Velká města po celém světě se neustále rozrůstají. Člověk má v přírodě nejvyšší nároky na prostor a města doslova „požírají“ přírodu ve svém okolí. S každým novým developerským projektem na okrajích měst ubývá přirozená zeleň. Jde to ale i jinak.
Moderní projekt, který ctí zeleň a zákony přírody
Vilky Třebonice představují ojedinělý projekt, který jde ruku v ruce s přírodou. Srdcem celé myšlenky je dvanáct samostatně stojících nízkopodlažní vilek, kde každá disponuje krásnou terasou a velkou zahradou. Důležitým prvkem pro začlenění do stávající přírody je využití střech. Vilky jsou navrženy jako tvarově prosté, avšak v originálním designu s plochou střechou, která je osázená nízkorostlou zelení. Konkrétně se jedná o tzv. extenzivní zelené střechy, obsahující odolnou suchomilnou vegetaci typu rozchodníků, trav a bylin schopnou růst na tenké vrstvě substrátu (do 15cm). Zelené střechy slouží částečně k zadržování vody, ale také esteticky podporují zachování zeleného rázu v krajině. Vyznačují se nenáročnou údržbou, prodlužují životnost střechy, zlepšují mikroklima v okolí domů a zároveň zvyšují ekologickou hodnotu domu.
Šetrné hospodaření s vodou
Již několik desítek let na naše území dopadá stejné množství srážek. Ovšem mění se jejich distribuce, která zapříčiňuje jak sucho, tak i nárazové povodně. Díky těmto klimatickým změnám se za poslední roky výrazně změnil pohled na využití vody. Nejčastěji se pracuje s vlastním zdrojem zpracování dešťové vody pro svou zahradu. Náš nový projekt nezůstává pozadu. Pro své klienty jsme navrhli jedinečný systém hospodaření s dešťovou vodou. Část vody zadrží zelená střecha, zbývající steče ze střechy dolů do retenční nádrže o velikost 3m3.
Dešťový záhon neboli dešťová zahrada
Pro případ, že by se retenční nádrž naplnila až po okraj, je vybudován přepad do plošného průlehu, tzv. polderu. Ten představuje další prvek pro zadržení a postupné vsakování vody v zelené ploše. Osázenému polderu, který má za úkol zachytit a postupně nechat vsáknout vodu z okapů a zpevněných ploch, se říká dešťová zahrada neboli dešťový záhon. Vysázené rostliny díky svému kořenovému systému pak slouží jako filtr a napomáhají zadržovat vodu. Tato funkce je velice důležitá, jelikož přispívá ke zvýšení retenční schopnosti krajiny a ke zlepšení místních mikroklimatických podmínek.
Případné obavy? Nejsou nutné.
U nás dešťové zahrady příliš známé nejsou, ale ve světě se setkávají s čím dál větší oblibou. Ovšem se zadržováním vody jsou také spjaté obavy. Lidé často řeší, že voda je zadržovaná na jednom pozemku a neproudí dál. Tato obava je zbytečná. „Jde o to, aby se voda pomalu vsákla a zůstala na dané lokalitě. Posílí se zasakování do podzemních vrstev, sníží se rizika povodní, zlepší se podmínky pro růst vegetace a mikroklima“, jak uvádí autorizovaná krajinářská architektka Ing. Jana Pyšková. Navíc nemusíte mít strach, že by se zahrada stala líhništěm komárů. Vodní hladina se po dešti udrží jen několik hodin.
Vilky Třebonice nabízí svým novým majitelům opravdu něco jedinečného. Klidné a moderní bydlení, které ctí zákony přírody.
www.vilkytrebonice.cz