Trendy velí: v zahradě bez vody ani ránu! Tedy nejen bez té, kterou používáme k zalévání. V poslední době totiž nabývá na významu voda v podobě okrasného prvku, jímž mohou být pítka pro ptáky, fontány, tůňky, rybníčky, jezírka, potůčky, vodopády? Kterýkoliv z nich zahradu oživí a osvěží.
Zvuk tekoucí vody působí doslova jako lék, už samotný pohled na vodu uklidňuje. Protože její hladina dovede odrážet své okolí, považují ji Číňané za životadárnou energii čchi, je pro ně symbolem hojnosti a bohatství. Nejspíš i proto ji - vědomě či pudově - chce mít v zahradě téměř každý. Díky novým důmyslným technologiím dnes lze vodu dostat i do zahrady, k níž byla příroda macešská a žádný přirozený vodní prvek jí nenadělila. Rozpohybovat ji a dodat jí zvuk dovedou výkonná čerpadla. Díky nim může například zurčící potůček nebo ?burácející? vodopád zdobit nejen svažitý, ale i zcela rovný terén. Stačí vybrat správné místo, trochu pomoci terénními úpravami a vyspělou technikou, a výsledek může být od přírodního originálu k nerozeznání. Zvláště když si na pomoc vezmete zkušenou firmu. Současná zahradní vodní díla vznikají nejen z přírodních materiálů. Nádrže a koryta se budují hlavně z kamene a ze dřeva, ale zejména u formálních realizací se objevuje také nerez v podobě stále populárnějších širokých vtoků, a to nejen pokud jde o minimalistický a puristický styl staveb. Nerezové může být i koryto potoka vyloženého přírodními valouny, celá nádrž nebo například stěna, po níž voda s tichým zurčením stéká.
Stojatá voda
Modernímu domu bude slušet nejspíš takzvané formální jezírko pravidelných tvarů, jež je spíše než odrazem přírody designovým doplňkem zahrady. Dekorativní roli však nelze upřít ani neformálním, tedy jakoby přirozeným vodním nádržím, jež bodují nejen rostlinami, ale mnohdy také barevnými rybkami. Ovšem pouhé jezírko už dnes není žádnou zvláštností, mnohem zajímavější jsou další doplňky v podobě středové fontánky, potůčku nebo vodopádu. Tyto prvky však velmi dobře obstojí v zahradě i samostatně. Jejich typ a umístění je ovšem nutné pečlivě zvážit a naplánovat, nejen s ohledem na finanční a terénní možnosti, ale také kvůli nárokům na jejich údržbu a provoz. Nejdříve se rozhodněte pro typ vodního prvku, který může být stojatý nebo pohyblivý. Zvláště u klidné hladiny je důležité okolí. Nejen proto, že se v ní bude zrcadlit, ale také například kvůli padání listí. Ostatně v těsné blízkosti jezírek a vodních prvků obecně by neměly být stromy, protože by je mohly poškodit i prorůstající kořeny. Fontánky zase potřebují dostatečné závětří.
Tekoucí voda
Není nic romantičtějšího než zurčící potůček. Máte-li svažitý pozemek, je vyhráno, ovšem jak už bylo řečeno, zoufat nemusí ani majitelé rovných terénů. V každém případě může výsledek vypadat, jako kdyby voda zahradou protékala odjakživa. Koryto potůčku se obvykle vystýlá odolnou speciální fólií zabudovanou do vyšších břehů, jež vodě zabrání v rozlivu do okolí. ?Přírodní? dno vytvoří vrstva říčního písku a kamínky, po nichž voda pěkně skáče. Hezky vypadají také břehy osazené kameny a rostlinami. Tok lze malebně vlnit pomocí meandrů, nebo zpomalit tůňkami, v případě, že je koryto dostatečně široké, také ozdobit malými ostrůvky. Svažitý terén umožňuje instalovat větší či menší kaskády a vodopády, nebo dokonce pěnící peřeje. Čím zajímavější tvar potoka a jeho doplňků, tím atraktivnější bude výsledek. Nezapomeňte ovšem na dostatek lávek, aby vás vodní dílo neomezovalo v pohybu po zahradě a v přístupu k domu a ostatním zónám v zahradě. U plochého terénu vynikne souznění vody s nějakým artefaktem.
Padající voda
I vodopády lze dělit na formální neformální. Formální typ je charakteristický pravidelnými tvary, a? už jde o kameny či cihlové nebo betonové zdivo, a uplatnění najde spíše u minimalistické moderní architektury. Pro neformální vodopád jsou určující přirozené materiály a nepravidelné tvary. A? už kterýkoliv z nich, končí vodopád většinou v jezírku, jemuž by měl také velikostně odpovídat. Pro stavbu jezírka i vodopádu jsou potřeba odolné materiály, k nimž patří například prefabrikované plasty, laminát, PVC fólie, beton, kvalitní kámen, nerezové vtoky. Umělý vodopád se neobejde také bez čerpadla (ponorného nebo povrchového), jež se postará o cirkulaci vody. Techniku je však nutné dobře zakamuflovat, abyste nepřišli o dokonalý ?přírodní? požitek. Skvěle bude vypadat například vodopád kaskádovitý nebo několik vodopádů za sebou. Milovníci hlasitějších efektů nechají vodu padat z pořádné výšky nebo vsadí rovnou na instalací kamenného jezu. Ovšem pozor na příliš intenzivní zvukový efekt, aby vám jeho intenzita nakonec nakazila relaxaci.
Pečlivost se vyplatí
Při budování zahradního vodního díla myslete také prakticky, například na to, jaká stavební technika bude potřeba a zda se vůbec ke zvolenému místu dostane. Počítat je třeba také s dostupností rozvodu vody a elektřiny. Postupujte striktně podle projektu, nejen pokud jde o doporučené materiály, ale i z pohledu technologií. Voda nemilosrdně odhalí každou chybu. Nezapomeňte na filtraci, kvalitní odtok vody a pohodlný přístup, který usnadní údržbu, bez níž se bohužel provoz neobejdete.
Text: Alena Müllerová, Foto: Zahrada Praha, Ateliér Schlitz, Dvořáček ? zahrada na klíč, Zentiva