Ubrousku, prostři se
Dokonalá štědrovečerní atmosféra se neobejde bez adekvátně prostřeného stolu. Jeho design a výzdoba sice podléhá módním trendům, ale přesto má – podle tradice - svá pravidla.
Například podávat by se mělo 9 -12 chodů (dnes se tento zvyk odráží v doproučovaném počtu druhů cukroví). Po modlitbě zakončené vánočním oplatkem s medem se servírovala polévka (podle regionu rybí, bramborová, zříbková, čočková, hrachová či s játrovými knedlíčky), následoval kuba, ojediněle ryba. Součástí menu bývaly i topinky s česnekem (kvůli ochraně proti zlým silám), mléčná kaše s ovocem, kompotované ovoce a cukroví. Počet strávníků u stolu by měl být lichý (sudé číslo lze obejít prostřením jednoho talíře navíc, například pro náhodného příchozího). Pod talíře se pro štěstí a dostatek peněz v nadcházejícím roce dávala mince, rybí šupina nebo zrnka obilí. Na stole by neměl chybět svícen či adventní věnec, plameny svíčeky by také měly být jediným zdrojem světla. Chceme-li se vyhnout neštěstí, neměl by nikdo (některé zdroje tvrdí, že s výjimkou hospodyně) během večeře vstát od tabule. Dnešní štědrovečerní nabidka je samozřejmě poněkud jiná, stále však platí, že tabule by měla odpovídat významu a slavnostnosti chvíle.
Od ubrusu po ubrousky
Vánoční ubrus může být buď jednobarevný, nebo s vetkávanými, vyšívanými či ručně malovanými motivy odpovídajícího charakteru (větvičky smrku či jmelí, vločky, stromky, zvonky, hvězdičky...). Ideální je sada s prostíráním a látkovými ubrousky v jednotném designu, což přispěje ke kompaktnosti celé tabule. Je-li samotná plocha stolu dost reprezentativní a krásná, lze prostírat i přímo na ni. Talíře (nejlépe porcelánové, pěkně vypadají i skleněné), stejně jako příbory, zakládáme podle pořadí chodů.Úplně vespodu je velký mělký talíř, na něj (na ubrousek) přijde dezertní talířek pro předkrm, po jehož zkonzumování se nahradí talířem polévkovým. Velký nůž položíme z pravé strany, ostrou částí k talíři, pokračujeme polévkovou lžící, vedle níž má místo menší nůž na předkrm. Na levou stranu talíře patří nejdříve velká vidlička, po ní vidlička na předkrm. Nad talíř položíme lžičku či vidličku na dezert. Podle nápojů, jež budeme během večeře pít, připravíme také sklenice. Tenkostěnné na vysoké stopce (na sekt a víno) podtrhnou slavnostní ráz stolu, zapomenout nelze ani na pivní sklo, sklenky na koňak či nealko. Všechny zakládáme blízko sebe na pravou stranu, šikmo doleva nebo doprava v pořadí, v jakém budou používány.
Květinová výzdoba
Kromě tradiční vánoční hvězdy patří ke klasice také rozkvetlý brambořík, na štědrovečerní stůl se však hodí celá řada dalších rostlin. Užitečným tipem je aranžovat květiny raději do několika nižších váz, nežli do jedné vysoké (ale výjimky potvrzují pravidlo). Vedle nesáhnete s křehkou krásou frézií, vznosností orchidejí, lilií či chryzantém (pozor ale na omamnou vůni, která by mohla ovlivnit vnímání chuti svátečních pokrmů). Skvěle vypadají růže (lépe drobnokvěté). Působivou dekorací jsou i větvičky jehličnanů, jež dobře ladí s rudými šípky, tradice velí aranžovat také větvičky cesmíny nebo jmelí. Roli dekorace lze svěřit i adventnímu věnci.
Bez svíček to není ono
Nebudou-li hořet na adventním věnci, můžeme stůl ozdobit buď centrálním velkým svícnem s několika svíčkami, nebo větším počtem drobných istalací s jednou svíčkou. Rustikálnímu stylu tabule bude konvenovat jednoduchý, nejlépe dřevěný svícen, prostůl s bohatstvím křišťálu a porcelánu bude lepší variantou kov – mosaz či stříbro. U svíček jsou osvědčené klasické, nepříliš zdobné linie a barvy, dobře vypadají v jednom stylu, leč v odlišných výškách i šířkách. Svíčky lze vedle cukroví, ovoce, květin, vánočních ozdob nebo minidárečků naaranžovat i na trendy zdobené mísy (jedno či vícepatrové).
V jakých barvách
Jsou rodiny, kde uvidíte každý rok stejná – obvykled červeno zelená -vánoční aranžmá, jinde rádi experimentují. Chcete-li vyzkoušet něco nového, směle do toho. Jednou ze zajímavých variant může být například modrá: základ v podobě ubrusu a ubrousků doplňte stříbrnými příbory, kolem bílých porcelánových talířů poházejte skleněné kamínky, bílé perly a stříbrné třpytky. Naplňte jimi také velké čiré (nebo modré) číše, do každé z nich zasaďte modrou, bílou, nebo stříbrnou svíčku. Skvěle vypadají také vysoké skleničky či skelněné koule naplněné drobnějšími vánočními ozdobami různých barev a tvarů, vhodným materiálem jsou také různé přírodniny. Vsadit lze rovněž na zlaté aranžmá, v němž je možné svěřit hlavní roli zlatým svíčkám, zlaceným větvičkám a ornamentům na ubruse či nádobí... Vhodná kombinace je například s oblíbenou červenou či zelenou, ale rovněž s fialovou, cyklámenovovou, purpurovou, nebo dokonce s černou. Klasický bílý ubrus můžeme doplnit efektně nařasenými lesklými textiliemi (lehounký šifón, organtýn) a stuhami. Vhodným dekorativnám doplňkem se mohou stát i pěkně vyvedené jmenovky.
Tabule založená na kontrastu černé a bílé je předurčena do moderního interiéru. Její součástí je jednoduchý porcelán, lze ji doplnit masivními bílými svícemi.
Nadčasová vánoční klasika se neobejde bez červené a zelené, je symbolem srdečné atmosféry. Barevné ladění, které nidky nezklame, je v harmonii s přírodním charakterem tradičních Vánoc.
Romantika v hlavní roli, to jsou Vánoce vyzdobené v souladu šedostříbrné a bílé barvy, jež evokují zimní náladu. V hlavní roli vystupují lesky a efekty vznikající odrazem světla svíček od různých materiálů.
Vznešenou zámeckou atmosféru docílíme laděním do zlaté, bílé a černé, nezbytné jsou vznosné barokní tvary. Zdobnost se projevuje na nádobí i dekoracích všeho typu.
Text: Alena Müllerová, Foto: Archiv firem
Tagy: bydlení |
úpravy