Mnoho domácností využívá pro ohřev užitkové vody osvědčené bojlery. Ale co když zastaralý model selže? Jaký je aktuální výběr a jaké jsou v nabídce parametry a rozměry? Čím se jednotlivé typy liší a jakým způsobem probíhá ohřev vody? Nejvýhodnější situace je, nejsme-li omezeni prostorem určeným pro bojler. Pak můžeme jednoduše vybírat a zvolit nejvhodnější a nejekonomičtější variantu. Podle čeho a z čeho budeme vybírat?
Neustále dochází k růstu kvality, k inovaci ve výrobě a používání špičkových nerezových materiálů. Škála výrobků a jejich variabilita se stále rozrůstá a do nabídek se dostávají i žádané alternativní modely jako jsou například bojlery pro solární ohřev. Díky této pestré nabídce se do velké míry mohou co nejpřesněji splnit přání a požadavky zákazníků. Exkluzivní design, systémy s nízkým zanášením vodního kamene, nádrž z kvalitního plastu, nekorodující materiály, snadné ovládání, malé tepelné ztráty a další kvality k výrobkům neodmyslitelně patří. Ohřívače vody se hojně používají nejen v bytech a rodinných domech, na chatách a chalupách, ale své využití najdou i v místech průmyslové sféry s velkou spotřebou vody. Takové velkokapacitní ohříváky mají objem až 2200 litrů.
Elektrické bojlery se vyrábí s objemem od 50 až do 1 000 litrů vody. Větší objemy nám poskytují možnost ohřívat vodu mimo místo jejího odběru. Naopak postačí-li nám objem od 5ti do 30ti litrů, vybíráme z malých bojlerů. Nutnou podmínkou se ale stává příprava teplé užitkové vody přímo v místě jejího odběru, tedy u umyvadla nebo dřezu. Konkrétní druhy nabízí možnost umístění nad nebo pod umyvadlo, takže vždy máme otevřený výběr právě pro typ našeho interiéru. Bojlery stojatého tvaru jsou určeny pro montáž ve svislém směru a obecně platí, že jejich provoz patří k těm ekonomičtějším. Pokud takovou prostorovou výhodu nemáme a jsme poměrně omezeni, zvolíme bojler ležatý pro horizontální instalaci. Výměník ohřeje nejprve vodu v horní části nádoby a pak ohřívá spodní vrstvy objemu. Tento způsob postupného ohřevu je vhodný zvláště k samotížným ústředním vytápěním a malým samotížným solárním systémům.Výměník pracuje v nuceném oběhu i v samotížném systému. Čidlo regulace topné vody lze vložit do společné jímky s čidly elektroinstalace. Vodorovný ohřívač vody se používá většinou tam, kde není dostatek místa. Obecně, funkčně výhodnější jsou ohřívače vody umístěné svisle, protože teplá a studená voda se nemísí tolik jako u ohřívačů umístěných vodorovně, kde je větší styčná plocha mezi teplou a studenou vodou. Pouze u vodorovných typů s výměníkem, má vodorovné provedení výhodu v tom, že voda ohřátá na maximální teplotu je k dispozici téměř okamžitě, nebo? výměník ohřívá hned od vršku nádoby. Celková doba ohřevu elektrickou energií je u obou typů stejná, při ohřevu výměníkem je rychlejší vodorovný ohřívač - přibližně o čtvrtinu. Ovšem svislý kombinovaný typ OKC X/1 m2 je přibližně stejně rychlý (při stejném průtoku otopné vody).
U vodorovného kombinovaného ohřívače je velmi důležité, aby výměník fungoval jako protiproudý (je výkonnější než souproudý). Při nedodržení směru proudění topné vody lze samozřejmě ohřát celý objem též, ale za mnohem delší dobu. Ohřívač se potom špatně dohřívá a nefunguje "samotíž".
Elektrický bojler využívá k ohřevu nízký tarif ceny elektrické energie pro ohřívání vody v noci. Velikost bojleru je nutno zvolit podle počtu členů domácnosti a předpokládané spotřeby. Hospodárnost jeho provozu je dána kvalitou a tlouš?kou použité izolace a velikostí tepelných ztrát, které ovlivňuje teplota připravované vody a teplota okolí. Elektrický bojler patří mezi spotřebiče povinně označované energetickým štítkem. Při koupi proto vycházíme z údaje na štítku. Bojlery se vyrábí ve dvou základních provedení - jako tlakové a beztlakové. U tlakových stačí přítomnost klasické vodovodní baterie. Využívá se tedy i na více odběrných místech. Naopak u beztlakového typu je zapotřebí použít ještě speciální baterii, která omezuje odběr pouze na jediné místo.
