S energeticky úspornými, pasivními a inteligentními domy se v poslední době setkáváme v denním i odborném tisku často. Už víme, co představují a na jakém principu se projektují a za jakých podmínek se realizují i jaký je mezi nimi rozdíl.
Ale kam zařadit aktivní dům?
Kdo vloni navštívil Mezinárodní stavební veletrh v Brně, možná si všiml prezentace komplexního řešení zdravého, pohodlného a energeticky úsporného bydlení ve formě ukázkového aktivního domu NERD. Mohl také přímo na místě požádat o informace, jakým způsobem optimálně řešit rekonstrukci či novostavbu.
Technologie násobící výhody pasivního domu - tak je možné charakterizovat kapilární systém AISEO - nízkoteplotní udržování tepelné pohody. Tepelnou pohodou lze nazvat stav mysli, který vyjadřuje subjektivní uspokojení člověka s prostředím, kde nepoci?uje chlad ani horko, přitom parametry tepelné pohody jsou individuální a závisí mj. i na fyzickém a psychickém zdraví, pohlaví a stáří každého jednotlivce.
Funkci systému je možné přirovnat k tělnímu krevnímu oběhu - stejně jako je soustavou tepen, žil a hustou sítí drobných vlásečnic vyživován a okysličován celý organismus, tak je pomocí plnoplošně aplikovaných kapilárních rohoží vytvářeno zdravé a tepelně optimální vnitřní prostředí jednotlivých místností a celých budov. Celoroční tepelná pohoda je zajištěna sdílením sálavého tepla či chladu (bez víření prachových částic) při ideálním teplotním profilu založeném na stabilním rovnoměrném rozložení teploty.
Aktivní dům má z pohledu energetických úspor a snižování provozních nákladů stejné cíle jako dům energeticky pasivní, ale zatímco dům pasivní má své pevné základy v perfektně provedené tepelně-izolační obálce budovy (s tepelnou izolací o tlouš?ce 400 mm a více), aktivní dům vychází z progresivní a účinné technologie "krevního oběhu domu" představovaného kapilárním systémem.
Nízkopotenciální kapilární systém zachovává konstantní teplotu konstrukcí pomocí teplonosné látky (se středními teplotami v rozsahu 21 °C plus minus 2 °C) proudící rohožemi instalovanými do podlahy, stěn a stropu místnosti. Jedná se o jediný systém, u kterého lze využít k dosažení tepelné pohody člověka teploty vody v kapilárním systému o polovinu nižší než je teplota lidského těla, a právě tato nízká teplota posouvá revolučním způsobem hranice využitelnosti solární energie v oblasti vytápění. Jde o tak zásadní změnu, že ve zmíněném systému přestává platit obecně vžitá terminologie. Pojmy teplo a chlad se z pozice kapilárního systému slučují. Systém je také vhodnou soustavou pro využití nízkopotenciálního odpadního tepla. V případě kombinace s tepelným čerpadlem umožňuje, aby fungovalo s vysokým topným faktorem. V dnešní době, kdy téměř polovina populace trpí určitou formou alergie a stráví uvnitř budov průměrně tři čtvrtiny života, však zdravotní hledisko bývá při koncepčním řešení stavby většinou opomíjeno - možným řešením tohoto problému je kapilární systém, který je návratem k přirozenému způsobu sdílení tepla pro člověka, s mnoha dalšími výhodami - minimální proudění vzduchu a teplé povrchy konstrukcí zajišťují zdravé vnitřní prostředí.
*Funguje s nejnižšími možnými teplotami na vstupu - otopná voda pro zimní provoz nižší než 23 °C, chladicí voda pro letní provoz vyšší než 17 °C a v nízkoenergetických domech celoroční teplota otopné vody dosahuje 20 °C, což ve svém celku představuje přímo drastickou úsporu provozních nákladů.
*Kapilární systém v plnoplošné aplikaci představuje výměník tepla s obrovskou teplosměnnou plochou. Teplota teplonosné látky ve zpětném potrubí přesně kopíruje vnitřní teplotu v místnosti a umožňuje tak velmi jednoduše a účinně regulovat celý systém za pomoci jediného teplotního čidla. Systém je nízkopotenciální - funguje s nejmenším možným teplotním rozdílem mezi požadovanou teplotou v místnosti a teplotou teplonosné látky.
*Nízká stavební výška skladby konstrukce s kapilárním systémem předurčuje systému široké využití pro novostavby i rekonstrukce budov, ale také pro panelové a činžovní domy a byty. Tloušťka konstrukce u podlahového vytápění je pouze 4 cm oproti 12 cm nutným u klasických systémů. Pozitivní je také velmi rychlá (10 x rychlejší) reakce na regulační zásah než u klasických podlahových nebo stěnových systémů.
Aktivní dům je dalším příspěvkem k současným trendům posunout nízkoenergetické stavění do pozice standardního navrhování a podvádění staveb.
keš