Poradí si s extrémními klimatickými podmínkami, a to nejen za polárním kruhem, ale také v subtropických a tropických pásmech Afriky a Jižní Ameriky. K nám se tato střešní krytina zvaná kanadské (bitumenové) šindele dostala začátkem 90. let.
Stavební materiály na bázi asfaltu znali a používali už staří Egypťané, Řekové i Římané, šindele dnes patří k nejčastěji používaným střešním krytinám na světě. Bodují nejen už zmíněnou odolností vůči extrémním teplotám, ale také cenovou dostupností, snadností pokládky, variabilitou, vzhledem, izolačními schopnostmi a kvalitou. Oceňuje se na nich rovněž jejich nízká hmotnost (10 kg/m²), díky níž se hodí k aplikaci jak na novostavby, tak zejména při rekonstrukcích starších střech, jejichž krovy a nosné zdi chrání před vysokou zátěží. Všechny pozitivní vlastnosti lkze samozřejmě připsat hlavně kvalitním produktům, ověření výrobci bitumenových šindelů poskytují na krytinu záruku i 25 let.
Vstupní suroviny a zpracování
Kvalitu finálních výrobků výrazně ovlivňují používané materiály a technologie zpracování. Není proto výjimkou, že nejlepší firmy jsou většinou vlastníky kamenných lomů, granulátový posyp vyrábějí na speciálních zařízeních a strojích, které si někteří výrobci dokonce i sami navrhují a konstruují. Tvarovou stálost a odolnost šindele proti podélnému i příčnému zatížení, jemuž je střecha vystavena, zaručuje produktům jakostní a dostatečně silná nosná vložka ze skelných vláken. Stejně důležitá je však také její saturace asfaltem, díky níž spodní a vrchní vrstva krycího bitumenu k sobě pevně přilnou. Ještě před nanesením na šindel musí asfalt projít procesem oxidace, jež zlepšuje jeho odolnost vůči vysokým teplotám. Minimální odolnost proti stékání bitumenu je 90°C, trh však nabízí i produkty, které zvládnou i tepelnou zátěž 150°C. Barevný minerální posyp (granulát) má kromě estetické role i funkci ochrany asfaltu před UV zářením, proto je nutné dodržet předepsanou vrstvu. K podstatným parametrům patří také jeho stálobarevnost a přilnavost, aby ho deště nesplavovaly. Lépe než drcená břidlice, která by mohla způsobit porušení nosné vložky, se l výrobě posypového granulátu osvědčil drcený křemičitý kámen s keramickým obalem.
Univerzálnost a varibilita
Své příznivce získávají kanadské šindele rovněž zásluhou toho, že s pomocí jediného prvku je možné realizovat celou střechu včetně veškerých architektonických detailů jako jsou okna, vikýře nebo věžičky. Vzhledem k tomu, že pokládka je jednoduchá a rychlá, může být nová střecha hotová během několika dní. Šindele mají různé tvary - obdélníku, bobrovky i trojúhelníku, umějí však výborně imitovat také vzhled kanadského cedru. To všechno nahrává jejich aplikaci na různorodé objekty, rodinnými domy počínaje přes luxusní rezidence až k budovám rustikálního stylu. Špičku v nabídce bitumenových šindelů představují dvouvrstvé produkty, jež nejen kvalitou, vzhledem a barevnou škálou, ale také díky své struktuře jsou vhodné pro rekonstrukce starších střech. Samolepicí výrobky pak najdou uplatnění v oblastech se silnými větry a na střechách s nízkým (15°-25°), nebo naopak velmi kolmým sklonem (85°-90°). Šindele patří k bezúdržbovým krytinám, jež nevyžadují žádnou speciální péči. Je-li to nutné, lze šindelovou střechu realizovat i jako pochozí.
Bez odvětrání to nejde
Mezi izolací a přibitým střešním záklopem, od okapů k hřebenům, musí být prostor pro proudění vzduchu, jinak dochází pod střechou pokrytou bitumenovým šindelem k náhlým změnám teplot a negativnímu vlivu na životnost střešní konstrukce i vznik vlhkosti v půdních prostorách. Odvětrání střechy zároveň funguje jako prevence proti ledovým bariérám, jež se vytvářejí v důsledku neustálého rozmrzání a mrznutí sněhu. V závislosti na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, konstrukci krovu a odvětrání střechy se životnost krytiny pohybuje mezi 25 až 60 lety.
Text: Alena Müllerová, Foto: IKO, Owens Corning, Kantech