Jak bydlet úsporně: Řešení pro doby krize existuje
Stávající situace ve stavebnictví není optimální. Proto budoucí majitelé nemovitostí hledají způsoby, jak ušetřit. Jak na to?
Stavebnictví v krizi, lidé se snaží šetřit
Výstavba nových rodinných domů zaznamenala třetinový pokles. Méně se staví tradiční zděné stavby. Mimo to stoupá zájem o menší pozemky. Taková je aktuální situace ve stavebnictví. Vliv na tento vývoj mají především vyšší úrokové sazby a také narůstající ceny stavebních materiálů.
Ti, kteří už se pustí do budování vlastního domova, proto hledají způsob, jak ušetřit. Existuje skutečně řada účinných možností. Které to jsou?
Obecně lidé začali v současné době preferovat levnější řešení, v kurzu jsou modulární dřevostavby a kontejnerové a mobilní stavby. Poměrně často dochází k tomu, že původní projekt zděného dobu jeho vlastníci „za chodu“ předělají na dřevostavbu o menší rozloze. Dáno je to cenovým vývojem, v loňském roce totiž ceny tohoto typu staveb doznaly mírného poklesu. Výhodou je i rychlost výstavby. Možnosti úspor však nejsou neomezené, ceny pozemků totiž v meziročním srovnání vzrostly, a to o téměř 16 %.
Klíčové je snížení výdajů za energie
V Česku se za topnou sezónu považuje období od poloviny září do začátku května. Dobu nutnou pro přitápění ale můžeme ovlivnit i my sami. Nedostatečně zateplená nemovitost totiž vykazuje značné úniky tepla. Což poznáme právě na výdajích za energie.
Kdo tak dbát na úspory, měl by zohlednit především tento aspekt. Ostatně data hovoří zřetelně: Použitím polystyrenu či minerální vaty můžeme tepelné ztráty snížit až o 88 %. Zásadní je především nepoddimenzovat tloušťku izolačního materiálu.
Další důležitý aspekt představují kvalitní okna. Ta by měla být opatřena izolačními trojskly, která zaručují nižší tepelné úniky. Důležitý je též tzv. solární faktor, který stanovuje, kolik sluneční energie sklo propustí do interiéru. Je-li vysoký, většinu roku okna v podstatě přitápí.
K dispozici jsou na současném trhu již i produkty, které oba výše zmíněné parametry v potaz berou. Vhodné je takové provedení hlavně pro severně situovanou stranu nemovitosti. Pořízení se vám v podobě úspory energií jednoznačně vyplatí.
Stoupá poptávka po bydlení v nájmu
Vysoké ceny nemovitostí i špatná dostupnost hypoték vyhánějí mnoho současných Čechů do nájmu. Se stoupající poptávkou ale kráčí ruku v ruce také rostoucí ceny. Řada pronajímatelů navíc hledá způsoby, jak sjednané nájemné v průběhu roku jednostranně zvýšit.
Cesty mají k tomuto hned tři: Jednak to mohou učinit na základě inflační doložky, dále se souhlasem nájemce a také rozhodnutím soudu. Nejsilnější postavení má z tohoto pohledu inflační doložka. Přitom ještě před několika lety jí ve smlouvách prakticky nebyla věnována pozornost. Z toho plyne, že ji řada pronajímatelů neumí správně aplikovat, tedy se nezřídla podle zkušeností advokátů stává, že doložka nakonec není platná.
Správně formulovaná doložka musí obsahovat: