Vyšší soběstačnost a trvalé úspory. To jsou výhody, které domácnostem přináší využití šedé a dešťové vody. Argumentů, proč do retence a recyklace vody investovat, existuje přitom hned několik: vodné a stočné rok od roku zdražuje, zato sucha jsou delší a intenzivnější. Díky dotaci Dešťovka můžete navíc získat až polovinu své investice do úspory vody zpět.
Ačkoliv se v porovnání se současnými enormními cenami energií zdá voda jako levná komodita, není to tak docela pravda. Jen od roku 1989 zdražila voda 40násobně. Takový skok je sice dán především ukončením státních dotací, cena vody přesto stále roste. Je totiž vzácná – z celkového množství vody na Zemi je pro lidské účely vhodných těžko uvěřitelných 0,007 %. S nedostatkem vody se v průběhu roku potýká skoro třetina evropské populace a změna klimatu situaci jistojistě nezlepší. Do řešení úspory vody v domácnosti se proto rozhodně vyplatí investovat.
Retenční nádrže na dešťovou vodu jsou ekonomické i ekologické
Mezi ty nejjednodušší a nejúčinnější způsoby, jak uspořit za vodu, patří zadržování dešťové vody pomocí retenční nádrže. Jedná se o objemnou nádrž, která je moderní verzí klasických sudů na dešťovku, jež se dříve nacházely u každého domu. Na rozdíl od sudů jsou však retenční nádrže obvykle schované v zemi, což přináší několik zásadních benefitů. Za prvé, nádrž může být objemnější, aniž by vizuálně hyzdila zahradu. Za druhé, díky uchovávání vody v chladu a temnu pod zemí se voda nekazí. Tomu napomáhají i propracované technologie filtrace vody, jež moderní retenční nádrže nabízejí. Za třetí, pokud nádrž umístíte do nezámrzné hloubky, můžete vodu využívat celoročně.
Díky retenční nádrži tak získáte zdarma užitkovou vodu, kterou lze v případě sucha čerpat až tři týdny. Dešťová voda je jako stvořená pro zálivku zahrady (je měkká a obsahuje dusík, což je přírodní hnojivo), ale využití najde i jinde v domácnosti – můžete s ní například splachovat toaletu, napustit bazén, umýt auto, prát (opět oceníte měkkost dešťovky, protože šetří pračku) nebo uklízet. To už jsou slušné úspory, vezmeme-li v potaz, že na „pouhé“ splachování toalety padne v domácnosti 30 až 40 % celkové spotřeby (obvykle pitné!) vody. Podmínkou jsou samozřejmě separátní rozvody užitkové vody a kvalitní filtrace.
Dotace Dešťovka proplatí až polovinu nákladů
S počáteční investicí do zachytávání a využívání dešťové vody vám pomůže dotační program Dešťovka. V rámci této dotace můžete získat zpět až 50 % nákladů do úsporných řešení. Program má tři úrovně v závislosti na tom, jak daleko s investicí do úspory vody zajdete. První dvě varianty programu lze využít k akumulaci dešťové vody (využívané buď pouze na zálivku, nebo k zálivce i splachování). Třetí varianta dotace Dešťovka nabízí podporu těm, kteří se rozhodnou recyklovat (i) vodu odpadní.
Recyklace odpadní vody znamená v tomto případě přečištění šedé vody, tj. zejména vody ze sprchy, vany a umyvadla. Tím opět významně snížíte svůj účet za vodu. Připravte se ale na trochu složitější projekt i provedení. Budete potřebovat čistírnu šedých vod a také nádrž na akumulaci přečištěné šedé vody. Retenční nádrž na dešťovou vodu využít nelze, ze zákona se musejí šedá voda a dešťovka shromažďovat odděleně.
Recyklací šedé vody můžete ušetřit za energie
Přestože bude přečištění šedé vody znamenat více investic i úprav, rozhodně je to varianta, o níž se vyplatí uvažovat. Každý člen domácnosti totiž vyprodukuje denně až 150 litrů odpadních vod, z toho je až 70 % právě šedá voda. Recyklovat přitom můžete nejenom samotnou vodu, ale také její tepelnou energii. Průchodem přes výměník tepla může odpadní voda ze sprchy či vany sloužit k předehřátí nově natékající teplé vody. Promyšleným zacházením s vodou tak uspoříte i náklady na drahé energie.
V třetí úrovni dotace Dešťovka můžete na své řešení akumulace a recyklace šedé i dešťové vody získat až 105 tisíc korun. Program Nová zelená úsporám (do nějž Dešťovka spadá) navíc nabízí dotaci i na využití tepla z odpadních vod.
Jak na vyřízení dotace Dešťovka?
O dotaci v programu Dešťovka můžou žádat majitelé bytových a rodinných domů, ale i rekreačních objektů. Podmínkou je, že objekt slouží k trvalému bydlení. Z dotace vás vylučují nesplacené závazky u orgánů veřejné správy nebo dům v exekuci či zástavě. Naopak pokud jste už retenční nádrž postavili a o dotaci nevěděli, nezoufejte, máte stále šanci peníze čerpat. O podporu je totiž možné žádat jak před a během realizace, tak ve lhůtě do dvou let po dokončení prací.
Prvním krokem v žádosti o dotaci je získání posudku a zpracování projektu retenční nádrže. S tím vám pomůžou zkušení odborníci, například dodavatel systému nebo realizační firma. Pokud máte zájem o třetí úroveň dotace – tedy recyklaci šedé vody – budete potřebovat autorizovaného projektanta. Cena posudku závisí na variantě dotačního programu, výhodou však je, že také tyto náklady spadají pod dotační podporu. Profesionálům můžete dokonce svěřit i samotné vyřízení dotace.
Zadržování a recyklace vody je jednoznačným trendem – je ekologická, ekonomická a na rozdíl od jiných řešení nehrozí, že by ji budoucnost znehodnotila. Voda je vzácná a bude potřeba vždy. Díky dotačnímu programu Dešťovka se vám navíc hned na počátku investice otevírají významné úspory. Návratnost investice je také velmi zajímavá. V závislosti na vaší spotřebě vody můžete začít šetřit už za pár let po pořízení retenční nádrže, sloužit vám přitom bude minimálně dalších 25 let.