Podlahová krytina dokresluje styl interiéru, typově by měla být v souladu s ostatním vybavením bytu. Což ovšem nevylučuje ze hry kontrastní prvky, jež mohou právě svou jinakostí sehrát důležitou roli prvku podtrhujícího výsledný dojem celku.
Rozhodně to platí o nejnovějších trendech v podlahových krytinách, který začal být patrný nejdříve u dřevěných materiálů. Jde o výraznou povrchovou úpravu, která se velmi blíží efektu opotřebovanosti v nejrůznějším stádiu. Nové kvalitní dřevěné podlahy, které vypadají, jako by se na nich již řadu let podepisoval čas, plní sen řady vyznavačů přírodních materiálů. Nejdříve se ke slovu dostaly podlahoviny uměle zestařované jakoby pískováním a kartáčováním, díky nimž plasticky vynikly nejen spáry, ale zejména přirozené růstové dekory a vady dřeva, velké suky a praskliny. Poté výrobci přitvrdili, a dnes jakoby platila úměra čím „poškozenější“ povrch je, tím pro podlahu lépe. Takže jsou k vidění „defekty“ způsobené různými nástroji, například hoblíkem nebo katrem, i zubem času – hluboké praskliny či „vymletiny“ „opravované“ postaru záplatami v různých tvarech, například čtvercové nebo mašličkové. Žádný z trendy efektů přitom nevznikl skutečně důsledkem dlouhodobého používání a namáhání podlahy, všechny zapříčinily pouze nové výrobní technologie. Jejich obliba přitom tak roste, že v určité míře začaly pronikat i do designu dýhovaných, laminátových, a dokonce i vinylových materiálů. Působivost podlahovin umocňují také zkosené a sražené podélné hrany jednotlivých dílců.
Kartáčování a česání
Kráse a výjimečnosti dřeva na podlaze dává dobře vyniknout úprava jeho přirozených vláken prostřednictvím speciálních nylonových kartáčů, jež z letokruhů vymelou nejměkčí části suroviny. Výsledkem je zvýraznění letokruhů i pórů dřeva, jež je nejen viditelné, ale i citelné na dotek, protože na povrchu zůstávají stopy v podobě zvýrazňujících miniaturních drážek. Praktickým přínosem kartáčování je vyšší tvrdost povrchu a jeho lepší odolnost proti opotřebení a oděru. Výsledek je samozřejmě odlišný podle typu a textury výchozí dřeviny, zvýrazňují ho i použité oleje nebo laky, jež zároveň materiál chrání a usnadňují jeho údržbu. Kartáčování se nejčastěji podrobují dubové dřeviny, proceduru však mohou absolvovat i materiály exotické. Podlahoviny s „načechraným“ povrchem sluší překvapivě nejen rustikálním, ale i moderním minimalistickým interiérům, jimž dodají na jemnosti.
Katrovaná přirozenost
Katr je rámová pila, tedy dřevoobráběcí nástroj, jehož činnost zanechává na povrchu suroviny pravidelné hrubší zářezy. A právě tento jakoby nedbalý efekt je typický pro další z nových způsobů opracování dřevěných podlahových lamel. Jde o záměrné narušení hladké nášlapné vrstvy ve směru kolmém na strukturu přírodního materiálu. Vzniklé zoubkování je prospěšné nejen pro vzhled výsledné podlahy, ale také pro chodidla, které se po takto upraveném povrchu pohybují: funguje totiž jako masážní podložka. Struktura má navíc i praktický význam z pohledu údržby podlahy: v katrované ploše dokonale zaniknou drobné škrábance způsobené méně šetrným užíváním. Finální úprava nabízí výběr mezi olejem a lakem.
Ruční hoblování
Novým trendem jsou povrchy se stopami ručního zpracování, konkrétně prostřednictvím hoblíku. Tak jako v jiných oblastech, i tady se na výsluní vrací tradiční řemeslo, jehož přitažlivost pramení z jedinečnosti a originality výsledného vzhledu podlahové krytiny. Aby byl efekt ručního hoblování co největší, potřebuje nástroj dost místa k dlouhým tahům, jež umožňují dřeviny s minimem suků a dalších růstových vad. Nenechte se však ošidit nabídkou elektricky aplikované úpravy: její výsledek je příliš pravidelný a vzniklé hrany jsou příliš ostré, takže podlaha postrádá kouzlo nahodilosti. Vzhled nepravidelných rýh vzniklých ručním nástrojem umocní osvětlení slunečními paprsky.
Šaramantní decapé
Kartáčovaným a katrovaným podlahovinám dodá další zajímavý rozměr a estetickou výjimečnost speciální barevná úprava zvaná decapé. Efekt těží z aplikace tónů z opačné strany barevného spektra, jež se nanášejí do struktury původní dřeviny během výrobních procedur. Výsledkem je . pohledové zvýraznění kresby použité suroviny, jejích vláken a suků. K oblíbeným patří kontrastní řešení - světlé decapé na tmavém pozadí a naopak, možné jsou však i jemnější varianty. Rozdíl je rovněž ve výchozím materiálu: kartáčovaný podklad působí po decapé jemněji a přirozeněji, u katrovaných podlahovin je zabarvení výraznější a působivější.
Kouřové okouzlení
Na barevném efektu je založenou také okuřování: dřevo v jeho důsledku získává výjimečné zbarvení, jehož vznik je podmíněn taninem, tedy přírodní látkou obsaženou v buňkách materiálu. Výše jejího podílu závisí na tom, ze které části kmene dřevo pochází a v jakých klimatických podmínkách a nadmořské výšce vyrostlo. Reakcí taninu se surovina v rámci výrobní procedury zbarví ve všech pórech, tedy i do hloubky, přičemž intenzitu získaného hnědého odstínu významně ovlivňuje právě množství této třísloviny v materiálu. V konečné fázi se povrch dřeva upravuje olejem nebo lakem. Skvěle vypadá kouřování ve spojení s decapé, jež tónuje dřevitá vlákna v kontrastu s ostatní plochou.
Vinylová novinka
Z poněkud jiného soudku, ale také velmi trendy, jsou vinylové krytiny. Horkou novinkou jsou především prvky spojované na principu zámku. Vzhledem ke svým vlastnostem, odolností, elasticitou a teplým povrchem pro bosou nohu může DESIGNline® Connect dobře konkurovat nejen klasickým PVC, ale i laminátovým podlahovinám. Dobře se uplatní zejména v koupelnách a kuchyních, kam vnese tak žádaný dřevěný dekor. Základem dílců je pryžový nosič, na němž je nanesena dekorativní vrstva, která je zalitá vrstvou vinylu. Vysokou odolnost dává povrchu vytvrzení ochrannou PU vrstvou. Zámkový spoj Unilin umožňuje snadnou a rychlou pokládku krytiny plovoucím způsobem, vždy však na dokonale rovný a čistý povrch bez jakýchkoli drobných kamínků, prasklin a jiných nečistot. Krytina pak prakticky nepotřebuje žádnou další podložku. Díky příznivé struktuře je možné ji aplikovat na podlahové topení, jakýmkoliv změnám tvaru v důsledku působení tepla brání speciální sklovláknitá mřížka umístěná pod vrstvou vinylu. Kolekce lamel se sraženými hranami nabízí dekory s reálnou strukturou dřeva.
Text: Alena Müllerová, Foto: Kratochvíl parket profi, Stilparkett