Jde o externí stavební prvek, který je neustále vystaven vlivům počasí a teplotním výkyvům. Počínaje horkým sluncem přes déšť až k teplotám velmi nízko pod bodem mrazu, to vše se nesmí na jejich fungování ani vzhledu nijak negativně projevit.
Kromě pevnosti a odolnosti je jejich dalším důležitým parametrem bezpečnost. Zároveň by však kvalitní garážová vrata měla být nenáročná na údržbu a poradit si i s drobnými poškozeními povrchu, k nimž dochází při běžném používání. Pokud jde o systém zavírání, je nutné při jeho výběru dbát především na prostorové možnosti.
Výklopná nejdostupnější
Na špici zájmu se výklopná vrata drží kromě cenové dostupnosti také díky jednoduchosti obsluhy. Oceňují je především uživatelé samostatně stojících nevytápěných garáží. Vratové křídlo se vyklápí se ručně, díky vyvažovacím pružinám jednoduše zajíždí pod strop garáže. Při otevírání však vrata poměrně výrazně zasahují do prostoru před vjezdem do garáže, což se projevuje v omezení jejich aplikace - například je nelze použít pro objekt situovaný přímo u chodníku, aniž by došlo k omezení provozu na komunikaci.
Sekční bez omezení prostoru
Základem popularity sekčních vrat jsou nejvýhodnější dispozice. Skládají se totiž z ocelových segmentů (počet sekcí odpovídá výšce stavebního otvoru), jež díky stropnímu tahovému motoru a vodicí drážce plynule zajíždějí pod strop garáže. Ovládat je lze elektronicky, dálkově nebo ručním spínačem, možná je však i mechanická manipulace. Bezpečnost provozu mají na starost dvojitá lana, jež vrata udrží i při prasknutí pružiny, speciální mechanismus pohyb zastaví i pokud vrata narazí na překážku. Tato pojistka zabrání i násilnému vniknutí. Sekční vrata jsou vhodná pro jednotlivou i dvojitou garáž, zejména ve druhém případě se cení nezúžený průjezd otvorem.
Rolovací do otvoru i před něj
Systém rolovacích vrat lze přirovnat k předokenním žaluziím: podobně totiž zajíždějí do zvláštního boxu nad vjezdem. Vyrábějí se obvykle z hliníkových lamel plněných polyuretanem. Jejich účelně zakřivené vnitřní stěny umožňují poměrně kompaktní stáčení, takže instalace není podmíněna příliš vysokým překladem. Tento typ vrat lze ovládat elektronicky i mechanicky, před vniknutím nepovolaných osob je ochrání uzamykatelný podlahový profil, posuvná zábrana nebo elektromagnetický zámek. Proti pádu rolety a sevření prstů funguje speciální pojistka. Rolovací vrata jsou však mírně hlučnější, horší je i jejich odolnost proti promrzání. Lze je doplnit o okna z nárazu vzdorného polykarbonátu.
Tažená pod strop i do boku
Složená opět z jednotlivých lamel se díky vodicím drážkám zas pod strop nebo do strany garáže. Instalace „na stěnu“ je výrazně úsporná z pohledu výšky stání, nelze pak ovšem počítat s využitím boční zdi k osazení policemi nebo zavěšování předmětů (náhradní pneumatiky, kola, nářadí...). Protože pohyb vrat do boku lze regulovat, může systém při mírném pootevření nahradit i dveře do garáže.
Křídlová s omezením
Mají dlouhou životnost, jsou spolehlivá a dostatečně tepelně izolují, aplikovat je však lze pouze u některých garáží: nehodí se například k instalaci u objektů situovaných pod úrovní okolního terénu: Svah, po němž se k nimž sjíždí, totiž brání dostatečnému otevření křídlových vrat. Navíc pokud křídlo není dostatečně fixováno, může například při poryvu větru dojít k poškození vozu vyjíždějícího z garáže nebo ke zranění osob. Vybavíte-li vrata speciálním nástavcem, je možné je ovládat i dálkově.
Dřevo na špici
Vzhled garážových vrat je samozřejmě nutné přizpůsobit stylu domu, naštěstí je možné si vybírat z celé řady barevných a strukturových variant. Sekční garážová vrata se vyrábějí nejčastěji z ocelového pozinkovaného plechu s povrchem upraveným na bázi polyesterů a epoxidů. Na trhu jsou také varianty z plechu hliníkového. Vyznavači přírodních materiálů zřejmě neodolají produktům z masivu (buk, dub, smrk, meranti…) nebo alespoň z lisované suroviny s příslušným dekorem. Vzhled dřeva s přehledem vítězí také u vrat ocelových (woodgrain). Plastová fólie použitá k povrchové úpravě nabízí řadu variant, navíc jde o materiál stálobarevný, odolný vůči povětrnostním podmínkám i mechanickému opotřebení (dešťová voda na povrchu nezanechává zřetelné stopy a drobné škrábance jsou téměř neviditelné) a nenáročný na údržbu. Náročnější uživatelé si mohou nechat na zakázku vyrobit vrata se vzorem podle vlastní předlohy. Lamely či kazety lze doplnit také prosvětlovacími prvky různých tvarů.