Kombinované bojlery jsou vhodné pro situaci, kde je vlastní ohřev vody realizován vodou ze systému ústředního topení nebo elektrickým tělesem. Tyto dva systémy se zapojují podle ročního období. Hovoříme tedy o zimním (ohřev otopnou vodou) a o letním provozu (vodu ohřívá elektrické těleso - spirála). Opět se nabízí dvě varianty z nichž ta, která je určena pro montáž ve svislém směru patří opět k ekonomičtějším. Určitým poddruhem jsou bojlery s ohřevem pouze prostřednictvím otopné vody. Nejvhodnější mají objem od 100 do 190 litrů. Pokud hledáme bojler na chatu nebo na chalupu, upřednostňujeme typy s dostačujícím objemem 80 až 100 litrů.
Máme-li k dispozici vyvložkovaný komín, můžeme uvažovat z variant plynových bojlerů, kde vlastní ohřev vody zajišťuje plynový hořák. Ale ani v případě, že nemáme k dispozici komín, není situace ztracená. Zapotřebí je ale speciální bojler s nuceným odtahem spalin přes zeď. Tato potřeba, stejně jako plynový hořák je společná i pro průtokový ohřívač, který nám potřebné množství teplé vody připraví podle aktuální potřeby. Přesnější regulace dominuje zejména u modernějších typů. Pokud k ohřevu užitkové vody používáte plynový průtokový ohřívač - karmu, můžete svoji spotřebu zemního plynu snížit tím, že budete v době své nepřítomnosti přes den a v každém případě v době delší nepřítomnosti uzavírat přívod plynu, čímž zhasnete zapalovací plamínek, který jinak hoří trvale. Spotřeba zapalovacího plamínku u velkého průtokového ohřívače odpovídá asi 0,5 % výkonu hlavního hořáku. Tímto opatřením můžete tedy ušetřit asi 0,5 % ročních nákladů. Novější boilery jsou již opatřeny elektronickým zapalováním, čímž se ušetří spotřeba plynu pro zapalovací plamínek. Zapalování zajišťuje buď plamínkový nebo bateriový typ zapalování. Obecně můžeme říci, že plynem ohřívaný bojler nebo plynová karma průtokový ohřívač se hodí v případě, že spotřeba teplé a užitkové vody je v domácnosti vysoká nebo nárazová a nepředvídatelná.
Bez elektrické energie se obejde ohřívač na tuhá paliva. Vodu ohřívá topeniště na tuhá paliva například uhlí, které se nachází přímo ve spodní části ohřívače. I tento klasický způsob má svou romantiku, ale k více komfortnějším patří modernější typy bojlerů. Na druhou stranu je jeho výhodou to, že se současně s vodou ohřívá i prostor koupelny. V současnosti jsou populární takzvaná lázeňská kamna. Jsou ve dvou typech, buď tlaková, které můžete připojit do vodovodního řádu a rozvod teplé vody po celém bytě. Pokud jsou beztlakovou nádrží, je bezpodmínečně nutné seřídit vstupní tlak proudu vody na max. 100 kPa pomocí redukčního ventilu.
Posledním typem bojleru je zařízení, které využívá k ohřevu sluneční energii. Sluneční kolektory jsou ideálním zdrojem tepla pro přípravu teplé vody. Pro potřebu teplé vody na příklad pro bazén, lze použít jednoduché panely, přímo protékané ohřívanou vodou. Pro přípravu vody pro užitkové účely jsou používány kolektory dokonalejší, naplněné nemrznoucí směsí, které umožňují celoroční provoz. Teplem z kolektorů je ohřívána voda v akumulační nádrži. Teplo z této nádrže je možné použít i pro přitápění. Nádrž bývá vybavena výměníkem tepla pro přitápění z kotle a elektrickým topným tělesem pro přitápění elektrickou energií. Provoz takovéhoto systému je řízen automaticky.
Zdeněk Lodyha
Foto: archiv autora