Tepelná pohoda je jedním z nutných parametrů kvalitního bydlení. Nelze ho samozřejmě dosáhnout bez odpovídajícího systému vytápění, s respektem k využití a účelu konkrétního objektu a částí jeho interiéru.
Topný systém je však s ohledem na stoupající ceny energií vybírat s důrazem na ekonomickou stránku věci, která vychází z jeho efektivity a účinnosti, vhodného zdroje, možnosti regulace a schopnosti reflektovat změny. Dalším stěžejním hlediskem je dopad zvolené technologie na životní prostředí. Změna nebo přeregulování otopné soustavy je také nedílnou součástí komplexní revitalizace domu, současně se zateplením obvodových plášťů a opravou a zateplením střechy, jež vedou k výraznému snížení celkových tepelných ztrát objektu.
Kotle stále dokonalejší
Centrální kotel, rozvodná síť spojující a napájející otopná tělesa, to stále ještě je nejrozšířenější způsob vytváření domácí tepelné pohody. Technologický pokrok přinesl skvělou možnost maximálního využití topného média, ať už bylo zvoleno jakékoliv, zmenšení rozměrů a zvýšení výkonů kotlů, sníženou hlučnost provozu… kotle si navíc díky současnému designu nezadají vzhledem s dalším vybavením obytného prostoru, například s nábytkem nebo elektronikou, takže není problém je nenásilně zakomponovat do interiéru. I přesto však topným olejům, elektřině, plynu i uhlí, tedy v podstatě klasickým fosilním palivům obecně, zvoní hrana. Jejich zásoby se snižují, jejich ceny rostou, jejich spalování negativně působí na životní prostředí.
Obnovitelné zdroje na vzestupu
Využívání obnovitelných zdrojů, což jsou energie obnovované přírodními procesy, je a zejména bude hitem vytápění. Jak a v jakém složení se jednotlivé typy budou podílet na celkové energetické bilanci, o tom rozhodnou konkrétní podmínky. V České republice patří k nejčastěji aplikovaným obnovitelným zdrojům především solární energie, která se využívá nejen pro ohřev teplé užitkové vody a přitápění pomocí solárních kolektorů, ale stále častěji také k výrobě elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů. Důležitým topným médiem je také biomasa, která se spaluje a zplyňuje, používá se však i ke kombinované výrobě bioplynu a tepla a elektrické energie kogeneračními jednotkami. Geotermální energie využívá k vytápění zemského tepla prostřednictvím tepelných čerpadel, využitelná je také energie vody a větru.
Na alternativní zdroje začínáme slyšet
Solární kolektory a tepelná čerpadla vytvářejí topná média s nízkou teplotou (cca 40—50 °C), což velmi nahrává úsporným trendům na poli zateplování a vytápění prostřednictvím nízkoteplotních otopných systémů.
Patří k nim zejména velkoplošné systémy podlahového, stěnového a stropního vytápění, jejichž předností je rovnoměrné rozložení tepelného toku do celé plochy konstrukce a ve výsledku také pocitově příjemnější klima v obytném prostoru. Vzhledem k poměrně velké setrvačnosti a náběhové nepružnosti těchto systémů však odborníci doporučují kombinovat je s jiným otopným tělesem, například krbem. Naštěstí veškeré tyto produkty se dnes vyznačují skvělým designem, takže jsou ideálním doplňkem nejen pro tepelnou pohodu, ale také ozdobou interiéru.
Topit umí i vzduch
Popularizace nízkoenergetických a pasivních staveb vytvořila nutnost myslet i na adekvátní způsoby jejich vytápění: jsou z tohoto pohledu totiž tak nenáročné, že dokonce spotřebují více energie na vytvoření tepelné pohody v létě (chlazení), než v zimě (vtápění). Výrobci na tuto situaci reagují nabídkou technologií (například ventilační systémy s rekuperací tepla), jež dovedou uspokojit obě potřeby, a navíc si poradí také s čerstvostí a dokonalou výměnu vzduchu v objektu. V interiérech s těmito systémy pak už nejsou ani žádná otopná tělesa potřeba.
Text: Pavel Kotrč, Foto: Jaga, Korado, Minib, USBY, Karma, Stiebel Eltron
Bločky
Tepelná pohoda Správné klima co do teploty vzduchu v interiéru výrazně ovlivňuje zdraví člověka. Při nedostatečném vytápění místnosti hrozí organizmu prochladnutí a nemoc, příliš velká teplota zase může způsobit zchoulostivění, přecitlivělost a sníženou imunitu. Optimální tepelné podmínky ovlivňují nejen kvalitu práce a výkon obecně, ale také odpočinek.
Zvolený topný systém výrazně ovlivňuje charakter interiéru, proto je nutné – dovolují-li to podmínky - zohlednit vytápění už v projektu.
Co jsou obnovitelné zdroje energie: vítr, sluneční energie, geotermální energie, energie vln a přílivu, energie vody, biomasa, plyn ze skládek, z čistíren odpadních vod a bioplyny
Co je biomasa: biologicky rozložitelná část výrobků, odpadů a zbytků ze zemědělství (včetně rostlinných a živočišných látek), lesnictví a souvisejících průmyslových odvětví, také biologicky rozložitelná část průmyslového a komunálního odpadu
Biomasa záměrně produkovaná k energetickým účelům: dřeviny (vrby, topoly, olše, akáty) ● obiloviny (celé rostliny) ● travní porosty (sloní tráva, chrastice, trvalé travní porosty) ● ostatní rostliny (konopí seté, čirok, křídlatka, šťovík krmný, sléz topolovka) ● olejnaté (řepka olejná, slunečnice, len, dýně na semeno) ● Škrobo-cukernaté (brambory, cukrová řepa, obilné zrno, topinambur, cukrová třtina, kukuřice)
V minulosti byla energie větru často využívána pro celou řadu hospodářských činností. Dnes se s pomocí větrných turbín využívá téměř výhradně pro energetické účely.
O principu tepelných čerpadel se psalo už před desítkami let, nejde tedy o žádnou technologickou novinku. K vytápění je u nás používá už každá desátá novostavba. Každým rokem počet instalovaných zařízení i výrobců roste.
K výhodám tepelných čerpadel patří také bezpečnost, tichý a bezobslužný provoz. Lze je regulovat například prostřednictvím mobilu nebo internetu.