Kdo letos uvažuje o financování svého bydlení ze stavebního spoření, musí být ve střehu. Situace se mění každým okamžikem. Co můžeme čekat do konce roku a co přijde napřesrok?
V květnu zrušil Ústavní soud s okamžitou platností padesátiprocentní daň ze státní podpory přiznané za rok 2010. Klienti stavebních spořitelen dostali na své účty v dubnu připsanou státní podporu již po zdanění, tedy v poloviční výši, ale stát jim bude muset zbytek doplatit. Učiní tak pravděpodobně již v červnu, alespoň tak to přislíbil ministr financí Miroslav Kalousek. Podle jeho vyjádření by měla být státní podpora dorovnána automaticky všem, kteří na ni mají nárok, a nebude tedy třeba o to žádat individuálně.
Kromě toho Ústavní soud omezil platnost změn v zákoně o stavebním spoření přijatých v režimu legislativní nouze, které se týkaly snížení státní podpory od roku 2011 na 10 % z uspořené částky (maximálně 2000 korun) a zdanění úroků z úspor. Tyto změny bude muset znovu schvalovat parlament v běžném režimu a je velmi pravděpodobné, že je schválí co konce roku a budou tedy platit. Příští rok v dubnu tedy připíší stavební spořitelny klientům již nižší státní podporu za rok 2011 a v roce 2011 bude také poprvé stržena daň z výnosů stavebního spoření, tak jak jsme tomu zvyklí například u spořících produktů v bankách.
Státní podpora jen na bydlení
Další změny ve stavebním spoření plánuje ministr financí Miroslav Kalousek v rámci připravovaného nového zákona, který by chtěl prosadit do konce tohoto roku. Ta hlavní by měla spočívat v účelovém omezení státní podpory pouze pro klienty stavebních spořitelen, kteří prokazatelně jak úvěr, tak i naspořené prostředky použijí pouze na bytové účely vymezené zákonem.
Spořicí klienti, kteří by po ukončení spoření využili své úspory na jiné účely, od státu žádnou podporu nedostanou, respektive ji budou muset vrátit. Jejich prostředky u stavební spořitelny se tak zhodnotí pouze o úroky připisované stavebními spořitelnami. Ty jsou aktuálně 2 až 3 % ročně, což je víc než kolik je možné získat při ukládání stejné částky na termínovaných vkladech nebo spořicích účtech ve většině bank.
Nepříjemné ovšem je, že stavební spořitelny si účtují poplatky za založení smlouvy ve výši 1 % z cílové částky, pokud se nám nepodaří využít nějakou akční nabídku se sníženým poplatkem nebo dokonce bez něj. Kromě toho si stavební spořitelny strhávají poplatky za vedení účtu, aktuálně je to 240 až 316 korun. Obojí snižuje konečný výnos z naspořené částky. Při předčasné výpovědi smlouvy o stavební spoření pak klientům hrozí ještě i penalizační poplatek ve výši 0,5 % až 0,9 % z cílové částky, s žádostí o expresní výplatu to může být i víc. Všechny tyto poplatky mohou po zpřísnění účelovosti poskytování státního příspěvku mnoho lidí od stavebního spoření odradit a svoje úspory přesunou možná raději do bank, kde mají sice o něco nižší úroky, ale zato bez poplatků a peníze jsou jim kdykoli k dispozici. Hodně tedy záleží na stavebních spořitelnách, jak se budou snažit přilákat klienty a upraví úročení vkladů a výši poplatků.
Zajímavé novinky
Ve Wüstenrot běží do konce června akční nabídka, v jejímž rámci budou u všech smluv uzavřených úročeny úspory 2,5% úrokovou sazbou, kterou spořitelna garantuje po celou dobu trvání smlouvy.
