Spánek patří k devíti základním fyziologickým potřebám člověka. „V limbu“ každý z nás stráví zhruba třetinu svého života, takže bychom si měli dát záležet na tom, kdy, jak, kde a na čem spíme.
Podle encyklopedie se při této útlumově-relaxační fázi snižuje či mizí funkčnost některých smyslů, klesá tělesná teplota a krevní tlak, zpomaluje se dýchání. Spánek má význam pro střádání metabolické energie, pro kognitivní funkce, pro termoregulaci, pro zrání nervového systému a pro duševní zdraví. Délka tohoto odpočinku je sice individuální, vždy však platí, že nedostatečný a nekvalitní spánek celkové fungování organizmu zhoršuje.
Jak spíme
Má-li mít spánek pozitivní vliv na duševní a tělesnou svěžest, musí být plnohodnotný. Což samozřejmě znamená především horizontální polohu. Bylo totiž zjištěno, že člověk spící vsedě nikdy neupadne do nejhlubšího spánku, a tudíž si dobře neodpočine. Také zavřená víčka: i pod nimi se však v jistém stádiu spánku oční bulvy rychle pohybují. Jde o fázi REM (rapid eyes movement), jež přináší především duševní relaxaci a je pro ni charakteristické snění. Druhá hlavní fáze spánku - NREM (non rapid eyes movement) - má čtyři stádia odvozená od hloubky spánku a nejvíce prospívá relaxaci svalstva. Podstatná je také část dne, v němž spíme: ze zřejmých důvodů, tedy kvůli obecnému klidu a obvyklému nastavení fyziologických pochodů lidského těla by to měla být noc.
Měkká ani tvrdá
K dalším důležitým faktorům dobrého spánku patří samozřejmě postel, lépe řečeno hlavně správná matrace a odpovídající rošty. Jejich výběr by měl být vždy osobní, nejlépe v kamenném obchodě, kde je možné si jednotlivé produkty vyzkoušet a získat odborné rady. Spací plocha značka ideál není univerzální záležitost, pro každého z nás znamená něco jiného. Každopádně lze konstatovat, že dobře není ani příliš měkký, ani příliš tvrdý podklad. Se zdravým spánkem nemají nic společného: v důsledku obou variant bude páteř trpět. Měkoučká postel se nám „odvděčí“ prověšením páteře a nežádoucí změnou tvaru plotének, blokádou pánevní oblasti a následnými bolestmi vnitřních orgánů. Přehnaně tvrdé vede ke sníženému prokrvování na otlačovaných místech, ploténky se dostatečně neuvolní a nemohou přijímat potřebnou výživu, bez šance na účelné obnovení zůstávají i klouby a vazy. Po probuzení následuje místo odpočinku a přílivu energie pocit únavy po těžké fyzické práci. Správnou variantou je taková plocha, která umožní ose páteře zůstat i při poloze na boku v rovině, při spánku na zádech jí zachová přirozený fyziologicky zakřivený tvar.
Jaký rošt
Kvalitu spánku ovlivňuje typ matrace a jí odpovídající rošt, jenž se významně podílí na ortopedických vlastnostech a vzdušnosti matrace. Vybírat lze ze dvou základních skupin roštů, lamelových a segmentových. Jednotlivé lamelové produkty se liší uložením, šířkou a počtem lamel, vzdáleností mezi nimi a možností nastavování tuhosti. Vyšší kategorii představují rošty segmentové s pružným podepíráním těla, díky nimž je rozložení hmotnosti těla optimální. Pomáhá jim v tom také pružné ukotvení, na trhu jsou například komfortní gelové segmentové rošty s možností samostatného bodového pružení. U sofistikovaných produktů lze prostřednictvím posuvných pojezdů regulovat i tuhost lamel a přizpůsobit je individuální zátěži a osobním preferencím. Oba typy roštů pak mohou být pevné nebo polohovatelné, s manuálním nebo motorovým ovládáním. Rošt by měl mít minimálně 13 lamel, odborníci na zdravé spaní však jako optimální počet doporučují 28. Zvolený produkt musí být samozřejmě kompatibilní s matrací: pružný rošt samozřejmě potřebuje flexibilní (například pěnovou) matraci, na nepolohovatelné produkty s nepružným uložením lamel pevné desky jsou vhodné matrace s pružinovou kostrou.
