Letní dny vyzývají k tomu, abychom je trávili u vody. Kdo má vlastní bazén, nemusí k ní příliš daleko. Ale také si je vědom, že kromě radosti ho čeká i starost. Jak udržet bazénovou vodu stále čistou?
Jak udržet vodu v bazénu dokonale čistou
Čistá voda je základní „metou“ každého majitele bazénu. A to nejen kvůli estetice, ale samozřejmě především z hlediska zdravotní nezávadnosti.
Nicméně to může být poměrně náročný úkol. Mikroorganismy, řasy, ale i nečistoty do vody mohou jednoduše napadat, případně je tam vnesete. Jde přitom o poměrně vytrvalé „souputníky“. Co na ně stoprocentně platí?
Čistá voda je základ
Především by sama voda, kterou do bazénu hodláme napustit, měla být čistá. Ta ze studny nebo z vodovodního řádu nám to splnit nemusí. Jak je to možné, pokud takovou vodu běžně využíváme a zdá se nám být v pořádku?
Veřejná vodovodní síť vůbec primárně určená pro napouštění bazénů není. Hrozí uvolnění sedimentu a zakalení vody dané vysokou rychlostí jejího proudění v potrubí. Rizikem je i pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.
Pokud tak přesto chcete bazén tímto způsobem napustit, udělejte to pozvolna a rozhodně se vyhněte odběrové „špičce“. To znamená, že byste vodu měli čerpat primárně v nočních hodinách.
Nejlepším řešením je sjednání cisterny a naplnění bazénu z ní. Takto můžete postupovat i tehdy, kde je nakládání s vodou omezeno místním úřadem a jinak si tak napouštění nemůžete dovolit.
Správná filtrace také pomůže
Druhým důležitým bodem je filtrace, na níž jednoznačně nešetřete. Zásadní je její účinnost a také dostačující výkon. Musí totiž být schopna přefiltrovat kompletní objem vody vždy alespoň jednou za 5 až 6 hodin.
Pokud se to nepovede, vodu znečistí prach, pyl a další nečistoty. Ty začnou zahnívat a způsobí zakalení i nevábný zápach. Což vyřešíte již jen aplikací chemie v náležité dávce.
Jaký výkon filtrace je „dost“? Potřebné parametry lze relativně snadno spočítat. Výkonu filtrace se lze dobrat tak, že celkový objem vody vydělíte pěti. Tím se dopočítáte k objemu vody, který filtrace umí přečerpat za hodinu.
Jaký typ filtrace zvolit
Na současném trhu existují dva typy filtrů – pískové nebo kartuše. Kartušové filtrace lze doporučit pro malé nadzemní bazény s objemem vody do 5 metrů krychlových. Podmínkou je častější proplachování.
Více znečištěná voda si však určitě vyžaduje silnější kalibr v podobě pískové filtrace. Ta je adekvátně účinná. Jako náplň se skutečně používá křemičitý písek, ale případně i polyethylenové filtrační kuličky, zeolit nebo filtrační sklo.
A pozor, dbát u filtrace musíte i na její výkon. Pakliže tak například chcete do systému zapojit solární panely pro ohřev vody, výkon se vůči tomu musí úměrně navýšit, aby dokázal vyrovnat tlakové ztráty vznikající v panelech.
Hlídejte parametry vody
Kontrolovat, jak váš bazén vypadá, bychom neměli jen vizuálně, ale také přesným měřením. První důležitou hodnotou je pH. Vždy by mělo být neutrální, což odpovídá hodnotě asi 7 až 7,4. Konkrétně to dokážete změřit speciálními papírky nebo testovacím roztokem.
Nižší nebo vyšší pH, než je optimální, může přinášet problémy s dávkováním chlóru, který se na čištění vody používá. Chlór v takovém případě ztrácí sílu, a pokud tato látka už nedokáže rozložit nečistoty, nestačí se na ně vázat, čímž vznikají chloraminy, které specificky silně zapáchají. Neobtěžují ale jen nelibým odérem, dráždí i oči a pokožku.
Tento proces už můžete zvrátit jen aplikací chlórového šoku, to znamená speciálními přípravky anebo známým čističem obsahujícím opět chlór. Koncentrace této látky však bude ve vodě vyšší a je tak zapotřebí nechat jej vyprchat. Což opět není potřeba snažit se odhadovat, ale změřit k tomu určenou testovací sadou.
Chlórový šok můžete aplikovat i ve fázi, kdy se vám voda v bazénu začne barevně měnit a zakalovat. Stává se to v dlouhodobém horku, ale i po dešti.
Čistotu pomůže udržet i sůl
Slaná voda může být také řešením, pokud si potřebujete být jisti, že je koupání v bazénu zcela bez rizik. Nebudou se v něm pak držet bakterie ani řasy.
Jednak si můžete opět nechat slanou vodu v cisterně dovézt. Jedná se pak o vodu tzv. mořskou. Případně si ji můžete vytvořit i sami, a to pomocí speciálního zařízení, které do vody sůl dodává. Nazývá se příznačně solnička.
Proč je slaná voda čistá? Dáno je to chlórem vznikajícím rozkladem slané vody, ale také díky aktivnímu kyslíku a UV záření. Právě tímto způsobem dochází k eliminování širokého spektra bakterií, virů a dalších mikroorganismů.