Voda, elektřina, plyn. Nad vysokými účty za ně se občas pozastaví skoro každý. Kromě finanční zátěže má spotřeba těchto zdrojů dopad i na životní prostředí a úbytek přírodního bohatství. Stále více českých domácností proto zvažuje dlouhodobě úspornější řešení pro svůj domov. Jejich dostupnost přitom už není jen záležitostí movitých - díky státním dotacím a zvýhodněnému financování se cesta k bydlení šetrnému nejen pro peněženku otevírá prakticky všem. I tak vypadá přístup k udržitelnému rozvoji, který je stále aktuálnějším tématem.
Ekonomicky i ekologicky šetrné bydlení je jen střípkem trvale udržitelného rozvoje, který podporuje svou politikou stát i firmy. A co si pod pojmem udržitelnosti představit? Jedná se o odpovědnější přístup k tomu, jak my jako jednotlivci žijeme a firmy podnikají – nejen s ohledem na svůj prospěch, ale užitek celé společnosti a budoucnost planety Země. Zkrátka aby se její bohatství „udrželo“ i pro další generace. Význam udržitelné spotřeby si uvědomuje také například Hello bank!, která nedávno uvedla na český trh EKO půjčku. A to právě proto, aby úsporná a šetrnější řešení pro klienty i okolní svět byla jednoduše dostupná a představovala jejich jasnou volbu.
Udržitelně kupředu
Stejně jako řada jiných společností se i Hello bank! snaží měnit nejen svůj model podnikání, ve kterém se soustředí na lehce přístupné financování udržitelného bydlení, vybavení i mobility. Ale odpovědný přístup promítá do své firemní kultury a všech aktivit.
Produkt dostupnějšího financování více ekologického bydlení od této banky je tak zatím jednou z prvních vlaštovek na našem trhu. Nicméně s tím, jak roste nejen finanční zatížení za spotřebované energie a vodu, ale i povědomí o dlouhodobě neudržitelném hospodaření s přírodními zdroji, se o tuto možnost řešení a úprav bydlení zvedá mezi Čechy zájem. Nemusí přitom jít o radikální proměny, malý zázrak dokáže i nádrž na dešťovou vodu k domu či chalupě na zalévání, nebo výměna špatně těsnících oken.
Financování už není překážkou
I když se zpočátku jedná o vyšší pořizovací náklady spojené s těmito projekty, z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Investice se postupně vrátí v podobě nižších účtů za energie a vodu. Finanční otázku navíc ulehčí možnost čerpání státních dotací, ať z programu Nová zelená úsporám nebo Dešťovka II, díky kterým se může
až 50 % z celkové investice navrátit.
Příspěvky jsou nicméně vypláceny zpětně po dokončení projektu, a tak je potřeba vyřešit vstupní výdaje. Na to ale myslí právě již zmíněná EKO půjčka od Hello bank! Jedná se o půjčku se zvýhodněným úrokem, která je určená na financování projektů navázaných na oba uvedené dotační programy. Kromě financování pomůže
banka i s procesem zažádání o dotaci, aby klientům odpadly starosti s papírováním a správností žádosti. A to v programu Nová zelená úsporám opravdu stačí – jde o nárokovou dotaci, kdy je při správném zažádání a doložení dokumentace její vyplacení jisté.
Od zalévání, přes zateplení, až po fotovoltaiku
Programy Nová zelená úsporám a Dešťovka II spojuje cíl ekologicky efektivnějšího bydlení a získání až 50 % investice zpět. Každý nabízí jiné možnosti, se kterými se zájemci seznámí na www.novazelenausporam.cz a www.dotacedestovka.cz. Co je tedy dobré vědět?
Dešťovka II řeší použití dešťové vody v každodenním životě. Ta totiž může nahradit až polovinu denně spotřebovávané pitné vody – k zalévání, splachování, praní nebo mytí auta. Akumulace dešťové vody ve velkoobjemové nádrži k zálivce je tím nejsnazším, co může každý majitel staršího (nikoli nového) rodinného, rekreačního nebo bytového domu udělat a na co čerpat dotaci. Majitelé stávajících i nových domů se potom mohou díky podpoře pustit do využití dešťovky ke splachování, nebo dokonce k jejímu spojení s přečištěnou šedou vodou např. z umyvadla k opětovnému využití.
Nová zelená úsporám se naproti tomu zaměřuje na úspory energií v rodinných i bytových domech, jejich nižší energetickou náročnost i zapojení obnovitelných zdrojů energie. Řeší tak například úniky tepla starými okny a jejich výměnu, stejně jako zateplení fasády nebo střechy. Dále pokrývá nákup i výstavbu rodinných nebo obytných domů s nízkou energetickou náročností, stejně jako řešení zelených střech, solárních systémů, výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu a mnohé další.
Jak to může vypadat v praxi
Rekonstrukce rodinného domu a kompletní zateplení vedlo k poklesu nákladů na vytápění o 87 %. Z domu, který měl před zateplením energetický štítek G, se stal nízkoenergetický dům třídy A. Celkové náklady na rekonstrukci činily 1,5 milionu korun. Výše vyplacené dotace dosáhla 540 000 Kč.
www.hellobank.cz