Pěny, pružiny, latex
Matrace se dělí s ohledem podle složení a způsob tvarování. Pružinové a taštičkové matrace obsahují 190 až 1000 pružin spojených navzájem jednoduchým mechanismem (u taštičkových švem, lepením či sponou). Produkty pěnové se vyrábějí buď z běžné tepelně modifikované PUR pěny (molitan) s nižší tvarovací schopností, prodyšností a životností, nebo z pěny „studené", jež díky obsahu otevřených buněk dovolují matraci dokonale dýchat a provzdušňovat. Materiál díky 70% stlačitelnosti umožňuje dokonalé podepření páteře i na pevném podkladu. Další výhodou je dlouhá životnost plynoucí přímo úměrně z hustoty pěny na m3. Studenou pěnu lze kombinovat s viscoelastickou "línou" pěnou, která je díky minimálnímu zpětnému tlaku tvárná a vyhovuje zejména lidem s nemocemi páteře, funguje také proti proleženinám. Dlouhodobé zátěži dobře odolávají i elastické matrace ze směsi přírodního a syntetického kaučuku. Latexové produkty si sedí s lamelovým roštem, ovšem na pevný podklad jsou nevhodné: nedokážou pak totiž dostatečně věrně kopírovat páteř, navíc se nedostatečně provzdušňují. Kromě podkladu a materiálu je nutné vzít při výběru matrace v úvahu také váhu spáče. Praktické jsou matrace se snímatelnými pracími potahy, eventuálně s antimikrobiálními, antistatickými, antiplísňovými a dalšími vlastnostmi.
Přestaňte chrápat
Můžete mít tu nejergonomičtější a nejkvalitnější postel, a přece váš spánek nestojí za nic, protože vy nebo váš spolunocležník chrápete. Ostatně, tahle nepříjemnost otravuje život přibližně každému pátému dospělému člověku. Nežádoucí chrčivý zvuk je důsledkem chvění měkkého patra při dýchání. Příčinou může být tzv. spánková apnoe, při níž dochází k výpadkům dechu až na 90 vteřin. Tělo přitom trpí nedostatkem kyslíku, produkuje nadměrné množství adrenalinu, což s sebou nese riziko zvýšení krevního tlaku, onemocnění anginou pectoris a srdečních problémů. Chrápání však mohou způsobovat i velké krční mandle nebo zvětšený kořen jazyka. Obě tyto varianty lze léčit operativním zákrokem s použitím laseru (zákrok trvá jen několik minut, jeho bolestivost je srovnatelná s pocity při angíně), jehož cena se pohybuje mezi 4 500 až 8 500 Kč. Mezi další významné příčiny chrápání patří obezita, nadměrné pití alkoholu, kouření a nedostatek tělesného pohybu. K chrápání bývají nejnáchylnější muži (třikrát více než ženy), lidé středního věku a starší, lidé s nadváhou (tuk kolem hrtanu zužuje dýchací cesty a podporuje dýchání ústy), kuřáci (kouření dráždí nos a krk, způsobuje opuchnutí sliznice a nutí člověka opět dýchat ústy), lidé, kteří pijí alkohol před spaním (alkohol uvolňuje krční a čelistní svaly a podporuje dýchání ústy).
Text: Alena Müllerová, Foto: Nábytek Říha, Gumotex, Sembella, Finezza design, Jitona
Bločky
Pro kvalitu spánku je důležité také vybavení ložnice, jež by měla být vzdušná a nepřetopená. Interiér nezahlcujte nábytkem ani předměty, okolo lůžka by měl být dostatečný prostor.
Během spánku se obnovuje až 90 procent všech duševních i fyzických sil.
Řada historicky známých osobností měla neobvyklý spánkový rytmus. Nikola Tesla od svých 19 let spal jen 2 hodiny denně, Napoleon trávil spánkem 4 hodiny a Leonardo da Vinci měl speciální režim, při němž spal 15 minut každé 4 hodiny, tedy celkem pouhých 90 minut za den. Potřeba spánku je však obecně mnohem větší: obvykle k obnově sil potřebujeme 7 - 8 hodin, některým jedincům však stačí 5, jiní potřebují až 12 hodin.
Důležitou vlastností matrace je prodyšnost. Během noci totiž absorbuje více než litr potu, kterážto směs vody, solí, tuků a dusíkatých látek se musí během dne odpařit. S ohledem na správnou cirkulaci vzduchu proto nejsou vhodná lůžka s uzavřeným úložným prostorem. Ukládání pod postelí lze řešit samostatnými kontejnery.
Příčinou chrápání může být i prosté spaní na zádech, při němž jazyk a čípek blokují hrtan. Usínat v jiné poloze lze naučit, třeba s nějakého předmětu připevněného na zádovou část nočního oděvu, který poloze na zádech zabrání.