Užitné vlastnosti, pracnost pokládky, design, finanční náročnost, životnost. To jsou zásadní hlediska, jimž obvykle podřizujeme volbu krytiny, která bude pokrývat střechu nad naší hlavou. Ovšem souvislostí, na nichž záleží, je poněkud více.
Podstatný je totiž také tvar a sklon střechy, ne všechny materiály jsou v tomto ohledu zcela univerzální. Důležité jsou rovněž klimatické podmínky. Počítat musíme také s nosností konstrukce, zvláště jde-li o obnovu střešního pláště a je nutné se přizpůsobit konkrétním danostem. Pro výsledek jsou směrodatné také vlastností jednotlivých druhů střešních krytin, jejich kvalita (je doložitelná prostřednictvím certifikátů), odolnost, nároky na údržbu a délka záruční doby. Rozhodnout může také ucelenost celého střešního systému, výběr doplňků a benefity, které jednotliví výrobci nabízejí.
Pálená keramická tradice
Stále nejrozšířenější a osvědčená krytina vyráběná z cihlářské hlíny pokrývá většinu českých střech. K jejím kladům patří pěkný vzhled, široká tvarová i barevná variabilita, fakt, že zvládne i poměrně nízký sklon (minimálně 12o, obvykle 22o). Je žádaná nejen pro svou univerzálnost, cení se u ní také rychlost pokládky, která roste s velikostí zvoleného formátu. Keramické pálené tašky dobře tlumí zvuk, jsou však poměrně těžké, nasákavé a křehké.
Betonová pevnost a odolnost
Vzhledem si střešní krytina ze směsi písku, cementu a barviva s pálenou moc nezadá, na první pohled rozdíl těžko odhalíme. Ve spojení se vstřícnějšími cenami její obliba roste, hodí se totiž na všechny typy šikmých střech (sklon alespoň 17o, nejčastěji však 25o a více), kvůli menší nasákavosti si získává přízeň zejména ve výše položených oblastech s náročnými zimními podmínkami. Největším „tahákem“ je její trvanlivost, betonová krytina vydrží až 100 let. S průměrnou váhou až 80 kg/m2 však patří k nejtěžším, potřebuje proto střešní konstrukci s vysokou nosností, což bývá problém zejména u starších domů.
Lehká asfaltová atypičnost
Jak napovídá název, tato skládaná střešní krytina přišla do české kotliny – lépe snad do českých satelitů - z daleké Kanady. Pro naše kraje není tedy zrovna typická a potřebuje citlivé zakomponování do okolí. K neoddiskutovatelným přednostem patří její extrémně nízká váha, která se pohybuje od 10 kg/m2. Nižší nároky na únosnost střešní konstrukce se hodí nejen u rekonstrukcí, ale z hlediska úspor materiálu i u novostaveb. Tloušťka tvarovaných asfaltových pásů s vnitřní (nosnou) vložkou začíná od 3 mm. Pásy jsou většinou oboustranně pokovené nebo pískované, kvalitnější produkty mají vnitřní výztuž ze skelného vlákna. Krytina se lepí a přibíjí na celoplošné bednění. Díky své tvárnosti šindel bez problémů zvládne jakékoliv tvarově netypické střechy, ovšem s minimálním sklonem 7o. Poněkud sporná je životnost této krytiny, která se pohybuje v řádu desetiletí a velmi závisí na kvalitě a značce krytiny.
Plechová tvárnost a spolehlivost
Ocelová nebo hliníková krytina může mít podobu šablon se vzhledem klasických tašek, nebo dlouhých a metr širokých tabulí, které se velmi rychle pokládají. Kromě efektivní realizace je výhodou plechové krytiny také dlouhá životnost, která se pohybuje až kolem 200 let. Povrchová úprava, například pomocí polyesterového laku nebo kamenného granulátu dává široké tvarové i barevné možnosti, odolnost, vzhledovou pestrost, která dobře zapadne i mezi tradiční pálené krytiny, kterou olehcové šablony v profilech a strukturou poměrně zdařile připomínají. Granulátový povrch také dobře tlumí zvuky dopadajícího deště. Drážková krytina se zase osvědčila v oblastech s extrémními klimatickými podmínkami severských států. V horách se dobře uplatní trvanlivá krytina s povrchem z polyesteru, díky němuž se ani na střeše s nízkým sklonem nehromadí sníh. Běžný tvarovaný hliníkový nebo ocelový plech s plastovou ochrannou vrstvou váží jen 5 kg/m2,jeho tloušťka se pohybuje kolem 0,5 mm. Ke špičce patří plech zinkový a měděný, které se hodí i pro velmi odvážně netypické střešní konstrukce. Oba materiály v podobě pásů nebo kotoučů silných maximálně 1 mm váží pouze 4,5 kg/m2, lze je aplikovat na střechy s velmi nízkým sklonem (3o).
Vláknocementová tvrdost
Krytina vyrobená z cementu, umělých vláken, vody a přírodní buničiny je tvrdá a odolná proti otěru. Povrch brání vzniku mechů a lišejníků. Vláknocementové tvarovky však potřebují sklon střechy alespoň 18o (při dvojitém krytí), při jednoduchém až 30o. Vlnovky si vystačí s minimálně 10o. Za nízkou váhu a přijatelnou cenu je však nutné zaplatit křehkostí a poměrně nízkou životností materiálu. Šablony se však dobře zpracovávají a řežou, takže není problém s nimi pokrýt tvarově členitou střechu. Lze je aplikovat také na stěny domu.
Text: Pavel Kotrč, Foto: Tondach, Bramac, KM Beta, Lindab, Vekamaf
Bločky
Aplikace kompletního střešního systému je jednodušší, rychlejší a levnější. Minimalizuje rizika nedokonalostí, nedostatků a chyb při pokládce.
Druhy střešních krytin pálená ● betonová ● vláknocementová ● plechová ● asfaltové šindele ● plastové šindele
Při výběru krytiny se rozhodujte také podle sortimentu střešních doplňků, k nimž patří například hřebenáče, bokovky atd. Řada výrobců nabízí ucelené systémy, zahrnující například i střešní okna a okapy.
Krytinu pro šikmé střechy dělíme na těžkou (pálené keramické a betonové tašky) a lehkou (asfaltové a dřevěné šindele, plast, plech, vláknocement, břidlice).
Plastová se většinou vyrábí z recyklovaných materiálů, dokáže imitovat klasické tašky i šindel. Je odolná proti klimatickým a povětrnostním podmínkám, mechanickým vlivům i UV záření. Vzhledově však za ostatními typy krytin poněkud pokulhává.
Kdysi tradiční dřevěné šindele a břidlicová krytina dnes už používají pouze výjimečně, většinou na střechy v historicky cenných lokalitách. Materiály i pracná pokládka jsou finančně náročné.
Nezapomeňte na hromosvod. Nejodolnější jsou produkty z nerezové oceli, hliníku, jeho slitin a mědi. Vyšší vstupní investice zaručí téměř bezúdržbový provoz a vysokou životnost.