Ovládání mobilem
Instalace moderního způsobu ovládání vrat je velice jednoduchá a překvapivě rychlá, aniž by přitom bylo nutné se ke garáži přiblížit. K otevírání a zavírání garážových vrat přes mobilní telefon je potřeba GSM klíč. Ovládací zařízení obsahuje SIM kartu, takže prostřednictvím SMS zpráv (z jediného telefonu, tzv. „Master“) nebo počítače lze zadávat telefonní čísla uživatelů, kteří pak díky tomu mohou s vraty manipulovat. Stejný postup funguje i ke zrušení tohoto oprávnění také kdykoliv zrušit. Pro otevření nebo uzavření garážových vrat stačí pouze jednou prozvonit číslo GSM klíče a zavěsit. Zapomnětlivce navíc potěší, že s pomocí SMS zprávy je možné si ověřit správné zavření vrat. GSM klíč je přitom možné nainstalovat nejen na všechny typy garážových vrat s pohonem, ale i na vjezdovou bránu. GSM klíč na pokyny z mobilu reaguje na jakoukoliv vzdálenost, stačí být v dosahu telefonního signálu. Trh ho nabízí ve dvou variantách: pro domácnosti a menší firmy je určen systém „HOME“ s možností poskytnout klíč maximálně 20 číslům, „PROFI“ pojme do telefonního seznamu až 300 čísel.
S pohonem pohodlněji
Vjezdová brána a garáž by měly tvořit funkční jednotku, díky níž je možné vjet na pozemek i do garáže bez zastavování. Hlavně při nepřízni počasí a ve tmě je nutnost vystupovat z vozu a ručně otevírat vstupy na pozemek i do garáže nepříliš komfortní. Navíc může být i nebezpečná, je-li příjezd k domu z rušné silnice nebo na jinak frekventovaném místě. Díky automatizované vjezdové bráně se vozidlo dostane z nebezpečného úseku rychle, plynule a bez zastavování. O typu vjezdové brány rozhoduje velikost, tvar a způsob užívání pozemku. Je-li vjezd ze strany a otevřená brána s ním svírá pravý úhel a nebrání tomu ani vzrostlá zeleň, je správnou volbou otočná variantu. Pokusu je vjezd spíše uprostřed pozemku, bude lepší variantou brána posuvná. Obě vratové konstrukce však kromě pohonu potřebují také dálkové ovládání, jež má obvykle formu vícekanálového ručního vysílače menšího než telefon, takže se pohodlně vejde do kapsy i do kabelky, Kromě vjezdové brány jím lze ovládat i osvětlení příjezdové cesty a samozřejmě také vrata garáže.
Typ podle hmotnosti a konstrukce
Volba vhodného motoru, především z hlediska jeho výkonu, musí zohledňovat konstrukční typ garážových vrat a jejich hmotnost. Pro soukromé instalace se nejčastěji využívají agregáty určené k instalaci na strop (řetězové, řemenové či vřetenové), méně obvyklá je montáž motoru na stěnu nebo přímo na křídlo výklopných vrat. Motory, jež pracují s pomocí řemenu nebo řetězu, lze aplikovat téměř univerzálně: nemají sice takový výkon jako zařízení vřetenová, ale pohodlně zvládnou rozpohybovat i křídla široká až pět metrů. Vřetenové motory navíc mají poněkud tvrdší rozjezd i dojezd, navíc řemenové a řetězové motory jsou zhruba o třetinu levnější.
Ovladače pohonů
Motor lze díky vnitřnímu spínači chodu ovládat také z interiéru garáže, o bezpečnost se postará speciální klíč nebo kódovací klávesnice. Trh nabízí také zařízení určená k instalaci do interiéru vozu s ovládacím tlačítkem na palubní desce. Součástí příslušenství garážových vrat (sekčních i rolovacích) s motorovým pohonem je také takzvaná vypínací lišta na spodním okraji vrat, jejímž úkolem je postarat se o vyšší bezpečnost provozu. Při nárazu na překážku se motor vypne, vrata se zastaví, aniž by došlo ke jejich poškození nebo úrazu osob. Motorové pohony určené pro stropní montáž jsou takzvaně samosvorné: v případě výpadku dodávky elektřiny nebo poruchy systém zabrání samovolnému pádu vrat. Boční pohony je však nutné vybavit brzdami.