Pokud stojíme před stavbou nové koupelny, máme většinou možnost určit její velikost a současně popustit uzdu svému vkusu a fantazii, protože nejsme limitování prostorem. Přesto platí: nedělejme koupelnu větší, než je nezbytně nutné pro zařízení, které v ní chceme mít.
Na začátku všeho je projekt. Ten musí vycházet z požadavků uživatele a z požadavků normy. Vybavení koupelny si vybíráme podle toho, kolik máme prostoru. Jen málokdy se stane, že můžeme prostor přizpůsobit typu zařízení. Řešením je kompromis - zvolit takové vybavení, které účelně a esteticky vyplní prostor tak, aby se daly všechny předměty používat pohodlně a hlavně bezpečně.
Jak na instalace
Druhá věc, která musí přijít na řadu, je instalace vodovodního a odpadního potrubí. Můžete ji provést i sami, pokud máte zkušenosti a správné nářadí. Jestliže se do toho tedy pustíte, nezapomeňte na záslepky všech rour. Při omítání by mohly být zacákány maltou. Třetím krokem je natažení elektroinstalací. Rozhodně to neprovádějte sami. Tuto práci přenechejte odborníkovi, který je prokazatelně proškolen vyhláškou číslo 50 Sb. o elektroinstalacích a který bude schopen vám vystavit revizi. Až bude první fáze elektroinstalací hotova, vypěchujte krabičky svorkovnic a vypínačů zmačkanými novinami. Opět je to proto, aby se do nich při omítání nedostala malta. Komunikujte s elektrikářem o tom, co, kde a jak chcete mít - umístění zásuvek, výšku vypínačů a polohu světel. Toto všechno byste měli zohlednit v projektu. Ještě před omítáním si zkontrolujte, zda jsou kabely přivedeny ke všem zamýšleným spotřebičům včetně podlahového topení či ventilátoru.
Pozor na křivé omítky
Když už máme všechny instalace hotové, můžeme se pustit do omítek. Pamatujte, že přesnost pro omítky v koupelně je nezbytná. Tak, jak je rovná omítka, tak rovný bude obklad. Rovinnost omítky v koupelně se nevztahuje pouze na svislost a hrbolatost. Je nutné omítat tak, aby byly přesně dodrženy pravoúhlé rohy. Vycházíme z toho, že další použité předměty jsou koncipovány do pravého úhlu. Když pak třeba usadíte vanu, jejíž strany jsou vzájemně kolmé, tak se nerovnost stěn projeví zvětšenou mezerou a ne vždy jde takovou mezeru zamaskovat k nepoznání. Při omítkách myslete na to, že jakákoliv nerovnost, které se dopustíte, bude odměněna zvýšenými náklady na realizaci obkladů.
Jsou lidé, kteří tvrdí, že dobrý obkladač si poradí s každou nerovností. Ne že by to nebyla pravda, ale proč tomu tak musí být? Na vyrovnání křivé omítky je potřeba další materiál a obkladač používá drahé cementové lepidlo. Řeknete si, že těch pár korun mě nezabije, ale to je korunka ke korunce a tak dlouho budete tolerantní k chybám, až najednou zjistíte, že koupelna vás přišla o tři i čtyři tisíce víc, než jste si plánovali. Komu je to jedno, ten není dobrý hospodář. Další plýtvání při nerovných omítkách je plýtváním časem. Průměrnou koupelnu průměrný řemeslník omítá půl dne. Finální omítka pod obklad má být perfektně rovná, hladká, bez děr a bez nedodělků.
Izolace, obklady a zařizování
Ve chvíli kdy můžeme s čistým svědomím říct, že máme omítku v koupelně perfektně provedenou (dřív rozhodně ne), přistoupíme k izolaci proti vodě. Před nanesením izolačního nátěru necháme omítku v koupelně „vyzrát“ alespoň 3 dny, nejlépe do doby, než je úplně suchá. Když nemáme důvod provést dlažbu dřív než obklad, pak izolaci provedeme nejprve na stěnách s přesahem do podlahy. Následuje obložení stěn keramickým obkladem. Je lépe nechat to na profesionálovi, obklad je pak zaspárovaný a čistý. Po dokončení obkladu můžeme izolovat podkladní beton. Pokud chceme podlahové elektrické topení, pak je právě v této fázi čas na jeho položení. Následuje pokládka keramické dlažby se vším, co k tomu náleží, to znamená i silikon vnitřních rohů. Pak dojde na kompletaci zařizovacích předmětů. Nejdříve vodoinstalatér namontuje a osadí umyvadla, sprchové boxy a zástěny, všechny baterie a vše napojí na odtok. Nakonec nastupuje elektrikář, který provede uzemnění všech kovových předmětů, nasadí zásuvky a vypínače, zprovozní ventilátor a nasadí svítidla. Doplňky můžete instalovat sami, nebo poproste raději instalatéra. Zrcadla, věšáky a sušáky a jiné předměty nechte osadit tím, kdo ví, kam se to montuje a kde se to bude nejlépe hodit.
A máme koupelnu hotovou.
Ukázka z publikace „Koupelna (Jak udělat správně koupelnu)“ vydané nakladatelstvím Grada Publishing, a.s. v r. 2010 v edici Domácí dílna
Autor: Jiří Faltýnek
Redakčně upraveno
Foto- zdroj:Neico, Ravak, Sanitec, Siko
(keš)