Laminátové podlahy jsou obecně využívány kvůli snadné pokládce, vyšší odolnosti proti poškrábání, dlouhé životnosti a menší konstrukční výšce. Abyste však docílili těchto vlastností, musíte vybírat z prověřených značek a zvolit ten správný model podlahy právě do vašich prostor.
Jedním z rozhodujících faktorů při výběru laminátové podlahy může být cena. Většinou platí, že s jejím nárůstem dochází ke zlepšování fyzických vlastností laminátové podlahy, včetně originálního a působivého vzhledu.
Skladba laminátové podlahy
K podlahové krytině je třeba přihlížet již od samotného výrobního procesu. Obvykle narazíte na modely s označením DPL – přímý laminát, HPL – vysokotlaký laminát a CLM – laminace s více ochrannými vrstvami.
Od výše uvedeného se odvíjí i celkové složení, jež o následném používání a životnosti také mnohé napoví.
• Integrovaná tlumící vložka snižující kročejový hluk
• Nosná deska zhotovená z MDF, HDF nebo DTD
• Dekorační vrstva imitující libovolný typ dřeviny, kamene či jiného materiálu
• Transparentní vrstva, která chrání povrch podlahy
Odolnost vůči oděru a třída zátěže
Laminátovou podlahu byste si měli vybírat i s přihlédnutím ke konkrétním prostorám. Velké rozdíly jsou mezi standardními obytnými místnostmi a těmi komerčními, respektive veřejnými, kde se prochází desítky lidí denně.
Odolnost podlahového materiálu si zajistíte prostřednictvím odpovídajícího značení od AC1 do AC5. Třídu zátěže naopak naleznete pod číselným symbolem 21 až 33.
Má laminátová podlaha nějaká negativa?
Každý podlahový materiál má určité nevýhody, které jsou v porovnání s uvedenými klady zcela zanedbatelné, přesto je vhodné je zmínit. Je to například obtížnější renovace poškozeného dílce, chladnější povrch nebo zhoršené zvukově izolační vlastnosti. Všechno lze však s pomocí doplňků a příslušenství dostatečně eliminovat.
Pro výběr té pravé podlahy, koberce a příslušenství k pokládce podlahových krytin se obraťte na podlahové studio Supellex s pobočkami v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Velké Bíteši.