Průměrné údaje jsou někdy zavádějící, ale nedávno zveřejněné statistiky ukázaly zajímavé srovnání situace dnes a před deseti lety.
Počet nově postavených bytů u nás v posledních letech roste. Přesto statistické údaje ukazují oproti roku 1989 pokles, dokončených bytů je ve srovnání s posledním rokem bývalého režimu stále asi o polovinu méně. Se změnou režimu se však změnilo i naše vnímání kvality bydlení. Vyzděné jádro panelákové králíkárny dnes už asi nikdo nebude spojovat s luxusním bydlením. Nechci tím panelovou výstavbu zcela odsoudit. Čerstvé příklady regenerace panelových domů - pohříchu spíše obecních než u domů družstev a společenství vlastníků - ukazují, že i panelový dům může nabídnout důstojné bydlení. Představa kvalitního bydlení je však dnes spjata především s novou bytovou výstavbou anebo bydlením ve vlastním rodinném domě.
Trendy se mění i v posledních letech. Zvětšuje se velikost bytů (hlavně v rodinných domech) a zkracuje se doba výstavby. Již tradičně údaje ČSÚ ukazují, že nejvíce bytů (včetně bytů v rodinných domech) se staví v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Za nové bydlení Češi platí víc peněz, ale díky růstu mezd ale na něj ušetří rychleji, říkají statistická data.
V roce 1995 takřka nefungovaly hypotéky, úroky byly vysoké a developerské společnosti vybíraly peníze v průběhu stavby. Nové byty a rodinné domy byly spíše pro bohaté. Zatímco před deseti lety musel člověk na nový byt ušetřit 95 hrubých měsíčních platů, loni mu jich stačilo 86. Za nový byt v bytovém domě zaplatili lidé v roce 1995 v průměru necelých 800 000 Kč při průměrné hrubé mzdě přibližně 8300 Kč.
Loni takový byt vyšel zhruba na 1,5 milionu korun při průměrné hrubé mzdě 16 900 Kč. Ale co je nejdůležitější, v roce letošním dosáhne na nové bydlení mnohonásobně větší počet kupujících díky rozvinutému trhu hypotečních úvěrů.
Hypotéka bez prokázání příjmu? Úvěr na 100 % hodnoty nemovitosti? Možnost mimořádného splacení části půjčky bez sankcí? Tři doklady a dost? Nejen v roce 1995, ale ani před pěti lety se kupujícím o podobných nabídkách ani nezdálo. Podobné je to se splácením ceny bytu: "Na velký byt 3 + 1 nebo 4 + 1 Vám u nás stačí 250 tisíc, zbytek můžete uhradit (třeba z hypotéky) po dokončení stavby." Z podobné nabídky jedné z největších českých developerských společností by se kupcům v roce 2000 zatočila hlava. Ale vše má svůj vývoj. Stejná společnost v roce 2000 samozřejmě nic takového nenabízela. Konkurence je zkrátka motorem pokroku.
Celkové statistiky nově stavěných bytů obsahují samozřejmě i data o bytech postavených v nových rodinných domech. Češi (to není údaj ČSÚ) domy spíše stavějí než kupují. Vyšší příjmy a dostupnost hypoték v posledních letech výrazně zvedly prostorový standard rodinných domů. Cena průměrného bytu v rodinném domku (počítejme samozřejmě s tím, že často byt = celý rodinný dům) za posledních deset let vzrostla téměř na dvojnásobek. V roce 1995 stál byt v rodinném domě v průměru 1,4 milionu korun, loni se částka vyšplhala na 2,6 milionu. Majitelé rodinného domku ale mají v průměru k dispozici větší obytnou i užitkovou plochu. Obytná plocha loni dosáhla téměř 97 metrů čtverečních proti 85 metrům v roce 1995. V bytovém domě je velikost obytné plochy (dodejme průměrné obytné plochy) výrazně nižší, loni činila 49 čtverečních metrů. Zde nebyl nárůst tak dramatický. V roce 1995 to bylo 45 metrů čtverečních.
Vyřešené financování má další dopad. Doba výstavby se výrazně zkrátila. Zatímco v roce 1995 museli lidé u rodinného domku počítat průměrně se zhruba 61 měsíci výstavby, loni to bylo přibližně 45 měsíců. Doba výstavby bytových domů se zkrátila na loňských necelých 38 měsíců z 51 měsíců před deseti lety. Tato čísla, by? mírně zkreslená, neboť za zahájení stavby považují vydání stavebního povolení a ne reálné kopnutí do země, ukazují, že výstavba bytových domů je efektivnější než výstavba průměrného rodinného domu. Na vině budou patrně domky stavěné svépomocí, u nichž i dnes doba výstavby nezřídka trvá pět let a více.
Budeme bydlet lépe? Myslím, že realita okolo nás ukazuje podobná "data" jako statistika. Úroveň bydlení neustále roste. Při pohledu na běžné české město je rozdíl situace dnes a v roce 1995 výrazný. Vlastnit nový byt nebo rodinný dům se stává něčím normálním. Počty chystaných projektů nových bytových domů mimo Prahu už dnes převyšují počet chystaných projektů v Praze. V počtu bytů možná Praha a okolí nadále povedou, protože velikost domů a obytných komplexů je v hlavním městě větší. I mimo Prahu však už dnes jde vybrat z více možností. A to je to nejdůležitější.
A proto i Vám - již tradičně - přeji šťastnou ruku při vybírání Vašeho nového bydlení.
Pavel Velebil - TIDE REALITY s. r. o.