Pojďte s námi na návštěvu zabydlené novostavby rodinného domu a posuďte, do jaké míry se podařilo majiteli naplnit vlastní očekávání a také, jak se projektanti vyrovnali se všemi předpisy a doporučeními pro navrhování bezbariérového bydlení pro vozíčkáře a jak si vedla dodavatelská firma.
Zajímalo nás, jak je přízemní bungalov přizpůsoben hendikepu mladého muže a zda je v něm pamatováno opravdu na vše, co člověk upoutaný na vozík k práci i relaxaci v domácím prostředí potřebuje. Skutečnost více než naplnila naše očekávání. Promyšlenou koncepci dispozičního řešení domu (Elis projekt, s.r.o) a precizní provedení dokončovacích prací do všech detailů (firma Lavicky z Třebíče) korunuje stylové zařízení a elegantní design interiéru, jehož autorem je architekt Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah® . Vlastní zkušenosti majitele vložené do přípravy a realizace pak přidávají tomuto domu i vlastní genius loci. Jak sám majitel domu trefně přirovnává, vybavení místností musí být přesný opak překážkové dráhy.
Popojíždění krok za krokem
Rozměrově se všechny prostory odvozují od standardního manipulačního prostoru pro vozíček (kruh o průměru 1,5 m). Vchod – vjezd do domu je plynulý díky speciálnímu magnetickému prahu. Ve vstupním zádveří je umístěno hranaté umyvadlo, pod které se dá bez problému zajet. Slouží pro omytí rukou a obručí po vjezdu vozíku z ulice nebo z garáže. Jedině vchodové dveře a dveře do garáže jsou z bezpečnostních a protipožárních důvodů jednokřídlové otevíravé. Všude jinde byly jasnou volbou zasouvací dveře do stavebního pouzdra J.A.P. většinou o šířce 90 centimetrů s atypickým dveřním kováním a oboustranně umístěným pro snadnou manipulaci bez námahy i pro vozíčkáře.
Nepřehlédnutelným bezbariérovým prvkem je umístění okenního parapetu ve výšce jen 60 cm od podlahy a snížené okenní kování pro ovládání z vozíčku. To ovlivnilo i umístění radiátorů, které v obytných prostorách mají své opodstatnění ke zdravotního hlediska. Teplo sálající od podlahy většinou lidem na vozíčku nevyhovuje. Podlahové topení se instalovalo jen v koupelně, na toaletě a u bazénu. Také umístění vypínačů a zásuvek (80 cm a 45 cm od podlahy) respektuje potřebu snadného přístupu a ovládání. Podlahu pokrývá linoleum o nejvyšší tvrdosti proti odření vozíčkem.
Obývací pokoj a kuchyně s jídelnou jsou hlavními místnostmi domu, které podle potřeby oddělují nebo naopak spojují v jeden centrální prostor dvoukřídlové posuvné dveře zajíždějící do stavebního pouzdra (šířka 200 cm) ve stěně obložené imitací kamene. Místo zárubní si manželé pro kombinace s obkladem vybrali speciální obložky, kterými docílili méně nápadnější přechod, než kdyby zvolili dřevo. Obložení stěny má kromě estetického účinku i praktickou funkci. Mezi kuchyňským středovým pultem a linkou nezbývá pro průjezd příliš místa a tak se stává, že vozík občas o stěnu zavadí. Při hledání vhodného materiálu odolného proti otěru a případnému mechanickému odření padla volba právě na imitaci kamene.
Kuchyně je důležitá
V kuchyni se od začátku bojovalo s místem a požadavky. Plocha pro pohyb na vozíčku se tady počítala na centimetry, ale výsledek si majitelé chválí. Veškeré vybavení kuchyně je do puntíku zařízené tak, aby byla linka z vozíčku snadno obslužná. Poličky ve výšce ideální pro manipulaci z vozíčku se uzavírají žaluziemi, s nimiž se snadno zachází. V případě zásuvek mají úchytky přesahy, které velice ulehčují jejich otevírání při zhoršené hybnosti končetin. Na nic nebylo zapomenuto – na výběr spotřebičů, americký typ ledničky v kombinaci s mrazákem (otevírání pomocí madla a dostatek prostoru ve středové části), umístění madel
u mikrovlnné trouby, vyhovující elektrický sporák (po sejmutí hrnce ihned chladný), ovládání sporáku tlačítky (ne otáčením), výsuvnou baterii ve dřezu pro snadné natočení vody do nádob na klíně. Požadavkům majitele musel vyhovovat také jídelní stůl - podjezdovou výškou, rozměry i provedení nohou, které jsou z nerezu a lehce odolávají nárazům vozíčku. Z kuchyně je přímý vstup na terasu, jak jinak než v bezbariérové rovině. Místo žaluzií, které do posuvných venkovních dveří není možné umístit, zatemňují okna římské rolety stejně jako v ostatních místnostech.
Bazén je nezbytný
Za nenápadnými zasouvacími dveřmi v kuchyni se skrývá bazén s prosklenou stěnou obrácenou do vnitřního zahradního atria. Dveře Sapeli/J.A.P. spolehlivě izolují kuchyni od 60–65 % vlhkosti v uzavřeném prostoru bazénu. Provedení bazénu se od toho rodinného liší bezpečnostní zídkou po obvodě a technickými finesy pro rehabilitační pobyt tělesně hendikepovaného ve vodě. Ochoz bazénu musí opět dodržovat pravidla pro průjezd a otočení vozíčku. Důležitým vybavením je dálkově ovládaná hrazda. Pak už stačí jen pomoc manželky a přesun do vody je zvládnutý.
Koupelna je přístupná jak z ložnice, tak z pracovny v soukromém křídle přízemního domu, kde se nacházejí toaleta, další pokoje a zázemí domu. Všechny místnosti jsou přístupné z chodby (šířka 1,5 m, aby při projíždění prošel vedle vozíčkáře ještě další člen rodiny) opět dveřmi Sapeli zasouvacími do stavebního pouzdra J.A.P. Příjemné přirozené osvětlení tady zajišťuje střešní světlík, a tak tu není tma ani uprostřed noci. Ukázkové řešení do koupelny představuje sprchový kout s polohovatelnou sedačkou, vybavení doplňují pomocná madla. U umyvadla je opět zachována podjezdová výška a našla zde využití další vyšší kuchyňská baterie. Spád podlahy k odtokovému kanálku je minimální (2 cm/1 m), aby neovlivnil stabilitu vozíku.
Skloubit maximální praktičnost s útulným domovem není nic jednoduchého. O to víc to platí v případě, když jde o bezbariérové bydlení. Tady záleží stejně na podstatných věcech, jako na těch nejmenších detailech usnadňujících každodenní rutinu. V tomto domě se to povedlo ke spokojenosti jeho obyvatel.
Text (keš), Foto: J.A.P., Sapeli