S grácií vzhůru i dolů
Schodiště je nedílnou součástí vícepodlažních rodinných domů a mezonetových bytů. Jeho hlavní funkcí je sice propojení jednotlivých podlaží ale má také neméně důležitou estetickou úlohu… Jak zvolit správné interiérové schodiště? A na co si dát při jeho výběru pozor? Čtěte…
Před pořízením schodiště je třeba si uvědomit, jakou funkci v interiéru bude zastávat – zda bude hlavní transportní tepnou mezi často obývanými místnostmi, nebo se bude využívat jen zřídka. „Pro centrální schodiště s častým využitím nejsou příliš vhodné úzké nášlapy, na kterých se vzájemně nevyhnou dvě osoby, naopak pro málo používaná schodiště, navíc v malých prostorech, je žádoucí šetřit místem a volit schodiště úzké nebo točité,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou schodišť, a dodává: „Doporučená standardní šířka schodiště se pohybuje v rozmezí 80 až 100 cm. My ale vycházíme vstříc i nestandardním požadavkům v projektech, tudíž je pro nás možná minimální šířka 60 cm a maximální až 130 cm.“
Schodiště dělíme na čtyři základní typy, které se od sebe liší tvarem a způsobem ukotvení – bočnicové, třmenové, segmentové a točité.
Bočnicové schodiště nabízí interiéru lehkost a eleganci, protože nosnou konstrukci schodiště tvoří pouze kovové bočnice, které jsou kotveny do podlahy, stropu a u schodišť při stěně také do nosné zdi. Je tak vhodný pro všechny, kteří by se rádi vyvarovali těžkopádně vyhlížejících schodišťových konstrukcí.
Třmenové schodiště je charakteristické způsobem upevnění – jednotlivé nášlapy jsou kotveny přímo do zdi. Díky absenci viditelné nosné konstrukci působí toto schodiště velmi vzdušně, jakoby se doslova vznášelo v prostoru. Podle vkusu je také možné nechat vyplnit prostor mezi jednotlivými nášlapy podstupnicemi.
Točité schodiště je kotveno do podlahy pomocí středového sloupu, ze kterého vystupují jednotlivé nášlapy. Středový sloup má mnohdy atypický tvar a bývá dominantou celého schodiště. Díky svým rozměrům a prostorovému uspořádání dokáže točité schodiště ušetřit spoustu místa. Pro svůj neotřelý vzhled je ideální volbou do loftových bytů.
Segmentové schodiště se skládá z jednotlivých dílů neboli segmentů, kterými lze vytvořit přesně takový tvar schodiště, jaký nám dovolí koncepce interiéru. Díky jeho variabilitě je možné s ním tzv. „obejít“ pevné konstrukční prvky v interiéru, jako například komín. Nejčastěji používanými tvary segmentového schodiště jsou tvary „L“ nebo „U“.
ZÁSADNÍ CHYBY PŘI VÝBĚRU SCHODIŠTĚ
-
Špatná volba typu schodiště do daného prostoru
Pro volbu typu schodiště je určující vlastní prostor, kdy malé prostory neumožňují velká schodiště a naopak do velkých prostor není příliš vhodné volit schodiště točitá
. Určující je i výstupní stropní stavební prostor. „
Pokud bychom chtěli uvést nějakou konkrétní minimální míru, pak hovoříme o minimálním průměru otvoru 150 - 160 cm, a to pro točité schodiště, které v prostoru zabere nejméně místa. Pro ostatní je to samozřejmě více,“ uvádí Petr Paksi.
-
Poměr cena a umístění schodiště
Rozhodně je dobře zvážit svoji investici do typu schodiště
. „Určitě dáváme klientům na zváženou, zda na chatu, kam jezdí 2 krát 3krát ročně skutečně potřebují designové schodiště za 300 tis. Kč,“ uvádí pan Paksi. Na druhou stranu, pokud někdo neúměrně šetří na hlavním schodišti, tak to také není dobré. To slouží ke každodennímu přesunu a většinou je umístěno v nejvíce frekventované místnosti interiéru, a proto by určitě mělo plně odpovídat stylu interiéru a být technologicky připraveno na každodenní provoz.
Ukotvení schodiště mohou zkomplikovat podlahové topení a sádrokartonové příčky. U smyček podlahového topení se doporučuje v okruhu půl metru od místa plánovaného kotvení schodiště vytvořit volný prostor, aby nedošlo k provrtání topné spirály. Standardní neupravená sádrokartonová stěna obsahuje vzduchovou mezeru, a proto řádné kotvení schodiště také není možné. Z tohoto důvodu v těchto místech dochází k dodání kovové výztuže a tím ke zpevnění stěnového podkladu pro ukotvení schodiště, které je pak dobře nosné a pevně ukotvené.
-
Když se schodiště stěhuje…
Přemýšlíte nad tím, jak se vaše nové schodiště dopraví do vašeho interiéru? Problém může nastat především v situaci, bydlíte-li ve vyšších patrech. V takovém případě upozorněte svého výrobce schodiště, aby se dokázal na tento stav připravit.
„Z pohledu dopravy se snažíme naše schodiště předpřipravit na úskalí s tím spojená. To znamená, že je máme konstrukčně rozdělena na jednotlivé díly. I přesto však bývá problém například se středovými nosnými sloupy pro točitá schodiště, dřevěná madla z jednoho kusu masivu nebo nerezovými bočnicemi o délce pěti metrů. Pak nastupují pomocné transportní cesty jako třeba okna do zahrady,“ dodává Petr Paksi z JAP FUTURE.
