Vypadat mladě, být zdravý a v kondici, fyzicky i duševně. Zhruba tak by mohla znít velmi stručná chrakteristicka kvalitního způsobu života, který v současné době hýbe světem. Jde vlastně o reakci na nároky tržního světa, jimž není lehké odolat. K ideálnímu životnímu stylu vede řada aktivit, z nichž ty podstatné můžeme integrovat i do bydlení.
Zřízení vlastního wellness centra v domě nebo i v bytě bude samozřejmě vyžadovat investici nejen v podobě prostoru a financí, ale také nápadu: některé součásti se totiž dokážou vejít například i do běžné koupelny. Tedy většinou ty, které jsou spojeny s působením vody, rychlejším či pomalejším prouděním vody a bublinkami v ní, s vanovými či sprchovými masážními systémy, nebo s párou. Těm, kdo mají k dispozici dostatek finančních zdrojů a místa, nic nestojí v cestě k vybudování například bazénu, domácí posilovny, vnitřní nebo venkovní sauny, whirlpoolu či swimspa. Wellness životní styl je totiž výsledkem spojení fyzických, duševních, intelektuálních, emočních, sociálních procesů. Pokud ke kýženému stavu dojdeme díky fyzickým aktivitám, jde o wellness aktivní, ostatní procesy lze označit jako wellness pasivní. K nim patří třeba sauna, různé vodní a ochlazovací procedury, respirační a zkrášlovací metody.
Ke kýžené wellness rovnováze těla i ducha vedou také fyzioterapeutické pochody, takže vyhradit si při stavbě domu nebo bytu jednu místnost (nebo i větší prostor) pro domácí posilovnu plnou strojů umožňujících aerobní i anaerobní trénink je prostě trendy. Miniposilovna však může vzniknout i v běžné obytné zóně, například v obývacím pokoji, kam umístíme jeden univerzálnější stroj odpovídající cílům a osobním preferencím, a kde si najdeme místo například na některé ze speciálních cvičení vyházejících z východních filozofií, jako jsou Pilates nebo Pět Tibeťanů. K vyznavačům Pilates se často počítají i fyzioterapeuti a rehabilitační pracovníci, protože systém cviků přispívá k obnově celkové vitality a k rozvoji koordinace, síly, tělesné rovnováhy, flexibility a dýchání. Cvičí se na zemi nebo s pomocí zvláštních konstrukcí, které připomínají cosi mezi žebříky a hrazdami s pojízdnými deskami. Také sestava Pět Tibeťanů, jejímž základem je rozproudění sedmi energetických center (čaker) lidského těla, je dokonalou součástí cesty k rovnováze těla a ducha. I k jejich realizaci postačí kousek volného prostoru v běžném pokoji.
Nápad spojit relaxační efekt samotné koupele s masáží formou vodních a vzdušných proudů pochází ze druhé poloviny dvacátého století. Relaxaci umocňuje jejich vzájemného propojení stejně jako doplnění o různé přísady, jako jsou byliny a esenciální oleje, nebo například o zvukovou či světelnou terapií. Vsadit lze i na turbo-masáž založenou na vzduchu vháněném do trysek pod tlakem, nebo na japonskou masáži shia-tsu, kdy proud vody cíleně míří na takzvané aktivní body, tedy na výstupy nervů. Osadit masážním systémem - ať už jde o hydro (princip vodních střiků) nebo air (perličková lázeň, která navozuje příjemné pocity a je ideální pro uvolnění psychického napětí) ? lze v podstatě jakoukoliv standardní vanu. Nejvstřícnější k těmto úpravám jsou však anatomicky tvarované modely. Pohyblivé trysky se v souladu s předpokladaným efektem umisťují na bocích (maxitrysky, v zádové části nebo na dně vany (mikrotrysky) či v místech pro nohy (rotační nebo minitrysky). Pro výsledek je důležitá také intenzita masáže, která závisí na množství vzduchu ve vodě. Aplikaci horkých proudů lze přirovnat k účinku bahenních vřídelních masáží. Všechy popsané efekty je možné očekávat i od masážních bazénků (spa, whirlpool) určených pro více osob, jejichž základem je pevná různě tvarovaná a dobře izolovaná akrylátová skořepina členěná na sedátka, lavičky nebo lehátka s tryskami v různých sestavách zaměřených na vybrané tělesné zóny.
Domácí masáže lze aplikovat také prostřednictvím speciálních křesel s mechanikou, která jistým způsobem dovede nahradit lidské ruce. Program takového křesla se nastavuje automaticky nebo ručně, přičemž automatika optimálně kombinuje masážní cykly tak, aby efekt pocítilo celé tělo včetně ramen, krku, zad a hýždí. Ruční ovládání umožňuje výběr podle osobních potřeb a preferencí, ať už masáž shiatsu, hnětací, natřásací nebo kombinovanou.
Domácí wellness rituály se určitě neobejdou bez prostorově nenáročných multifunkčních sprchových a masážních hlavic nebo panelů. V podstatě nahrazují baterii a umisťují se na zeď sprchového koutu nebo u vany se zástěnou. Vyrábějí se v různém designu a z mnoha materiálů: z akrylátu (i barevného), lesklého i matného kovu, skla, teakového dřeva atd. Více místa potřebuje panel v podobě volně stojícího sloupu nebo elegantního chromového oblouku s horní a ruční sprchou a bočními masážními tryskami. Vrcholem jsou designové sprchové a parní altány s kompletní sprchovou sadou zahrnující horní a ruční hlavice, boční sprchy a masážní trysky pro celé tělo i jeho jednotlivé části včetně chodidel. Sofistikovaná zařízení tohoto typu, většinou s elektronickým ovládáním, mají zabudované například i vodní kaskády (nádoba, která svůj obsah po naplnění vodou vylije na šíji uživatele), vnitřní osvětlení a ozvučení, některé jsou vybavené dokonce i telefonem.
Ani k vybudování domácí sauny nemusíte nutně disponovat přehnaně velkým prostorem, výrobci totiž dokážou toto zařízení integrovat třeba i do panelového bytu. Stále více v kurzu jsou díky šetrnému procesu prohřívání organismu při nízkých teplotách také infrasauny, jejichž výhody oceňují hlavně starší a zdravotně omezené osoby. Kromě malých vestavěných saun jsou však na trhu také velmi komfortní a luxusně zařízené kabiny velkých rozměrů. Určitě k nim lze počítat jakési domácí lázně, sestavu vytvořenou z finské klasiky, infrasauny, baru s vinotékou, výčepu piva? Součástí lázní může být i ozvučení a dokonce rovněž televizní obrazovka. Nejdokonalejší zařízení tohoto typu je možné zapínat na dálku. Za poměrně nový fenomén wellness saunování lze považovat aromaterapii, tedy aplikaci na čichový aparát, kterou obstarává automatická dávkovací pumpa esencí. Někteří výrobci zařadili do své nabídky takzvanou bylinnou saunu s kamny s vestavěnou miskou na vonné esence, také do světa saun pronikla světelná a barevná terapie.
(podle RNDr. Petra Fořta)
Text: Alena Müllerová