Šetřit v současné době se skutečně vyplatí. Vzhledem k růstu cen energií rostou i výdaje na domácnost. Skutečně se budete divit, kde všude se dá ušetřit za energii.
Dodávka elektřiny je službou, u které je možné dosáhnout úspor relativně jednoduše. Pokud ji používáte k vytápění či jiným energeticky náročným činnostem, nejdříve byste si měli ověřit, zda zvolený tarif je pro vás ten nejvhodnější. Na internetu můžete použít aplikace na stránkách elektrárenské společnosti, nebo můžete telefonicky oslovit její informační centrum, kde by vám operátoři na základě několik posledních vyúčtování měli být schopni doporučit optimální tarif.
Ušetřit lze též na osvětlení. Ideální je nahradit žárovky zářivkami. Klasická žárovka má trvanlivost v průměru 1 rok, zatímco zářivka 15 let. Zářivky jsou oproti klasickým žárovkách až 4x úspornější. Jejich nevýhodou je však jejich vyšší cena a zpravidla jsou i mnohem větší než klasické žárovky. Energeticky úsporné žárovky mají ve srovnání s klasickými žárovkami vysoký potenciál úspor, protože spotřebují až o 80 % elektřiny méně a mají 10x delší životnost. Přestože je jejich cena vyšší, můžeme výměnou jedné žárovky ušetřit více než 1 000 Kč. Vyplatí se především tam, kde se svítí často a především dlouho. Časté vypínání a zapínání jim škodí. Nicméně světlo spotřebuje až desetinu elektřiny v domácnosti, takže se určitě vyplatí zhasínat.
Při nákupu nového elektrospotřebiče se vyplatí sledovat jeho energetický štítek. Například lednice energetické třídy A++ spotřebuje o polovinu méně energie než jiný srovnatelný spotřebič energetické třídy A. Nejvíce se rozdíl ve spotřebě energie, a tím i rozdíl v nákladech za energii, projeví u těch spotřebičů, které jsou permanentně zapnuté. Každá chladnička, pračka, myčka, mraznička, ohřívač vody, sušička, elektrická trouba by měly být vybaveny energetickým štítkem, kde je uvedena energetická třída spotřebiče od A do G, přičemž A je nejúspornější. Takový spotřebič o energetické třídě A nám dokáže během 10 let ušetřit zhruba 7 tisíc Kč. Vybavit se spotřebiči o energetické třídě A se jistě vyplatí. Nevýhodou ovšem je, že spotřebiče s nejvýhodnější energetickou třídou jsou dražší.
Elektrospotřebič přepnutý do pohotovostního neboli stand-by režimu spotřebovává energii. Ten, kdo nechává svůj televizor nebo hifi věž neustále zapnuté v pohotovostním režimu, platí za to vyšší spotřebou energie. V takto zdánlivě spícím stavu totiž dál tyto přístroje odebírají ze sítě až 45 procent své provozní spotřeby. Řešením je tak například to, abyste několik takovýchto spotřebičů napojili kabely do jedné ?rozdvojky? opatřené vypínačem. Pak můžete pohodlně panel elektřiny vypnout, například, když jdete ráno do práce.
Přenosné počítače neboli notebooky jsou ve srovnání se stolními počítači podstatně energeticky úspornější. Máte-li notebook připojený do elektrické zásuvky, měli byste po skončení práce síťový zdroj okamžitě odpojit, jinak bude váš notebook i nadále odebírat elektřinu a zvyšovat tak vaše náklady. Obdobně je tomu i u stolních počítačů. Ale i zde platí, že pokud na počítači nepracujete, přepne se do úsporného režimu a stále spotřebovává až sedmdesát procent elektřiny. Takže i když si třeba jen odskočíte do restaurace za rohem na oběd, nezapomeňte počítač vypnout. Dle aktuálního ceníku tarifu Středočeské energetické, určeného pro rodiny se střední spotřebou je cena zhruba 7 Kč/kWh. Pokud by tedy naše sestava běžela na plný výkon 24 hodin denně po celý rok, byla by výsledná spotřeba přibližně 1 940 kWh, což znamená celkové náklady 14 000 Kč. U extrémních sestav to pak může být klidně 2x tolik.
Nahradíte-li starý monitor s elektronkovou obrazovkou moderním monitorem s plochou obrazovkou, vyplatí se vám tato investice už jen díky úspoře nákladů na elektřinu. Spořiče obrazovky nesnižují spotřebu energie, proto byste měli v každém případě používat funkci "vypnout monitor".
Průtokové ohřívače připravují pouze takové množství teplé vody, jaké potřebujete. Mají sice vyšší elektrický příkon, ale jen po krátkou dobu. U zásobníkových systémů musíme navíc počítat s pohotovostními ztrátami. Abyste šetřili elektřinou, je nutné tyto systémy při delší nepřítomnosti vypínat. Chcete ušetřit při nákupu plynového kotle? Kupujte kotle označené jako ?ekologicky šetrný výrobek?. Moderní plynové kotle fungují efektivněji než staré, a proto spotřebují méně zemního plynu pro vytápění či ohřev vody. Tímto způsobem můžete ušetřit až tisíce korun ročně.
