Oblečení zabere spoustu místa. Kromě toho, co nosíme a střídáme, musíme uskladnit i oblečení, pro které právě nemáme využití – sezonní svršky a ošacení, oblečení pro výjimečné a jiné příležitosti atd. A je velice důležité, aby bylo dobře uložené – provětrané, zavěšené a v suchu. Jen tak si zachová dobrý vzhled i funkci a bude vždy k dispozici.
Najít v bytě nebo domě místo pro samostatnou šatnu je skvělým řešením. Stačí malá místnost s dobrým osvětlením, opatřená rozměrným zrcadlem, nejlépe blízko koupelny a ložnice. Někdy je taková šatna přímo součástí ložnice, oddělená buď lehkou příčkou a posuvnými dveřmi, nebo jiným paravánem, například textilním závěsem, roletou, žaluzií atd. Je nutné, aby oblečení bylo pro každého člena domácnosti v dostupném prostoru.
Šatní systémy
Jestliže není možné šatně vyhradit samostatný prostor, montované komponenty se dají postavit v podstatě kdekoli – jen je třeba nezapomínat, že i taková šatna by měla být hygienicky čistou částí domu a měla by zde být zajištěna určitá intimita. Pokud se vám do šatny vejde alespoň malé křesílko, bude taková šatna úplně ideální.
Šatní úložný systém se skládá z konstrukce vyrobené z nerezových profilů, hliníku nebo tvrzeného plastu. Spoje jsou nejčastěji šroubované nebo se jedná o jednoduchý rozebíratelný konstrukční spoj. Díly bývají upevněné buď mezi podlahu a strop, nebo, pokud není strop pevný, do podlahy a stěny. Tyto moduly mají velkou výhodu v tom, že je možné je sestavit přesně podle potřeby a je snadné je časem přestavovat podle aktuální situace nebo další části systému přidat. Na takto vytvořenou nosnou konstrukci se dále připevňují moduly pro speciální použití (držáky kalhot, kravat, …) nebo se na ni montují výsuvné koše či police pro úložné krabice. Vyrábí se i další komponenty, které se systémem tvarově i vzhledově ladí, ale nejsou přímo na nosné kostře namontované. Jsou to posuvné rastry a police, často na kolečkách.
Kontejnery, zásuvky a boxy
Mezi nejčastější komponenty šatních systémů patří dřevěné nebo plastové kontejnery a zásuvky s prosklenými a plnými čely připevněné korpusem ke konstrukci nebo jsou opatřené vlastními kolečky. Ideální je, když jsou zásuvky řešené jako plnovýsuvy - máte dokonalý přehled o obsahu a snadno dosáhnete i na ty nejhlouběji umístěné předměty. Plastové boxy jsou oblíbené pro svoji variabilitu a poměrně nízkou cenu. Bývají položené na policích, vyrábějí se buď průhledné, nebo opatřené propisovacími štítky, v různých barvách, velikostech i stylech. Plastové perforované boxy jsou také vhodné pro uložení špinavého prádla.
Police a koše, tyče a držáky
Pevné nebo výsuvné úložné police bývají vyrobené ze dřeva nebo z lamina. Pro delší životnost je dobré opatřit je plastovou ABS hranou. Drátěná zarážka na předních hranách zabraňuje, aby z nich například boty nemohly vyjíždět (pokud jsou police nakloněné). Největší výhodou drátěných nebo textilních košů je jejich velmi dobré odvětrání. Mohou být opatřené výsuvnými kolejnicemi, aby k nim byl dobrý přístup. U krabic, obvykle vyrobených z kartonu s celou řadou motivů a potisků, trpí při vytahování nejvíce hrany a rohy, proto někdy bývají vyztužené kovem. Textilní „pytel“ zavěšený do horní kovové nebo dřevěné obruby je také vhodný pro špinavé prádlo.
Šatní tyče – pevné, výsuvné nebo sklopné, jsou opatřené ramínky pro konkrétní oblečení. Bývají z chromovaného kovu nebo hliníku (jejich výhodou je nízká hmotnost), jsou kulatého nebo oválného průřezu. Sklopné šatní tyče jsou velmi vhodným řešením, neboť využijeme celý prostor na výšku skříně a jejich sklopením se snadno dostaneme na jinak nepřístupné místo. Výsuvné, otočné držáky (pro kravaty, šátky, opasky, zvláštní typy pro kalhoty nebo sukně) - jejich výhodou je opět snadná dostupnost, kdy si konkrétní díl přitáhneme snadno k sobě. Samostatné háčky volně zavěšené na tyči slouží víceméně univerzálně na cokoli.
Další úložné systémy – botníky
Botník je nejčastěji umístěný v zádveří, ale i v šatně je s tímto modulem počítáno. Do šatního systému je možné domontovat buď nakloněné drátěné police na boty, nebo sklopná dvířka, kde jsou malé boty (lodičky, tenisky) zasunuté v rastru. Objem botníku potom slouží pro větší boty nebo přezůvky. Zádveří představuje takovou „detašovanou“ část šatny. Je to místo, které vy i návštěva spatříte jako první, proto by mělo být esteticky dobře provedené. Ideální je zkombinovat volně přístupný botník nebo spíše police pro boty, které obouváme často, a botník s dveřmi pro méně užívanou obuv nebo přezůvky pro návštěvu. Zavřenou část botníku je nutné dobře odvětrávat. Opticky zádveří velmi zvětší velké zrcadlo.
------------------------------ rámeček – rozhodně zařadit
Shrnutí - Šatní systémy
1. Lehké kovové profily se montují mezi strop a podlahu nebo do podlahy s připevněním do
stěny.
2. Hliníkové profily s dřevěnými prvky a pískovaným sklem osazenými zásuvkami působí
elegantně a lehce.
3. Ideální je, aby šatna byla samostatná malá místnost navazující na ložnici nebo koupelnu.
4. Využívejte celý prostor skříně. Špatně dosažitelné oblečení zavěšte na sklopnou
tyč.
5. Botník dobře odvětrejte a hrany, na které se bude sedat, opatřete pevnou a silnou
plastovou ABS hranou.
6. Velká zrcadla opticky zvětší prostor šatny i zádveří a do těchto místností se velmi hodí.
7. Zádveří neomezujte na čistě účelovou místnost, ale vneste do něj design – je to vstupní
místnost domu.
8. Do ložnice, koupelny nebo zádveří postavte „němého sluhu“ – velmi rychle se zaplní
odloženým oblečením.
---------------------------------
Ukázka z publikace „Úložné prostory v bytě a rodinném domě“ vydané nakladatelstvím Grada Publishing, a. s.; edice Profi&Hobby, 2008.
Autoři: Věra Tomíčková, Petr Tomíček.
Redakčně upraveno. (keš)
Foto:Woodface, Indeco, Ikea