3 zásady pro výběr oken, kterých se držte
V rámci každé stavby nového domu nebo větší rekonstrukce stávajícího, se nevyhnete výběru nových oken. V dnešní době je na trhu k dispozici nespočet variant a provedení, proto může být celkem náročné vybrat ta správná.
Abyste si nemuseli ještě po letech trhat vlasy vzteky nad špatně vybranými okny, připravili jsme pro vás několik zásad, které vám pomohou vybrat ta nevhodnější.
1. Dobře si rozmyslete, co od oken čekáte a kde budou sloužit
Úplně na začátku každého projektu je třeba dobře promyslet, co od něj vlastně očekáváme a celkovou situaci stavby. Při výběru oken tomu není jinak. V dnešní době mohou okna plnit nespočet praktických i estetických funkcí, a proto je třeba si určit, o které máme zájem:
-
Tepelně izolační vlastnosti – to důležité najdete vždy na CE štítku, který informuje o všech parametrech.
-
Ochrana před hlukem z venku – pokud víte, že stavíte v hlučné lokalitě, vyplatí se rovnou investovat do protihlukových oken.
-
Bezpečnost – na oknech mohou být předem nainstalovány dětské pojistky. Případně mohou být napojené na elektronická čidla či alarmy. Zvolit lze také velmi vyztužená skla, která je obtížnější rozbít.
-
Povětrnostní podmínky – při umístění oken na horách či ve větrných oblastech je lepší volit úsporné profily a systémy se středovým těsněním.
-
Estetické hledisko – dnes se již nemusíte smířit s klasickou bílou barvou oken. Pokud se vám do vašeho projektu hodí jiná barva nebo rozdílná barevnost rámů a křídel, , určitě to požadujte.
2. Zvolte správné zasklení
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při výběru oken je
volba typu zasklení. Zasklení představuje největší část okna, proto má také velký vliv na jeho vlastnosti a vaši spokojenost. V dnešní době si už nevybíráte pouze mezi dvojsklem a trojsklem.
Právě naopak. Výběr je opravdu obrovský. Pokud například budujete dům pro rodinu s dětmi, může se hodit zasklení, které při rozbití nevytváří jemné nebezpečné úlomky. Nebo naopak okenní tabule, kterou je extrémně obtížné roztříštit a použít tak jako cestu ke vloupání.
Při stavbě pasivního domu je zase důležité zvolit zasklení, které nejen dobře izoluje, ale zvyšuje také solární zisky. Možností je opravdu hodně, ideálně byste je měli řešit s projektantem nebo se poradit s odborníky. Variant na výběr je mnoho.
3. Pozor na šetřivé výrobce
Ne všichni výrobci mají stejně kvalitní produkty, a proto je třeba dávat na pozor na nejrůznější triky, kterými při výrobě šetří náklady. Například plastová okna s tenčími stěnami v profilu představují úsporu materiálu a podobné je to s kvalitou výztuh v plastovém profilu. Vždy chtějte vědět, co opravdu kupujete a kde byla vaše okna vyrobena.
Pro laika není snadné poznat
kvalitu oken, proto je zásadní důvěra ve výrobce a dodavatele. Ostatně stejně důležitá jako kvalita oken je i správně provedená montáž. Tu byste měli vždy nechat na odbornících. Většinou k nákupu oken s montáží získáte i prodlouženou záruku.
Potřebujete stavební povolení?
Na závěr ještě připomenutí, že je potřeba si také zjistit, zda budete potřebovat
stavební povolení při rekonstrukci nebo výměně oken. Obecně platí, že pokud pouze měníte okna za stejně velká, povolení nepotřebujete. Pokud ale budete upravovat velikost nebo umístění oken, nebo váš dům spadá do památkově chráněné oblasti, určitě si zjistěte, co všechno je potřeba nahlásit úřadům.
Tagy: stavba