Trendy se sice obecně přiklánějí k velkorysým dispozicím, ale v novostavbách – zejména v bytových domech – to zatím nijak razantně zřetelné není. Je tak stále velké množství uživatelů, kteří se musí pokusit vyřešit maximální komfort na minimální ploše.
Ovšem i když to na první pohled nevypadá, i malé prostory dávají možnost potřebného pohodlí při zachování funkčnost. Stačí při plánování přemýšlet, dobře počítat a využít dostupné triky včetně optického nafukování. Je také načase přestat s tím, co je podle architekta a designéra Michala Janků u Čechů stále markantní: mnozí totiž vnímají koupelnu pořád spíše jako užitkový prostor včetně prádelny, sušárny a „skladiště“ věcí na úklid, než jako obytnou součást bytu.
Spojování není vždy výhra
Jednou z nejčastěji uvažovaných variant je spojení koupelny a WC. Z hlediska dispozic je sice opravdu výsledná podlahová plocha větší, uživatelé za ni však zaplatí omezeným soukromím při hygienických úkonech, navíc je důsledkem také ztráta jedné důležité příčky, kterou by jinak bylo možné využít k instalaci skříněk a dalších úložných prostor. Samostatná místnost s toaletou má své neopominutelné možnosti, i když si to často neuvědomujeme. V průzkumech dokonce zaujímá „čestné“ poslední místo jako nejhorší část bytu, nejspíš proto, že zhusta slouží jako skladiště pro úklidové a hygienické prostředky. Prostor lze přitom v mnoha případech využít instalací vysokých skříněk na řadu užitečných drobností. Propojení má svůj význam v případě, že v samostatném WC nelze umístit umývátko.
Chvála asymetrie
Při zařizování malých koupelen se nejčastější spory točí kolem otázky, zda dát přednost koupání vaně nebo sprchování. Sprchový kout vyhrává nejen úsporou vody, ale i centimetrů, navíc doplněný praktickým sedátkem a hydromasážním panelem se může proměnit v ráj relaxace. Ovšem pro milovníky koupání ve vaně je to jen slabá náplast. Možnosti tu jsou i pro ně, ale boj s koupelnovým prostorem rozhodně nevyhrají s prostorově náročnou rohovou variantou. Funkčně i vzhledově přijatelným kompromisem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla, která umožní jak koupel, tak pohodlné sprchování. Nejchytřejším řešením jsou takzvané koncepty, jež obsahují stylově jednotné ucelené sestavy zaručující promyšlenou funkčnost a komfort na minimu prostoru. Zahrnují vany uzpůsobené i pro pohodlné sprchování, praktické vanové zástěny, rozměrově a prostorově sladěná umyvadla tvarově kompatibilní s vanami, odpovídající koupelnový nábytek, baterie a široký sortiment doplňků. Rohové varianty nejsou ideální ani umyvadel, omezují k nim přístup, neposkytují dostatečně velkou odkládací plochu a brání v eventuálním umístění spodní skříňky. Optimální volbu z tohoto pohledu představují produkty asymetrické, jež korespondují i s nejmenší koupelnou, a díky netradičně umístěné baterii přitom poskytnou dostatek umývacího i odkládacího prostoru. Na trhu je také produkt, pod jehož odkládací plochu lze nainstalovat i pračku.
Nábytek a osvětlení
Malé koupelně budou nejlépe slušet světlé kousky z masivních, dýhovaných či laminovaných materiálů, s prosklenými prvky, pomohou i módní lesklé odrážející světlo. Elegantní volbou jsou závěsné nástěnné prvky, jež stejně jako závěsná sanita zároveň usnadňují úklid. Malé dispozice ocení zejména dvířka posuvná, která se otevírají bez nároků na prostor. Místnost opticky nezahltí aní vysoké mělké otevřené police, obecně je však racionální preferovat uzavřené skříňky z jedné koupelnové série, za jejichž dvířky se skryjí veškeré potřebné předměty. Prostor pak působí uklizeně a větší. Pro atypické, například podkrovní koupelny se jako optimální jeví nábytek na míru, jenž využije místo do posledního centimetru. Koupelnu dokážou opticky nafouknout také velká zrcadla, navíc jsou zdrojem příjemné atmosféry. V koupelnách bez možnosti větrání se osvědčila zrcadla se speciální fólií proti zamlžování. Praktické multifunkční řešení představují zrcadlová dvířka koupelnových skříněk, jež vedle žádoucího efektu poskytnou i další potřebné úložné prostory. Pro malou koupelnu je důležité rovněž dobře vybrané osvětlení nejen podél zrcadel a nad nimi, ale také umístěné například do podhledu. Skromným dispozicím prospěje mírné přesvícení výkonnějšími světelnými zdroji.