Vhodné materiály
Schodiště mohou být různého materiálového provedení. Záleží pouze na vkusu uživatele a stylu interiéru. Kromě tradičního celodřevěného schodiště, které dýchá přírodní atmosférou, a elegantního kovového schodiště, které mnohdy do interiéru přináší průmyslový vzhled, můžeme volit také nadčasové skleněné schodiště. Velmi častou volbou a výhodným kompromisem je kombinace materiálů. Chladnou kovovou konstrukci schodiště tak můžeme zútulnit dřevěnými nášlapy, naopak kovem v kombinaci se skleněnými stupni docílíme vysoce elegantního schodiště, které nám bude zdobit interiér.
Oblíbená je nadčasová kombinace nášlapů z tvrdých dřevin (buk, dub, javor, jasan) s celoskleněným zábradlím.
„Z použití skla jakožto schodišťového zábradlí nebo nášlapů není třeba mít nejmenší obavy. Pro tyto účely se používá tvrzené sklo, které je až pětkrát odolnější vůči bočním nárazům než sklo obyčejné. U schodišťových nášlapů a celoskleněných zábradlí se kalené sklo navíc vrství, aby se ještě znásobila jeho bezpečnost,“ říká Petr Paksi z JAP FUTURE.
TIP odborníka:
„Pokud chceme změnit vzhled starého schodiště, ale nechceme přímý zásah do jeho konstrukce, možným řešením je pouhá výměna zábradlí, které stejně jako schodišťové nášlapy může být z různých materiálů. Kupříkladu můžeme schodiště zmodernizovat nerezovým zábradlím, které mu dodá trendový šmrnc. K výběru jsou kulaté, hranaté a ploché sloupky, jejichž výplň můžou tvořit nerezové pruty, ocelová lanka nebo skleněné tabule.“
Petr Paksi, obchodní ředitel JAP FUTURE.
TIP 1: Průběžné zábradlí
Dokonalé zábradlí má prokazovat službu nejen tělu, ale také oku! Dávno je pryč doba fádních dřevěných sloupků… oživte své schodiště průběžným zábradlím, které „vyrůstá“ buď z podlahy, nebo přímo jednotlivých schodišťových nášlapů a bez přerušení stoupá až do patra.
„Průběžné zábradlí je nejen funkčním interiérovým prvkem, který skvěle plní své primární poslání – oporu a bezpečnost, ale také vysoce elegantní záležitostí. Je vyrobené z ocelové kulatiny nebo trubek, které lze barevně sladit s konstrukcí schodiště a okolním interiérem díky možnosti lakování odstíny ze vzorníku RAL,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou schodišť a zábradlí. Průběžným zábradlím lze doplnit prakticky jakýkoliv typ schodiště. Díky svému nekonfliktnímu kovovému vzhledu se dá lehce kombinovat se všemi materiály, barvami i styly interiéru.
TIP 2: Když kouzlí laserové paprsky…
Zcela originální vzhled vtiskne bočnicovému schodišti LASER netradiční zábradlí vyrobené laserovou technologií.
„Dekor schodišťového zábradlí vzniká přesným laserovým vypalováním z plechu o síle 8 mm. Zábradlí i konstrukci schodiště lze lakovat libovolným odstínem dle vzorníku RAL a tím je sladit s ostatním zařízením interiéru,“ uvádí Petr Paksi. Zábradlí se ke schodišti může kotvit hned několika způsoby – pokud je vzorované v celé ploše, musí vždy jeden paprsek vzoru spojovat dva nášlapy nad sebou. Druhou variantou je zachování spodní části v podobě širokého pásu jako u klasického schodiště LASER, ze kterého pak jednotlivé paprsky vystupují. Industriální elegance schodiště s netradičním laserem vypalovaným zábradlím oživí celý interiér!
A co schody na půdu?
Těžko přístupné půdní prostory a málo místa pod nimi – situace, která se nedá řešit klasickým schodištěm nebo obyčejným žebříkem, jehož použití není příliš vhodné především z hlediska bezpečnosti. Praktické a pohodlné řešení však nabízí půdní stahovací schody. Základním požadavkem na stahovací schody je jejich kvalitní materiálové provedení. „Půdní schody vyrobené ze dřeva mají minimální rezistenci vůči klimatickým výkyvům – postupem času se tak mohou vlivem vlhkosti a teplotních změn poškodit. Určitě proto volte celokovové stahovací schody,“ radí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, a pokračuje: „Například stahovací schody LUSSO nebo KOMBO jsou vyrobeny z kovových bočnic i nášlapů, které jsou navíc opatřeny protiskluzovým materiálem. Jejich harmonikový tvar navíc zajišťuje pohodlný a bezpečný výstup na půdu, protože bočnice zároveň slouží jako šikovné úchyty.“ Půdní stahovací schody KOMBO navíc splňují přísné požadavky pro nízkoenergetické a pasivní domy. „Normovaná hodnota tepelného prostupu u pasivních domů je U = 0,8 W/m
2.K. Stahovací schody KOMBO mají tuto hodnotu U = 0,71 W/m
2.K. Ještě o trochu lépe jsou na tom půdní stahovací schody ARISTO tvořené rozkládacím žebříkem, jejichž konstrukce má hodnotu tepelného prostupu U = 0,66 W/m
2. Takto nízkého tepelného prostupu bylo u schodů ARISTO docíleno izolační minerální vatou a také přidáním horního zatepleného víka, které se otevírá souběžně se spodním,” dodává Petr Paksi.
Materiál byl připraven ve spolupráci se společností JAP FUTURE, www.japcz.cz.
Tagy: bydlení |
podlahy