Podle policejních statistik bylo v roce 2009 v naší republice nahlášeno 54 848 případů krádeží vloupáním. Realita je však o minimálně 40% horší, takzvaná latentní kriminalita zvýší počet na 77 000, z nich se téměř třetina týká hlavního města.
Přitom objasněnost majetkové kriminality je k uzoufání malá, v Praze kolem 5 procent… Z čehož plyne, že není radno se spoléhat na to, že zloděje někdo dopadne a zcizené věci s nám vrátí. Mnohem rozumnější bude se o bezpečnost svého soukromí za zdmi domů a bytů postarat sami. Při hledání účinné formy ochrany majetku je nejlepší vžít se do myšlení pachatele. Úspěch jeho „akce“ je totiž podmíněn rychlostí, tichostí a nenápadností. Rychlost do bytu nebo domu lze výrazně omezit účinnými technickými zábranami, ticho znemožní zábrany, které zloděj musí překonat hlučným mechanickým násilím. Snahu o nenápadnost dokonale zhatíme prostřednictvím hlučné sirény nebo aktivizací tichého alarmu, který napadení nahlásí na pult centrální ochrany, policii nebo majiteli objektu. Pachatele pak lze dopadnout přímo při činu. K neoprávněnému vstupu do bytu nejvíc lákají prosklené stavební otvory – okna, balkóny a lodžie. Před útokem nenechavců si nemohou být jisti ani obyvatelé vyšších pater, i když snadnější kořistí jsou byty v přízemí, v prvním a posledním patře domu. K průniku přes okna nebo balkony však dochází v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Při zvažování rizik je nutné si uvědomit, že i sebedražší a maximálně promyšlenou ochranu objektu pak může znehodnotit zdánlivě banální drobnost, jíž zkušený zloděj snadno využije.
Bytové domy rájem pro zloděje
Největší potenciál pro snížení počtu krádeží vloupáním je zejména v bytových domech ve velkých městech, kde bydlí převážná většina obyvatel. Gró pak odborníci vidí v instalaci opatření, jež umožní celodenní zamčení domů současně s nezbytnou evidence přístupových oprávnění. Konkrétně jde o instalaci sofistikovaných mechatronických systémů kontroly vstupu. Odpovědnost za výběr dodavatele nových dveří respektive zmíněného systému je pro vedení SVJ, BD zavazující. Dalším nebezpečím jsou krádeže věcí z automobilů v podzemních garážích moderních obytných bloků: pro pachatele, kteří sledují nejnovější trendy, není problém získat kopii přístupových klíčů či čipů. Samostatným tématem jsou únikové cesty z domů z pohledu bezpečnosti zámků i směrem ven. Existuje spousta situací, kdy je potřeba dům rychle opustit: tristní je, když například lékař záchranné služby s pacientem, jehož život visí na vlásku, se nemůže dostat ven, protože někdo mezitím zamkl. Je proto určitě rozumné se co nejdříve postarat o nápravu.
Dveře první na ráně
Pokud zloděj neotevře dveře během deseti minut, odchází jinam. Vyplatí se proto veškeré dveřní komponenty adekvátně upravit: zesílit dveřní křídlo, a tím jeho odolnost proti prosekání nebo proražení, zabetonovat zárubně a ukotvit je do zdiva, což zpevní konstrukci a sníží možnost jejích roztažení pomocí hydraulického zvedáku. Vysazení dveří zamezí mechanické pojistky dveřních závěsů, k ochraně pomůže i kvalitní bezpečnostní cylindrická vložka s odolným štítem. Zabudovaný vícebodový rozvorný systém zase zajistí mohutné zpevnění dveřního křídla v několika místech po obvodu. Pokud je to z konstrukčního hlediska možné, specializované firmy dovedou zlepšit bezpečnost stávajících dveří, při nevyhovujících parametrech je však nezbytná kompletní výměna za ucelený moderní systém. Dveře po celé šířce ochrání také celoplošná závora (se zajišťovacím řetízkem a bezpečnostní cylindrickou vložkou), jež znemožní jejich vysazení ze závěsů a násilné vyražení.