Na každý hrnec se najde vhodná poklice. Nepřiléhající poklice způsobují dvakrát až třikrát vyšší spotřebu. Elektrický sporák má delší dobu náběhu do správné provozní teploty a delší tepelnou setrvačnost po vypnutí. Moderní sklokeramické varné desky jsou energeticky efektivnější. S citem lze tedy šetřit energii i zde. Obecně ale vyžaduje úsporné vaření na jakémkoliv sklokeramickém sporáku speciální nádoby - s masivním a dokonale rovinným dnem, aby byl zaručen dobrý přestup tepla mezi plochou varné desky a dnem ohřívané nádoby. Dalším možností je ohřívat rozumně a vyvarovat se modelů, kdy ohříváte na velké plotně/hořáku malý hrneček a mnoho tepla uniká mimo nebo naopak na malé plotně/hořáku ohříváte příliš velké nádoby a neohřátý povrch znamená velké ochlazování. Je ale pravda, že například indukční varné desky tento problém řeší tak, že dokáží vyhřívat jen takovou plochu, která právě odpovídá průřezu dna ohřívaného hrnce.
Myčka nádobí je nejen praktická, ale i úsporná. Ve srovnání s ručním mytím spotřebuje o 75 % méně teplé vody. Myčka navíc šetří elektřinu a vodu, pokud ji zapínáte zcela naplněnou. Úsporné mycí programy potřebují sice více času, za to se však postarají o čisté nádobí jen s malým množstvím energie. Navíc komfort a kvalita mytí nádobí jsou s ručním mytím nesrovnatelné. Díky dezinfekčním přísadám je nádobí také zbaveno veškerých bakterií. Moderní myčky jsou vybaveny senzory, které po celou dobu mycího cyklu sledují míru znečištění odtékající vody. Myčka pak těmto údajům přizpůsobuje jak množství mycích přísad, tak i množství a teplotu přitékající vody. Tím myčka dosahuje maximální efektivity - spotřebuje jen takové množství vody a energie, které je nezbytně nutné k dokonalému umytí nádobí. Není-li nádobí velmi silně znečištěno stačí namísto 60 °C použít program pro 50 °C. Ušetříte tím přibližně 30 % energie. Energii i vodu můžete ušetřit také tím, že použijete některý ze zkrácených programů pro mytí nádobí.
Chladničky jsou narozdíl od ostatních spotřebičů v domácnosti neustále v provozu, proto je zde také úspora nejvýraznější. Je dobré zvolit velikost chladničky podle počtu osob v domácnosti, obvykle 50 až 70 litrů na osobu. Pokud často nakupujete potraviny do zásoby, počítejte s prostorem cca 100 až 130 litrů na osobu. Větší chladnička znamená i zbytečně více spotřebované energie. Protože námraza značně zvyšuje spotřebu, jsou moderní úsporné chladničky vybaveny také funkcí automatického odmrazování. Nedoporučujeme ukládat do mrazničky tekuté potraviny jako například polévku, nápoje či vodu k výrobě ledu bez zakrytí. Dokonce i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu. Ideální teplota k uchování potravin v chladničce je +5 °C, v mrazáku -18°C. Snížení teploty uvnitř chladničky o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %. Pro udržení nastavené teploty v chladničce je důležité přiléhající těsnění ve dveřích chladničky. Doporučujeme pravidelně těsnění očistit vlhkým hadříkem nebo houbičkou, namočenými do slabého mýdlového roztoku. Alespoň jednou za rok velmi opatrně očistěte chladič chladničky od prachu. Prach usazený na chladiči snižuje jeho účinnost.
Úsporné pračky mohou významně přispět k úspoře energie. Spotřeba moderních motorů a dalších součástí praček je dnes o mnoho nižší než dříve a pračky jsou navíc vybaveny funkcemi, které rozeznají na základě zvoleného programu a úrovně savosti látky množství vloženého prádla a podle toho nastaví optimální spotřebu vody, energie a délky praní. Prádlo bude s minimálními náklady vyprané vždy naprosto dokonale. Teplotu praní volíme co nejnižší. Vhodný prací prášek umožňuje kvalitní praní i při nižší teplotě, a tím významně snižuje spotřebu energie. Pro dobré odstředění prádla postačuje již 500 otáček za minutu. Vyšší počet otáček znamená i vyšší spotřebu energie. Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nezbytné. Tyto prací programy jsou energeticky velmi náročné. Moderní pračka dokáže vyprat opravdu důkladně i při běžném programu. Pokud využíváte elektřinu v nízkém a vysokém tarifu, doporučujeme odložit praní na dobu, kdy platí nízký tarif a kdy je spotřebovávaná elektřina levnější. Pro sušení prádla platí: přesušení škodí textiliím a stojí více peněz za energii. Jak příliš vlhké, tak příliš suché prádlo vyžaduje delší žehlení.
Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie. Elektřinu můžete ušetřit tak, že přes den stáhnete okenní žaluzie. Pomůže vám i příroda, když do bytu vpustíte chladnější noční vzduch k předchlazení. Klimatizaci byste měli používat pouze nárazově a jen v případě potřeby. Také byste měli vybírat takový typ klimatizace, který je pro váš dům adekvátní. Hledáme-li minimální spotřebu energie při zajištění požadovaných parametrů prostředí, je třeba posoudit jak vlastní klimatizační zařízení, tak jeho provozování a regulaci v kontextu s budovou a požadavky na vnitřní prostředí.
Jiří Hájek
Foto: archiv autora