Velkorysé dispozice
Zařizování velké koupelny není ani tak o počítání centimetrů, jako spíše o výsledné vzdušnosti, lehkosti a eleganci zvoleného řešení. Členění prostoru je samozřejmě nutné podřídit zejména činnostem spojeným s očistou těla, ale dostatek místa umožňuje i řadu dalších funkcí, které si v malém prostoru prostě nemůžeme dovolit. Koupelna pak může fungovat i jako wellness zóna a tělocvična. Pokud je navíc součástí dalšího obytného prostoru, například ložnice, získá komfort další dimenzi. K nejdůležitějším zařizovacím prvkům samozřejmě pořád patří sanita. Rozměry nás nenutí šetřit místem, takže umyvadla lze volit ve dvojité formě, ať spojená nebo samostatná, vždy však s dostatkem místa kolem a volným přístupem. Designově by měla s vybranou vanou, kterou rozhodně není třeba připoutávat ke stěnám: zaslouží si místo, kde se spolu s efektní stojánkovou baterií stane nepřehlédnutelnou dominantou koupelny. Dalším nepostradatelným prvkem hygienické zóny je velkorysý sprchový kout. Nejde jen o velikost umožňující instalaci hned dvou sprchových hlavic a masážních panelů, ale také o designe. V kurzu jsou vyspádované realizace bez vaniček, se skleněnými stěnami a moderními odtoky integrovanými do stěny či do podlahy. Pokud velká koupelna zahrnu je i toaletu, je dalším smysluplným hygienickým prvkem také bidet. Do wellness zóny lez kromě masážních van a whirlpoolů instalovat i parní procedury a sauny. Vhodných zařízení je na trhu řada, počínaje komfortními parmími boxy a altány, přes samostatné saunovací kabiny nebo produkty, jež kromě obou systémů zajistí i sprchování. Všechny tyto technologické „vychytávky“ samozřejmě disponují dokonalým designem. Pokud to dispozice dovolují, lze si v koupelně dopřát i komfort domácí tělocvičny reprezentované například multifunkčním posilovacím nebo kardio trenažérem. Koupelně tak dodáme další užitečný i pohledově zajímavý rozměr.
Barvy a osvětlení
V dostatečně vybavené, osvětlené a provoněné místnosti se člověk cítí samozřejmě skvěle. Pokud do vybavení zahrneme také chromoterapii, tím lépe: má totiž na organizmus povzbuzující účinky. Platí to samozřejmě také o barevném řešení celého prostoru. U velkých koupelen není nutné dělat si hlavu s tmavými odstíny, můžeme si dovolit obklady velkých rozměrů, stejně jako variabilní kombinace formátů včetně oblíbené mozaiky. Přestože na vrchol obliby se vrací jednoduchá, elegantní a čistá bílá, své příznivce stále mají i barevně extrémní až extravagantní řešení. Moderní koupelna snese jak sytou červeň, žluť, oranž a její valéry (jedna z mála barev, s níž uspějete všude, v Asii i v Evropě, a to bez ohledu na pohlaví), modrou, zelenou, a samozřejmě pro někoho poněkud nezvyklou, leč efektní černou. Ta vyzní zejména ve spojení s bílou nebo červenou (podle průzkumů obchodníků mají současní evropští muži rádi černou a bílou s akcenty ostré červené), od věci není ani trikolora v národních barvách. Je však stále myslet na to, že dominantní by měla být pouze jedna z barev, ostatním by se měly spokojit s rolí doplňkovou. Současnost nahrává vyznavačům decentních přírodních barev a materiálů, včetně naturálního či umělého kamene a dekorů dřeva. Nelze samozřejmě zapomenout na oblíbené barvy stříbrného kovu reprezentované zejména armaturami všeho druhu, a čiré či gravírované a satinované sklo, jež má v koupelně své nenahraditelné místo.
Text: Alena Müllerová, Foto: Siko koupelny, Duravit, Ravak, Hopa, Ideal Standard, Sanitec, Jika