Kvalitní zámek nezbytností
O úrovni zabezpečení a odolnosti výrobků vypovídá jejich rozdělení do tříd stanovených normou ČSN P ENV 1627, v němž mají hrají roli už samotné obaly produktů: jejich barva a číslo vypovídají o stupni bezpečnosti. Jednička označuje ochranu základní, dvojka dostatečnou, trojka vysokou a červená čtyřka nejvyšší. Takový výrobek odolá vyhmatání, odvrtání, vytržení i jinému hrubému násilí. Podle stupně ochrany lze známky porovnávat také prostřednictvím takzvané pyramidy bezpečnosti. Přezkoušení a hodnocení je úkolem nezávislé akreditované zkušební laboratoře a certifikačního orgánu. Osvědčení o odolnosti výrobku proti násilnému vniknutí akceptují všechny pojišťovny, jež jsou členy České asociace pojišťoven.
Stavební cylindrické vložky
Nejčastěji se aplikují oboustranné produkty, jejichž profil je kompatibilní s instalačními rozměry na dveřích, dveřních štítech (kování) a zadlabacímu zámku. Vnitřním uspořádání dovoluje dveře s tímto vybavením zavírat klikou i klíčem. Cylindrické vložky se liší délkou i typem balení (se třemi nebo šesti klíči). Do kompletu patří také takzvaná bezpečnostní karta, jež umožňuje výrobu náhradních klíčů. Trh nabízí i oboustranné bezpečnostní vložky ve variantě s knoflíkem, takže dveře lze odemknout zevnitř i bez klíčů. Z pohledu materiálu lze volit nejčastěji mezi chromem, mosazí nebo saténovým niklem. Jednostranné bezpečnostní vložky jsou vhodné k uzamykání trezorů, skříní nebo komor.
Přidaná zámková hodnota
Zabezpečení dveří doplňují také přídavné zámky, jež se zevnitř ovládají knoflíkem, zvnějšku klíčem. Mohou být jedno nebo dvou západové, pravé či levé. Hodí se k aplikaci na dveře se standardní tloušťkou (40–45 mm), s podložkami a protiplechy i pro další tloušťky a typy zárubní. Přídavný zámek může mít i zajišťovací řetízek, ten lze ovšem instalovat i samostatně. S jeho pomocí není problém udržet dveře pouze pootevřené, což pomůže při eliminaci přímého napadení. Povrch vložky může být ze saténového niklu nebo leštěné mosazi. Rovněž u přídavných zámků se doporučuje použití bezpečnostní cylindrické vložky. Veškeré zámky (včetně visacího například od sklepa) je možné nechat sjednotit na jeden klíč, na trhu jsou i ucelené bezpečnostní soupravy, které se většinou skládají ze systému stavební cylindrické vložky a bezpečnostního kování. Jejich nezbytnou součástí jsou bezpečnostní dveřní štíty ochraňující vložku před rozlomením a hrubým násilím.
Prosklené otvory
Snadno zdolatelnou bariérou se mohou stát i okna, balkony a lodžie. Základem jejich úspěšné ochrany je kvalitní propojení rámů oken či prosklených ploch s okolními stěnami, parapety a překlady. Kvalitní vyzdění doplněné případně o zesilující prvky (kovové zapuštěné profily a podobně) zvýší mechanickou odolnost konstrukce, ovšem hrubému násilí musí odolat i závěsy, uzávěry a kování. Dalším typem ochrany stavebních otvorů jsou pevné nebo pohyblivé (nůžkové) mříže doporučených parametrů (velikost ok, příčné a podélné vzdálenosti prutů, průřez profilu atd.). Estetičtěji lze okna a vstupy obecně opatřit bezpečnostními předokenními roletami nebo navíjecími mřížemi na ruční či motorový pohon. Venkovní hliníková roleta kromě toho ochrání i soukromí, omezuje prostup hluku a slunečních paprsků do interiéru, eliminuje tepelné ztráty, okno díky ní netrpí rozmary počasí. Skleněné plochy zpevní bezpečnostní nebo multifunkční fólie s termoizolačními, protislunečními i bezpečnostně-ochrannými funkcemi. Barevná fólie potencionálnímu zloději ochranu jasně signalizuje, což ho může od vloupání odradit, nebo minimálně zdržet.
