Sortiment našich kuchyňských studií je velmi bohatý, přesto se může stát, že si náročný klient z běžné sériové nabídky nevybere. Nejen proto, že může mít rozdílné představy, ale třeba i kvůli výšce podstavy, která nezapadá do obvyklého průměru, nebo z důvodu zdravotního postižení.
Právě proto někteří výrobci nabízejí možnost atypické zakázky na míru. Tímto způsobem je totiž možné optimálně využít veškerý prostor, který je k dispozici, speciálně v nestandardních půdorysech a dispozicích, například podkrovních bytů. Vysokou variabilitu, a tím i originalitu zajišťuje dostupný sortiment materiálů, povrchových úprav, barev a prvků včetně nadstandardních doplňků, z nichž lze finální vybavení sestavit. Je však pravdou, že dodávka včetně objednávky, zaměření a montáže obvykle trvá trochu déle. Za kuchyni zcela v duchu osobních představ a preferencí je samozřejmě často nutné také více zaplatit, rozdíl oproti „sériové“ výrobě však nemusí být vždy tak významný. Příplatek za zakázkovou „kuchyni snů“ se rozhodně vrátí v její stoprocentní funkčnosti, zatímco napohled levnější kuchyni můžete ve finále využívat pouze částečně.
Dobrý dodavatel je základ
Nová kuchyně, speciálně pokud ji necháváme vyrobit na míru, představuje nemalou investici. Proto je nanejvýš důležité najít spolehlivou realizační firmu, kvalitu jejíž práce si můžete na vlastní oči a pohmat ověřit a vyzkoušet. Jistým znakem kvality je také šíře nabízeného sortimentu, délka působení na trhu a rozsah poskytovaného servisu. Vodítkem může být také ochota vyslechnou si požadavky a snaha maximálně je splnit. Bez toho, aby se zákazník cítil tlačen k firemním představám, za nimiž mohou stát jak eventuální skladové zásoby, tak například provázanost na určité dodavatele materiálů a zařízení například v podobě spotřebičů. Přípustné jsou pouze kvalifikované korekce v duchu trendů a hlavně praktických zkušeností, jichž odborníci a realizátoři mají samozřejmě spoustu. Neocenitelné jsou určitě rady například v oblasti ergonomie, s níž normální člověk přichází do styku málokdy, odborné znalosti také pomohou rozšifrovat vlastnosti a vhodnost určitých materiálů s ohledem na frekvenci využívání kuchyně a kulinářské preference majitelů. Na škodu není ani odborný exkurz do nových technologií, které se vyvíjejí velmi rychle a není v silách laika je postřehnout. Podobu budoucí kuchyně však konzultujte do všech detailů, nebojte se ptát na všechno, čemu nerozumíte, výškou pracovních desek a varné zóny počínaje, přes optimální rozmístění spotřebičů, až po řazení skříněk čí zásuvek a povrchové řešení. Pro jistotu je lepší konzultovat sporné otázky s odborníky alespoň dvou rozdílných kuchyňských studií, vyplatí se také srovnávací kalkulace.
