Je jenom dobře, že problematika tvorby obytného prostředí pro vozíčkáře a jinak pohybově handicapované lidi je čím dál častěji zařazována do různých katalogů projektových řešení domů a bytů nebo se stává součástí některých nabízených programů výstavby rodinného bydlení.
Například v rámci programu Porotherm dům se v nejnovějším katalogu typových domů poprvé představuje přízemní bezbariérový dům Apollon nabízející řešení kvalitního bydlení i těm, kteří mají omezené možnosti pohybu. Stavebník je při realizaci vázán tím, že stavba musí být provedena z porothermu a musí ji realizovat jedna z vybraných stavebních firem, která při stavbě postupuje podle předem stanovených kritérií jakosti.
Tento program umožňuje i u bezbariérového domu Apollon volit ze dvou možností výstavby ? variantu provedení jen hrubé stavby s eventuálním pozdějším dokončením, nebo realizaci celého domu "na klíč". Pro výstavbu lze vedle typového projektu použít i vlastní individuální návrh řešení rodinného bydlení.
Netradičně pojatý menší jednopodlažní rodinný dům s pultovou střechou určený pro 3 až 5 osob poskytuje díky dispozičnímu řešení dost prostoru pro dva vozíčkáře zároveň. Bezbariérový typový dům Apollon se čtyřmi obytnými místnostmi a celkovou obytnou plochou 74 m2 plně respektuje požadavky na maximální využití prostoru a je řešen s ohledem na potřeby osob s omezenou pohyblivostí. Vstup a všechny místnosti domu jsou přístupné bez bariér. Ze zádveří, odkud je přístup na samostatné WC, se pokračuje do prostorné chodby, která sousedí s větší šatnou a garáží. Centrální obytný prostor plynule navazuje na jídelní kout a na částečně oddělený kuchyňský sektor. U kuchyně je navíc k dispozici spížní místnost. V další části domu jsou situovány dva oddělené pokoje téměř shodné velikosti, prostorná ložnice a další malá šatna, se kterou sousedí dvě zcela samostatné koupelny. Součástí domu může být venkovní bazén, v základním provedení ale nemusí být realizován vůbec, v případě zájmu může být postaven dodatečně. Netradiční řešení bezbariérového domu je možné na přání individuálně přizpůsobit požadavkům zákazníka.
Doba výstavby bezbariérového domu Apollon se podle zvolené varianty - hrubá stavba, nebo stavba na klíč - pohybuje od čtyř do devíti měsíců v základním provedení, tedy bez bazénu. Orientační cena hrubé stavby včetně DPH je 1,5 mil. Kč, v případě domu na klíč přide výstavba zhruba na 3,25 mil. Kč.
Další ze zajímavých novinek s názvem Interiér bez bariér se objevila na soutěžní přehlídce Studentský design 2005 pořádané Design centrem ČR a zaujala tak, že jí odborná porota udělila cenu za Vynikající studentský design. Kuchyňka vznikla jako diplomová práce absolventky Ateliéru design výrobků III. na VŠUP v Praze, dnes Mg.A.Veroniky Loušové. Výroby prototypu se na základě jejího podnětu, návrhu a celkového designu ujala firma Profil Nábytek, a. s., která zajistila vypracování výrobní dokumentace, vlastní provedení a prezentaci kuchyňské sestavy na výstavách.
To zřejmě pozitivně ovlivnilo i hodnocení poroty, která ze 111 soutěžních prací 92 autorů z 8 středních a 11 vysokých škol ČR specializujících se na designové disciplíny. Vybrala a ocenila 11 prací za Dobrý studentský design, 8 prací za Vynikající studentský design a udělila jednu Národní cenu za studentský design. Autorka oceněného nábytkového setu se pokusila vyřešit nejožehavější problémy tělesně postižených v kuchyňském provozu. Porota ocenila to, že systém jako sestava pracovních modulů pro handicapované je založen především na ergonomické koncepci. Funkční pracovní rovina je doplněna korpusy pojízdných kontejnerů umožňujících flexibilitu práce. Taktéž dostupnost ostatních elementů jasně stojí v popředí zájmu autorky. Použitý materiál (lamino) dává tomuto projektu reálné sociální kontury a tím umocňuje etickou polohu? V současné době práce na prototypu pokračují vývojem typové řady nábytku pro koncové uživatele v cenově přijatelné relaci.
Foto: Wienerberger a Profil Nábytek
Text: (keš)