O dokonalé klima v koupelně se postará koupelnový ventilátor
Pro mnoho lidí není nic lepšího než se po dlouhém dni v práci, po sportu nebo po splnění náročných úkolů nechat jen tak hýčkat teplou koupelí nebo relaxovat ve sprše. Z horké vody však stoupá vodní pára, která se hromadí na stěnách, ve spárách obkladů a ulpívá také na koupelnovém vybavení. Pokud nezajistíte dostatečné větrání, mohou se začít v koupelně objevovat plísně. Držet se ovšem nemusí jen tam. Zejména ve starších bytech bytových a panelových domů je koupelna často orientována dovnitř budovy a není vybavena oknem. To znemožňuje pravidelné větrání.
Plísně mají mnoho negativních dopadů na zdraví: poškozují imunitní systém, mohou vést k problémům se soustředěním, únavě a u citlivých jedinců dokonce k astmatu. Nápravu může přinést ventilátor do koupelny – v tomto článku se dozvíte, na co byste si měli dát při jeho nákupu pozor.
Proč by se dostatečné větrání koupelny a WC nemělo podceňovat
Plíseň v koupelně, která se obvykle objevuje jako důsledek nedostatečného větrání, se negativně podepisuje nejen na lidském zdraví. Dlouhodobé působení vlhka
poškozuje také koupelnový nábytek, omítky stěn a urychluje korozi kovového vybavení. Kromě toho mohou sražené vodní páry pronikat také
do dalších místností v bytě, a tak způsobovat vznik plísní i mimo koupelnu.
Užitečné tipy pro výběr vhodného ventilátoru do koupelny
Nabídka koupelnových ventilátorů je skutečně široká.
Liší se nejen svým výkonem, ale také přídavnými funkcemi nebo designem. Ne vždy je přitom nutné sáhnout hluboko do kapsy. Je důležité si uvědomit, že ventilátor do koupelny může pracovat efektivně pouze tehdy, pokud je vybrán tak, aby
odpovídal velikosti místnosti.
Užitečným kritériem je přitom cirkulace vzduchu v místnosti. Vypočítává se podle jednoduchého vzorce, který počítá
s objemem vzduchu v místnosti a počtem jeho kompletních výměn za hodinu. V koupelně by se vzduch měl vyměnit 7–9krát za hodinu. Proto objem místnosti vynásobte číslem 7, čímž získáte hodnotu v m³, které by měl odpovídat
průtok vzduchu vámi vybraného ventilátoru.
Nezapomeňte také na cirkulaci vzduchu v místnosti.
Odvedený vzduch je potřeba nahradit vzduchem čerstvým. Ten se do koupelny může dostat třeba přes dveřní mřížku či mezerou mezi dveřmi.
Při rozhodování o tom, jaký ventilátor do koupelny vybrat, je třeba
zohlednit nejen vhodnou velikost a průtok vzduchu, ale také hlučnost. Zejména pokud se koupelna nebo WC, pro které je koupelnový ventilátor určen, nachází v těsné blízkosti ložnice či dětského pokoje, může být výsledný
hluk obzvláště rušivý.
Lidé, kteří nejsou na hluk tolik citliví, vnímají koupelnové ventilátory s hlučností do 30 decibelů jako tiché.
Dalším kritériem pro výběr ventilátoru na WC či koupelnu je
vývod vzduchovodu. Vést může do stoupaček, větrací šachty, z budovy ven přes střechu nebo přímo přes obvodovou stěnu. Podle délky a složitosti potrubí budete volit mezi výkonnějšími a klasickými modely, které se od sebe
odlišují statickým tlakem. Statický tlak udává, jak velkou sílu ventilátor vyvine, aby vzduch dopravil až na konec potrubí.
Vlastnosti a funkce ventilátoru do koupelny
Měli byste si také ujasnit, jak bude ventilátor v koupelně fungovat. Ve většině případů je spojen s vypínačem světla. Tento systém však není vhodný pro toalety a koupelny s oknem. V těchto případech by se světlo muselo zapínat i ve dne, aby byla zajištěna vhodná cirkulace vzduchu. Pokud je systém propojen se spínačem světel, mělo by být možné nastavit dobu chodu. To znamená, že ventilátor v koupelně běží ještě určitou dobu po vypnutí světla.
Mezi další oblíbené funkce patří:
-
čidlo vlhkosti – chytré koupelnové ventilátory s čidlem vlhkosti měří vlhkost nezávisle a automaticky se zapínají, když hodnota překročí požadovanou hladinu.
-
Zpětná klapka – stará se o to, aby se odváděný vzduch nedostával zpět do místnosti po vypnutí větráku. Instalace je možná buď do potrubí, nebo přímo na ventilátor. Klapky mohou být samotížné nebo automatické.
-
Časový doběh – koupelnový ventilátor s časovačem neboli časovým doběhem umožňují větrání ještě určitou dobu po vypnutí ventilátoru. Délku je možné si nastavit v rámci daného časového rozpětí.
-
Světelné nebo pohybové čidlo – ventilátor se spustí automaticky po rozsvícení či narušení detekčního pole.
-
Nižší napětí – pokud chcete ventilátor v koupelně instalovat do míst s větší vlhkostí, mezi které patří například sprchový kout, sáhněte po 12V modelu. Aby se napětí ventilátoru z 220 V přeměnilo na 12 V, je potřeba mimo koupelnu nainstalovat transformátor. Nižší napětí zajišťuje bezpečné použití i ve vlhčích částech koupelny.
Modernizace ventilátoru v koupelně
Při plánování stavby nového domu by měly být nejen koupelnové ventilátory
nedílnou součástí plánu. Obvykle se instalují v místnostech, kde je obtížná cirkulace vzduchu – například ve vnitřních sanitárních místnostech nebo také v užitkových místnostech.
Při rekonstrukcích stávajících budov je modernizace také možná, ale musí být splněny určité podmínky. Patří mezi ně například stávající větrací šachta s potrubní přípojkou, kterou lze odvádět odpadní vzduch. Pokud je to možné, můžete si ventilátor do koupelny nainstalovat sami. Je třeba provést několik kroků:
-
Nejprve se ujistěte, že ventilátor odpovídá průměru vzduchovodu a že do něj dobře pasuje. Ventilátor se poté připevní na stěnu nebo na strop pomocí hmoždinek a šroubů, které jsou součástí dodávky.
-
Dalším krokem je připojení k elektrickému obvodu. K tomuto účelu slouží svorkovnice v krytu ventilátoru. Standardní jednotka bez přídavných funkcí se obvykle připojuje k vypínači světla pomocí dvoupólového připojení. Jednotky s dalšími funkcemi vyžadují třívodičové připojení. Existují však i ventilátory, které jsou vybaveny snímačem pohybu nebo snímačem světla. Ty potřebují pouze pevný zdroj napájení bez kabelového připojení k osvětlení místnosti.
-
Nyní zbývá pouze uzavřít vnější kryt koupelnového ventilátoru. Obvykle se nacvakne a v případě potřeby zajistí šroubem.
Koupelnový ventilátor je optimálním řešením otázky, jak se zbavit či jak předcházet vzniku plísně v koupelně. Pokud je k dispozici potřebné vybavení, jako je větrací šachta a přípojka napájení, je možné jej instalovat také dodatečně.
V místnostech bez oken je ventilátor často připojen k vypínači světla. V tomto případě je potřeba sáhnout po ventilátoru s časovým doběhem a nastavit dobu chodu, aby přístroj pokračoval v cirkulaci vzduchu i po vypnutí světla.
Tagy: koupelny