Chybějící certifikáty, neodborná aplikace, klamavá reklama - v České republice působí řada firem, které vám pod záštitou provedení „perfektní izolace na celý život“ akorát tak vysají peněženku až do dna. Jestliže se rozhodnete zateplit svůj dům (chatu, chalupu) stříkanou izolační pěnou, dávejte si velký pozor na těchto 5 signálů.
1. Nejasný původ pěny
Ihned na začátku spolupráce chtějte vědět, jakou pěnu vaše firma používá. Ty nejkvalitnější pocházejí z USA, Kanady nebo Německa, doporučit můžeme např. německou PUR-Systems GmbH. Vyjma názvu a země původu požadujte také certifikát pěny. Pokud ho firma nemá, okamžitě ukončete spolupráci.
2. Tajuplná firma
Projděte si internetové stránky firmy, najděte o ní zmínky na diskuzních fórech, poptejte se na sociálních sítích. Žádná firma dneska nevisí ve vzduchoprázdnu - a pokud po ní na internetu není vidu ani slechu, měli byste zbystřit. Možná si ji totiž pánové založili včera a zítra ji zas zruší. A vás akorát oberou o peníze.
3. Neochotný přístup
V den aplikace po firmě požadujte přístup do vozidla a podívejte se, zda štítky na sudech s pěnou odpovídají tomu, co jste si domluvili. Po jednotlivých pracovních požadujte certifikát aplikátora. Je pro ně cokoliv z toho problém? Pak ze spolupráce co nejrychleji vycouvejte.
4. Neexistující reference
Nikdo práci firmy neohodnotí lépe, než obsloužený zákazník. Zkuste si od firmy zjistit, zda už náhodou nezateplovala ve vaší nebo vedlejší obci. Nebo alespoň ve vašem kraji. To by v tom byl čert, kdyby ne. Zákazníka poté zkuste kontaktovat nebo ho navštívit - a poptejte se na spokojenost. Jestliže žádný takový zákazník neexistuje, asi víte, co máte dělat.
5. Chybějící ISO
Seriózní aplikátorské firmy vlastní certifikát ISO 9001, který potvrzuje dodržování správných technologických postupů při skladování, manipulaci a aplikaci materiálu. Pokud ho ta vaše firma nemá, je to opět důrazné varování.