V poslední době stoupá popularita saun, které si lidé pořizují přímo do svých domovů. Je to způsobeno nejen snadnější dostupností, ale také příznivějšími cenami. Za blahodárným teplem tak nemusíte cestovat k nejbližšímu "plavečáku". Jakou saunu ale vybrat?
Lidé, kteří si vybírají saunu do svého domu či dokonce bytu, stojí nejčastěji před rozhodnutím, zda zvolí infrasaunu či klasickou finskou saunu. Oba typy nabízejí léčivé teplo, jen k tomu používají jiný zdroj. Právě tento prvek ale nakonec bude rozhodovat o tom, kterou saunu si zvolíte.
Infrasauna ve znamení moderního bydlení
Pokud jste člověk, který si rád užívá klidu a relaxu, ale přitom na ně máte jen málo času, zřejmě sáhnete po infrasauně. Ta totiž jako zdroj tepla využívá infrapanely. Do těla se tedy dostává teplo prostřednictvím záření. Toto záření, při styku s povrchovými tkáněmi lidského těla, ještě dokáže vyvolat takzvané sekundární teplo, které následně nahřívá prostor sauny. V infrasauně jsou teploty v rozmezí 40 - 60°C. Intenzita tepla je ovšem taková, že proces přehřátí a zchlazení nemusíte opakovat jako v klasické finské sauně.
Finská sauna - klasika
Pokud chcete intenzivní kůru a prožitek, který si dopřávali lidé ještě před vznikem infrasaun, můžete volit klasickou finskou saunu. Doba pobytu v této sauně se pohybuje obvykle něco kolem 10ti minut (toto číslo je samozřejmě individuální), ovšem proces byste měli několikrát zopakovat. Finská sauna využívá jako zdroj tepla rozžhavené kameny, které poléváte vodou.
Oba typy sauny mají několik společných prvků, přičemž jedním z nich například signál k opuštění sauny. Tím je pocení - jakmile se začnete potit více, je čas ukončit proceduru. Ať už si domů zvolíte jakýkoliv druh sauny, mějte na paměti i to, že po každém saunování je dobré alespoň 30 minut odpočívat a relaxovat, aby byly účinky co nejintenzivnější.