu zlepšit pomocí vhodných přístrojů prakticky okamžitě.
Čističky vzduchu
Hlavním úkolem těchto speciálních spotřebičů je s maximální účinností zbavit domácí vzduch pevného a kapalného aerosolu, eventuálně dalších škodlivin. Děje se tak kontinuální recirkulací přes filtr nebo soustavu filtrů různé konstrukce. Čističe vzduchu pracují na rozdílných principech. Lze je rozdělit do několika skupin. Jednou z nich jsou vodní filtry. Nečistoty zachycují do nádržky s vodou, která se odpařuje, a tak zároveň funguje jako zvlhčovač vzduchu. Účinnost těchto spotřebičů se pohybuje v rozmezí 50 až 70 %. Do další skupiny patří čističe pracující na absorpčním principu, jež využívají filtru s živočišným uhlím ve spojení s HEPA filtrem na čištění vzduchu od pylu a prachu. Jejich účinnost dosahuje až 99,97 %. Třetí skupina čističek vzduchu využívá fotokatalytického principu, jenž efektivně ničí toxiny, viry i bakterie. Reakce probíhají v přítomnosti katalyzátoru, například oxidu titanu (TiO2) pod vlivem ultrafialového záření produkovaného speciální lampou. Čtvrtou skupinu tvoří přístroje s omyvatelnými elektrostatickými filtry, jejichž účinnost přesahuje 90 %. Další spotřebiče využívají k čištění vzduchu sterilizačních vlastností ozónu, jehož prostřednictvím zbavují vzduch virů, bakterií, pachů a kouře. Je však nutné hlídat, aby koncentrace ozónu nepřekročila doporučenou hladinu, jinak může být příčinou bolestí hlavy a nevolnosti. Zvláštním typem zařízení na zlepšení kvality vzduchu jsou ionizátory, které vnitřní ovzduší obohacují o lehké ionty na hodnoty obvyklé v čisté přírodě. Čistotu vzduchu v interiéru ovlivňují shlukováním částic a urychlováním jejich sedimentace.
Proč a jak zvlhčovat vzduch
Nedostatečná vlhkost vzduchu přetěžuje imunitní systém, dráždí sliznice, vyvolává kašel… suchý vzduch není dobrý ani pro pokožku. Některé domácnosti, zejména s dětmi, si proto zimu a topnou sezónu bez zvlhčovače nedovedou představit. Na trhu jsou různé druhy přístrojů, studeným odparem počínaje přes tepelný mikroodpar až k nejdokonalejším ultrazvukovým zařízením. Tyto zvlhčovače vzduchu vytvářejí díky vysokofrekvenčnímu ultrazvukovému oscilátoru z vody miniaturní kapičky (jemná a rovnoměrná mlha), které se vyfouknuté do okolí odpařují, a tím zvyšují vlhkost vzduchu. K podstatným přednostem ultrazvukových přístrojů patří vysoký výkon při nízké spotřebě elektrické energie.
Vůně jako bonus
Že by čistý a dostatečně vlhký vzduch měl také vonět, o tom svědčí rostoucí popularita bytových parfémů. K nám sice teprve přicházejí, nicméně v celoevropském měřítku jde už o standardní součást vybavení domácností. Bytové parfémy jsou o stupeň výše, než klasické osvěžovače vzduchu, které se běžně prodávají ve většině supermarketů a které bohužel nelze beze zbytku označit za zdravotně nezávadné. K dalším výhodám bytových parfémů patří minimálně o třídu vyšší kvalita samotné vonné esence. Neopomenutelným přínosem je také dekorativní efekt, zejména u katalytických lamp. Jejich nádobky pocházejí z dílen slavných designérů, takže jde zároveň o sice drobné, ale přesto obohacení interiéru rovněž ve vizuální rovině.
Text: Jana Jeníková, Foto: Bibetus, Concept, Dyson, Ionic Care