Vnější i vnitřní dokonalost
Z průzkumu National Kitchen & Bath Association (NKBA) je zřejmé, že lidé se stále častěji přiklánějí k univerzálnímu nábytku, který může stejně dobře posloužit jak v kuchyni, tak například v obývacím pokoji. Je to výsledek určité unifikace materiálů typických kvalitními povrchy a jejich průniku do všech obytných prostor. Do kuchyní tedy s velkou pompou vkráčely jak vysoký lesk i mat, tak sklo v různé barevnosti a úpravě, hliník i nerez ocel, kromě osvědčeného masivu se v nich dobře daří dýhám, laminátu i lakovaným plochám. K nejmodernějším patří bezúchytková řešení. Uvnitř skříněk pak kralují inteligentní systémy s dálkovým či dotykovým ovládáním dvířek a zásuvek, leckdy už plně automatické či dokonce digitalizované. Díky tomu se k vnitřnímu obsahu kuchyňského nábytku lze dostat pouhým stiskem jednoho knoflíku. Funkční a komfortní výbava se neobejde bez integrovaného osvětlení a zabudovaných spotřebičů, jež - skryté za nábytkovými dvířky – dokonale zapadají do jednolitého stylu místnosti. Což ovšem neznamená, že by naopak nebylo možné vsadit na efekt spotřebičů volně stojících, které díky svému vychytanému designu mohou sehrát roli šperku v kuchyňském interiéru. To vše je samozřejmě možné i v kuchyni vyrobené na míru, ať už zvolíte styl minimalistický, s převahou leštěného či broušeného nerezu nebo eloxovaného hliníku, nebo venkovský, rustikální, s převahou tradičního dřeva. Vnitřní organizace skříněk, tedy ukládání nádobí, potravin, nápojů, textilu a dalších kuchyňských pomůcek, podléhá moderním pravidlům založeným na aplikaci chytrých systémů. Fungují na principu plnovýsů, otočných polic, vyšších zadních a bočních stěn ve výsuvech, nového řešením rohových či dřezových skříněk, sofistikovaného příčného a podélného členění zásuvek a skříněk a podobně. Veškeré důmyslné vnitřní dělení je podřízeno jedinému cíli: snadno a rychle zpřístupnit často používané věci (tj. umístit je přímo pod pracovní desku a v první úrovni horních skříněk) a vymezit odpovídající prostor pro méně používané předměty (nejvyšší úrovně horních skříněk a nejnižší úrovně spodních skříněk). S tím vším samozřejmě souvisí už zmíněné ergonomicky účelné řazení pracovních ploch.
Dřezy a baterie
Hygienický provoz a minimum šancí k ulpívání nečistot jsou důvody, které návrháře a výrobce vedou k preferenci uhlazených jednolitých a stylově čistých vnořených dřezů s absencí lemů vystupujících nad pracovní plochu. Rozhodně se budou hodit dřezy s odděleným místem na oplachování potravin, skvělou službu odvede zabudovaný drtič odpadků. Z materiálů vám budou oči přecházet: na výběr je nerez, keramika, akrylát, kámen přírodní i kompozitní, poměrnou novinkou je leštěný barevný beton. Problém není ani přizpůsobit vybrané kuchyni odpovídající baterii: vsadit můžete na chromovanou mosaz, nikl, nerez nebo titan, a to leštěné, velmi trendy matné či se saténovým nádechem, nebo barevně „metalizované“. Na trhu jsou rovněž baterie z pastelového plastu, in jsou různé vzájemné materiálové kombinace. Současné armatury nabízejí spoustu doplňkových funkcí, například výsuvné spršky, teleskopické i otočné výtoky, ploché vtoky s vodopádem.. pro fajnšmekry je možnost pořídit si baterii osvětlenou. Zdroj napájený baterií může mít formu kroužku, oválu nebo kuliček instalovaných nad proud vody, kolem něho nebo přímo v něm, může dokonce barevně reagovat na teplotu pouštěné vody. K podobnému účelu slouží také světelné senzory na hlavě baterie.
Dvakrát měř…
Aby mohl být připraven opravdu kvalitně návrh kuchyně na míru, je potřeba mít po ruce spoustu informací. Určitě neuškodí připravit si inspiraci v podobě katalogů, v nichž jste našli něco zajímavého. Hodit se bude studie celého interiéru od architekta, samozřejmě plán místnosti se skutečnými rozměry a eventuálně prováděcí plán pro stavbu. Jde-li o podkroví, uvítají ve studiu řezy výkresů místnosti. Určující je také výška spodní hrany okna, pokud pod ním bude kuchyňský nábytek. Jasno je nutné mít o umístění odpadu a přívodů vody, plynu, elektřiny, napojení na vzduchotechniku pro odtah odsavače par (včetně průměru roury a jejího konkrítního umístění – stěna, strop a podobně), eventuáně o tom, zda je lokalizace nějakým způsobem variabilní. Kompromisům – alespoň částečným – se zřejmě na obou stranách nevyhnete. Pro dosažení dokonalého souladu interiéru se budou pomohou také vzorky materiálů určených k aplikaci na podlahu, dveře, okna, parapety a podobně.
Text: Alena Müllerová, Foto: Interiér Čáp, Koryna, Sykora, Hanák kuchyně, Abitare, Kronospan, Rotpunkt