Ochrana interiéru
Pokud zloděj přece jen překoná plášť objektu a dostane se dovnitř domu nebo bytu, jeho vniknutí může zjistit a nahlásit elektronický bezpečnostní systém. Tvoří ho například infračervená nebo ultrazvuková čidla pohybu, ochrany skel, případně kamerový systém. Veškeré výstupy včetně signálu čidel sledujících trezor nebo umělecká díla monitoruje a vyhodnocuje ústředna elektrické zabezpečovací signalizace, na kterou lze připojit výstražné systémy (například silné sirény, zábleskové majáky, skryté vysílače poplachu a další technické prostředky). Nejspolehlivější je přitom propojení ústředny na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury nebo policie. Přenos zvládne například telefonická linka, rychlejší a jistější však je rádiová bezdrátová cesta, protože pevné spojení i napájení elektrickými rozvody může pachatel ještě před vstupem do objektu přerušit. Na trhu jsou kromě finančně i technicky náročnějších produktů i jednoduché a levné systémy tvořené prostorovým čidlem připojeným k mobilnímu telefonu, který se v případě narušení objektu (například chata, chalupa) aktivuje a majitele o nastalé situaci informuje.
Text: Alena Müllerová, Foto: Jablotron, Next, FAB
Boxíky
Vždy se orientujte podle Pyramidy bezpečnosti a volte výrobky v 3. a 4. bezpečnostní kategorii. Zloději totiž používají kvalitní nástroje, jimž odolají pouze vysoce bezpečnostní a certifikované výrobky.
Svou bezpečnost svěřte do rukou seriózních odborných firem s prokazatelnou historií a dobrými referencemi. Důležitý je také kvalitní servis (například bezplatné konzultace).
Než opustíte domácnost na delší dobu
Na chystanou nepřítomnost a délku jejího trvání zbytečně neupozorňujte ● Požádejte rodinu nebo přátele o dohled nad bytem a vybírání schránky v době vaší nepřítomnosti ● Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie ● Vytvořte zdání, že někdo je v bytě přítomen, například pomocí automatiky, která rozsvěcuje a zhasíná světla, zapíná rozhlas, televizi a podobně (pozor však na prádlo visící dva týdnu v neměnné sestavě) ● Odstraňte z dosahu žebříky a jiné nástroje použitelné při vloupání ● Cennosti (včetně fotodokumentace) a doklady raději uložte do bezpečnostní schránky nebo do trezoru ● Dobře funguje také samolepka s informací o instalaci alarmu či jiného bezpečnostního zařízení, totéž platí o upozornění na přítomnost psa
Na tuzemském trhu je dostupný inteligentní zámkový systém FAB VERSO CLIQ. Díky špičkové mikroelektronice a spolehlivé metodě kódování dat lze nastavit klíče nejen pro konkrétní osoby a potřeby, ale i pro určité dny nebo hodiny. Aplikace nepotřebuje žádnou speciální instalaci, kabely ani připojení do sítě.
Při zdánlivě banální a jasné ztrátě klíčů bez váhání kompletně vyměňte všechny zámky vstupních dveří a vrat. Ztráta klíčů může být prvním krokem v přípravě krádeže.
Nejlepším a nejprostším řešením, které může nás i naši domácnost ochránit před zloději a násilníky, je dobrý zámek.
Kvalitní dveře jsou překvapivě otázkou relativně nízkých nákladů, podle úrovně zabezpečení můžeme počítat s cenami přibližně od 15 000 Kč výše.
Každé vstupní dveře je nutné opatřit bezpečnostním štítem chránícím bezpečnostní cylindrickou vložku před roztržením, odvrtáním a vyhmatáním planžetou.
Dveřní štíty se liší úrovní zabezpečení. Prodávají se v provedení klika – koule, klika – koule + zajišťovací řetízek, klika – klika, klika – klika + zajišťovací řetízek, klika – madlo. Některé typy vložek jsou ovládány trojřadým klíčem.
Vstupní dveře je dobré opatřit panoramatickým kukátkem, abyste měli vizuální kontrolu. U dveří mějte také nějaký nástroj osobní obrany –pepřový sprej, elektrický paralyzér, deodorant nebo malý hasicí sprej.
Dostatečné zabezpečení všech nejdůležitějších vstupů může zdržet pachatele a připravit dostatečný časový odstup pro úspěšný zásah specializované jednotky.
Komerční pojistka může být poslední záchranou. Požadovaný způsob a rozsah zabezpečení majetku určuje pojistná smlouva, a to přímou úměrou, která platí i pro výši pojistného krytí.
Účinná obrana před zloději nemusí být ani tak drahá: jde při ní spíše o důslednost, zdravý rozum, dobré bezpečnostní vybavení a kvalitní majetkové pojištění.