Raiffeisen stavební spořitelna přišla s Turbospořením, což je nový produkt zvýhodňující každoročními prémiemi jednorázový vklad klienta. Výše prémie je odstupňována podle zůstatku na účtu klienta vždy ke konci roku a může být 100, 300 nebo 500 korun. Díky připsání vkladu na počátku doby spoření je zhodnocení úspor pro klienta při započtení všech zvýhodnění vyšší než u srovnatelných spořicích bankovních produktů.
Stavební spořitelna České spořitelny má do konce června Akční nabídku pro seniory starší 60 let. Pokud si uzavřou smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou do 150 tisíc korun a vloží na účet alespoň 1500 korun, nemusejí platit poplatek z uzavření smlouvy. Smlouvu mohou uzavřít na kterékoliv pobočce České spořitelny nebo u externích finančních poradců. Akce se vztahuje i na smlouvy uzavřené přes internet.
Podobnou nabídku má i Modrá Pyramida v rámci akce Spoření třetího věku, která platí do konce července 2011. Zájemci starší 55 let mohou uzavřít smlouvu o stavebním spoření na částku 200 tisíc korun bez vstupního poplatku. Navíc jim Modrá Pyramida umožňuje naspořené peníze po 3 letech vyzvednout bez sankčního poplatku za předčasné vypořádání smlouvy, ovšem přijdou o státní podporu, protože ta je vázaná na spoření minimálně 6 let.
Dále Modrá Pyramida od května nabízí ještě Prodloužení PLUS ZDARMA. Jde o možnost navýšit si cílovou částku a prodloužit si tak dobu spoření bez poplatku a při zachování aktuálního tarifu a vkladové úrokové sazby (smlouvy uzavřené v tarifu Profit jsou úročeny 3 % ročně a smlouvy uzavřené v tarifu Kredit jsou úročeny 2 % ročně).
Nabídka je určena jen klientům Modré Pyramidy, jejichž aktuální zůstatek na účtu stavebního spoření činí minimálně 50 tisíc korun a zároveň mají naspořeno minimálně 30 % cílové částky. Prodloužení PLUS ZDARMA lze sjednat na smlouvy o stavebním spoření nejdříve 18 měsíců před koncem zákonné vázací lhůty.
(mal)
2. článek
Vzniká nový index cen bytů, rodinných domů a pozemků
Hypoteční banka vytváří nový index vývoje cen nemovitostí v České republice pod názvem Index cen nemovitostí Hypoteční banky ‒ zkráceně HB INDEX. Je založen na údajích z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořizují klienti této banky. Jen za loňský rok jich bylo 16 tisíc v celé České republice, vzniká tedy poměrně rychle obsáhlá databáze. Odborníci banky tvrdí, že HB INDEX je založen na přesnějších cenách, než které je možné vyčíst z nabídek developerů nebo realitních kanceláří, proto bude jeho vypovídací hodnota mnohem vyšší.
HB INDEX sleduje vývoj cen u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Každé čtvrtletí bude Hypoteční banka zveřejňovat hodnoty HB INDEXU pro všechny tři komodity pro celou Českou republiku s odborným komentářem. Nebude však sledovat vývoj cen v jednotlivých regionech, ani například diferencovat mezi cenami starých a nových nemovitostí. Proto nemá HB INDEX pro drobné investory, tak velký význam a nepomůže jim při orientaci v cenách nemovitostí v určité lokalitě. Použitelný je spíše k obecnějšímu sledování vývoje na celém českém nemovitostním trhu.
HB INDEX sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí, jako je například přesná podlahová plocha bytových jednotek, poloha vzhledem k nejbližšímu většímu městu a další. Právě tyto parametry by v budoucnu mohly sloužit k upřesnění výsledného cenového indexu a ke generování podrobnějších údajů o vývoji cen.
Na tvorbě modelu pro HB INDEX spolupracovala Hypoteční banka s odborníky z Akademie věd, zejména s Martinem Luxem ze Sociologického ústavu, který se trhem bydlení a vývojem cen na něm dlouhodobě zabývá a je autorem řady odborných studií.
(mal)