Už dávno není pravda, že baterie v koupelně - umyvadlová, vanová či sprchová - hraje pouze roli funkční, tedy zajišťuje přívod vody a její smísení na optimální teplotu a optimální vtok, proud či rozstřik. Jak kdosi řekl, může pro koupelnu znamenat tolik, co pro ženu šperk. Jde o přesně ten detail, kterého si všimneme na první pohled a díky němuž vynikne i celek.
Ostatně, i umyvadla, vany a sprchové kouty, nábytek nevyjímaje, mají svůj design, baterie by proto neměly v ničem zaostávat. A dlužno podotknout, že ani nezaostávají. Jejich výběr je navíc odrazem našeho osobního vkusu, jímž dotvoříme to, co od baterií očekáváme především a jaksi už samozřejmě: že budou bezpečně, dlouho a spolehlivě plnit svou úlohu technického prvku, bez něhož se koupelna neobejde. Pokud se navíc účelnost spojí s krásou, dodá to prostoru pro očistu a relaxaci nový rozměr.
Kromě rozdělení na vanové, umyvadlové, bidetové nebo sprchové rozeznáváme baterie také podle způsobu ovládání, tedy buď prostřednictvím kohoutků nebo pák, v poslední době se objevily i baterie joistickové a senzorové. Především "fajnšmekři" si "pochutnají" na napouštění van přepadem, které je v podstatě skryté, nebo naopak zvýrazněné širokým plochým proudem vtoku - a to i u umyvadlových baterií. K vidění jsou i další efektní designová řešení, například v podobě vtoku ve formě skleněného talíře, díky němuž se napouštění přemění v jakýsi vodopád. Samostatnou kapitolou jsou baterie termostatické: hlídají automaticky optimální teplotu vody, takže nehrozí ani opaření, ani nenadálý ledový šok. Navíc šetří vodou, dosažení potřebné teploty je totiž velmi rychlé. Baterie se ovšem liší také počtem otvorů, které jsou nutné k jejich instalaci, a umístěním: nástěnné nezabírají žádnou část vany či umyvadla, okrajové lze aplikovat do různých částí vany i jejich obezdění či obkladu. Někteří výrobci nabízejí například i baterie s výsuvným vtokem, který lze po napuštění vany zasunout pod armaturu, takže neční do prostoru a nebrání proudění energie. Stojánkové baterie jsou perfektním designovým řešením k samostatně stojícím vanám, vyžadují však - stejně jako ony - dostatek prostoru, aby vynikly. Trendem budoucnosti jsou podle odborníků podmítkové systémy.
Minimalistický design koupelnových baterií pracuje s geometrickými tvary, hranami a oblouky, stejně jako s oblinami a aerodynamikou. Některé baterie jsou tak sofistikované a jejich podoba tak kompaktní, že může i chvíli trvat, než rozeznáte jednotlivé ovládací prvky. Například kohoutky tak dokonale tvarově splývají s nosným tělesem baterie, že jsou na první pohled téměř neviditelné. Výrobci však sázejí i na opak minimalismu a - když už jsme u kohoutků - dokážou jim dát tvar třeba vybroušeného diamantu. S dekorativností samozřejmě operují i retroprodukty, které tak kompletují koupelny ve stylu dob dávno minulých, ale dovedou se sladit i s tvary van a umyvadel mnohem současnějších. Do koupelen se tak stěhuje i tvarosloví, s nímž jsme se mohli dříve setkávat například pouze u venkovních studní ? dokládají to baterie vycházející ze zjednodušené podoby vahadla, tedy pumpy. Této nové podobě starých hodnot se říká retropurismus.
Nejčastější povrchovou úpravou koupelnových baterií je stále chrom a nerez v lesklém, matném nebo satinovaném provedení. Použití mosazi a platiny je méně obvyklé, setkat se můžeme také s částečným zlacením (hodí se jen k určitým typům koupelen). Existují i kombinace s plastem, sklem i dřevem. Důležitým parametrem je vedle vzhledu a funkčnosti i kvalita povrchu baterie a nároky na její údržbu. Pro mytí baterií raději nepoužívejte příliš abrazivní a agresivní přípravky. Lepší jsou specializované prostředky, užitek však přinesou i mikroaktivních utěrky, úspěšní budete také s mýdlovou vodou.
Petra Svatošová
Foto: Hansgrohe, Laufen, Villeroy&Boch, Roca, Jika