Protože se dovede převléci za nejrůznější materiály, patří laminát k nejvyhledávanějším podlahovým krytinám. S přehledem se zvládne tvářit jako dřevo, keramika i kámen, poradí si však i s umělými materiály, tradičními dekory počínaje přes méně obvyklé až po atypické.
Kromě inspirativního designu laminát boduje zejména svými příznivými vlastnostmi: tvrdostí a odolností. Palec nahoru tyto krytiny získávají i díky své náklonnosti k životnímu prostředí a poměrně přátelské cenové hladině. Materiál se může pochlubit velkou stabilitou povrchu, který odolá nejen těžkému nábytku, ale i například i kovové obuvi a domácnosti běžným chemickým přípravkům. U plovoucího provedení se cení i snadnost pokládky bez nutnosti lepení, broušení, kytování nebo lakování. Stačí pospojovat jednotlivé prvky (nejčastěji podobě lamel různých rozměrů) prostřednictvím zámku, kteroužto činnost zvládne i zručný domácí kutil. Možnost prvky po aplikaci rozložit a znovu složit (u kvalitních produktů) usnadňuje výměnu poškozených částí. Výsledná podlahová plocha za normálních podmínek nemění tvar, vypadá pěkně po celou dobu své životnosti, jež se podle kvality toho kterého produktu pohybuj v rozmezí deseti až třiceti let.
Melamin i vysokotlaký laminát
Krytinu je nutné vybírat nejen podle dekoru, ale také s ohledem na předpokládané zatížení. Evropská legislativa rozlišuje šest tříd odolnosti, z nichž se čísly 21 až 23 označují materiály vhodné do mírně až středně zatěžovaných obytných prostor, číslovky 31 až 33 platí pro podlahoviny určené do komerčních objektů. Odolnost a finální životnost krytiny vychází i z kvality a typu zámkového spoje. K nejrozšířenějším patří produkty s nášlapnou vrstvou z melaminové pryskyřice, jež se lisuje na papírový podklad se vzorem (něco jako fototapeta). Dekor je však možné digitálně tisknout i přímo na nosnou desku. Na kvalitě pryskyřice závisí odolnost povrchu a možnost aplikace laminátové plovoucí podlahy. Tlakovou pevnost dávají krytině speciální dřevovláknité desky použité pro střední (nosnou) vrstvu, zároveň umožňují vyfrézování spojovacího zámku. Spodní strana dílce tvořená pryskyřicovou protitahovou balanční vrstvou se podílí na ochraně materiálu proti vlhkostí a zajišťuje tvarovou stálost každého prvku. Nízká konstrukční výška a schopnost vést teplo předurčuje laminátové krytiny pro instalaci na podlahové vytápění. Nelze však nezmínit určité negativum laminátu, tedy nedostatečnou zvukovou izolaci. Proto kvalitnější produkty už ve výrobě získávají podložku, jež šíření hluku při chůzi zabrání, zatímco levnější podlahoviny potřebují podklad v podobě kročejové izolace. Melaminové podlahy jsou tvarově stabilní a poměrně pružné, nelze je však použít do extrémně zatížených prostor. Tam patří odolnější a dražší podlahy z vysokotlakého laminátu.
Stovky vzorů a dekorů
Paleta možností je díky moderním technologiím skutečné pestrá, vedle stovek typů z běžné nabídky je možné si pro potisk zvolit i vlastní variantu. K nepreferovanějším patří už zmíněné věrohodné napodobeniny přírodních materiálů: dlažba, dřeviny s různorodými kresbami a strukturami, mezi nimž nechybějí povrchy drásané, gravírováné či katrované, s náležitým zvýrazněním prostřednictvím prohlubní, pórů, plastických letokruhů i zkosených hran. Dokonalost výsledku umocňuje i volitelné spárování: vedle klasického téměř neviditelného spoje je v nabídce i velmi efektní a dekorativní takzvaná v-spára. Mat i lesk krytiny je na první pohled k nerozeznání od reálného oleje, vosku nebo laku, tedy úprav, jež jsou obvyklé pro dřevěné podlahoviny. Kromě vhledu však výrobci věnují pozornost také zvyšování odolnosti laminátových podlahovin, takže na trhu lze najít i produkty s celoživotní zárukou na kvalitu spojovacího systému a stabilitu podlahoviny.
Bločky
K běžné údržbě laminátových krytin stačí zametání nebo vysávání. Tvrdošíjnější nečistoty pomůže odstranit speciální přípravek ve formě zředěného roztoku, ovšem vytírat se doporučuje pouze dobře vyždímaným hadrem nebo mopem. Použití abrazivních prostředků umožňují pouze speciálně tvrzené povrchy.
Vzhledem tomu, že hlavním konstrukčním materiálem laminátových krytin je dřevo, jsou obecně citlivé na vlhkost. V jejím důsledku dokonce může dojít k rozměrovým změnám, ztrátě elasticity a užitných funkcí. Prostory s vlhkostní zátěží (kuchyně, koupeny) je proto lepší vybavit produktem s nosnou deskou zvýšeně odolnou proti nabobtnání (s Aqua-Protect® ochranou) a impregnovanými hranami.
Příznivce si určitě najde i podlahová laminátová dlaždice se vzhledem kůže, například jemně zvrásněné hovězí usně.
Technologie vytvrzení povrchu pomocí elektronového paprsku umožňují výrob laminátových krytin obzvláště odolných proti poškrábání, oděru i skvrnám. Úprava je podobná technologii zpevnění laserem. Tepelným zdrojem je paprsek elektronů s vysokou energií.
Systém Sound Protect (protihluková vrstva) zaručuje laminátové podlaze prostorově rozložený zvuk, tedy rovněž nečekaně tichou chůzi.
Ve všech místech, kde se plovoucí podlaha dotýká stěn nebo jiných detailů pevně spojených s podkladem, je nutná dilatace umožňující eliminaci rozměrových změn. Jinak nelze zaručit správnou funkci podlahy.
Laminátové podlahové krytiny se pokládají na rovný, suchý a pevný podklad.
.