Umělé osvětlení by mělo s interiérem splynout tak, aby nerušilo. Což ovšem neznamená, že by svítidla neměla být vidět: ovšem jiné je vhodné k práci, jiné k relaxaci nebo sledování televize. Může patřit k dominantám prostoru anebo pouze jemně doladit interiér.
Osvětlení lze rozdělit na centrální a lokální. Centrálním svítidla jsou obvykle ve středu místnosti a uplatnění najdou ve všech částech bytu, chodbami počínaje, přes kuchyni, jídelnu, dětské pokoje, ložnice až po obývací pokoje. Takovým hlavním svítidlem může být kromě klasického lustru například i lišta s bodovkami. Bodové osvětlení má však nejširší uplatnění v podobě lokálních svítidel osvětlujících například psací stůl v pokoji či pracovně, noční stolek ložnici nebo dětském pokoji, zrcadlo nebo toaletní stolek v koupelně, pracovní desku v kuchyni, zajímavá zákoutí nebo umělecké předměty v obývacím pokoji.
Do koupelny vybíráme svítidla nejen z hlediska účelu a designu, ale hlavně s ohledem na bezpečnost. Riziko plyne z extrémně vlhkého prostředí, proto rozvody elektrické energie a výběr svítidel podléhají daným pravidlům. Koupelnu lze obecně rozdělit do čtyř zón: zóna 0 se týká vany, jedničkou označujeme prostor nad vanou do výšky 2,25 m včetně vany, zóna 2 sahá od podlahy do výšky 2,25 m a 60 cm od vany (stejné značení můžeme použít pro sprchové kouty a boxy). Ve všech těchto zónách by neměly být žádné elektrické předměty, není-li to nezbytné. Zóna s číslem 3 vyžaduje zásuvky jištěné proudovým chráničem 30 mA. Pokud jde o materiál, měla by svítidla být z kvalitních slitin odolných proti vlhkosti. I do koupelny lze umístit centrální svítidlo (nejlépe vestavěné nebo přisazené), jeho roli však mohou plnit i vhodně rozmístěné bodovky. Některé z nich mohou být otočné, takže je lze nasměrovat na důležitá místa, k nimž patří například zrcadlo. Světlo by se však nemělo od něho odrážet, ani oslňovat. Bodovky splní dobře i roli osvětlení koupelnového nábytku nebo náladového relaxačního zdroje. Díky různým barvám svítidel a různé intenzitě osvětlení lze dosáhnout plasticity interiéru. Do koupelen se hodí zásadně nízkovoltové osvětlení (pod 12 V), vhodně zakrytované.
V tomto případě platí čím více, tím lépe. V kuchyni není světla nikdy dost, potřebují ho nejen jednotlivé pracovní zóny, ale také skříňky, kde hraje i roli estetickou. V kuchyni určitě oceníte zářivkové osvětlení s bílým nebo žlutým světlem, efektivní a hlavně efektní jsou samozřejmě i bodová svítidla. Ta najdou užitek samozřejmě i díky schopnosti natáčení, pěkně budou vypadat i v liště nad jídelním stolem. Pozor na vytváření stínů na ploše. V prostorách kuchyně, kde obvykle pobýváme nejčastěji a nejdéle, tudíž se v nich hodně svítí, je dobré využívat úsporné světelné zdroje.
Pro obývací pokoj vybíráme světla, která ladí s designem celého interiéru. Vsadíte-li na jednoduché osvětlení prostřednictvím bodových svítidel nabudovaných ve stropě nebo umístěných na stěnách či na lištách, vyhnete se riziku, že zvolíte příliš extravagantní lustr, který se časem může okoukat. V obývacím pokoji patří k nejvíc využívaným zdroj nad konferenčním stolkem a eventuálně jídelním stolem, světlo však budou potřebovat i jednotlivé zóny: prostor kolem pohovky, křesla ke čtení, kout s pěknou plastikou, nábytek se zajímavým nádobím a podobně. Pro obývací pokoj lze samozřejmě vybrat různé druhy svítidel, v duchu různých činností. V případě, že se rozhodnete pro kombinaci několika typů svítidel, dodržujte pravidlo jednotného designu.
V ložnici hraje nástěnné nebo bodové osvětlení důležitou roli hlavně kvůli osobní intimitě související se čtením. Mohou být i v podobě rampy nad lůžkem, s vypínačem na dosah ruky, aby nebylo nutné kvůli obsluze osvětlení vstávat. Atmosféru ložnice lze dotvořit i prostřednictvím barevných žárovky a filtrů.
Oba prostory potřebují nejen centrální osvětlení, ale také světlo u psacího stolu a postele. K tomuto účelu se opět ideálně hodí právě bodovky nebo nástěnná svítidla (u psacího stolu ale oceníme stolní lampu). Intenzita pracovního osvětlení, které by mělo být zároveň dostatečně intenzivní, ale pořád příjemné, by se měla pohybovat kolem 500 luxů. Světlo by mělo na pracovní plochu dopadat ideálně mírně zleva, aby neoslňovalo a nevrhalo stíny. Stejná pravidla můžeme použít pro osvětlení stolu školáka. Pozor na to, aby směrované světlo bodovek nekreslilo výrazné stíny, ostré kontrasty světla a stínu působí na děti rušivě. Nezapomeňte na speciální dětská svítidla v podobě oblíbených postaviček nebo dětských motivů (pro menší ratolesti) a na svítidlo ke čtení v posteli. V pokojích nejmenších dětí by světelné zdroje měly být mimo jejich dosah.
Bodovky najdou uplatnění nejen na stropě a na stěnách, ale také z boku schodnic na schodištích, kde dobře poslouží jako orientační. Oceníte je také při osvětlení odkládacích prostor, botníku nebo šatní (i vestavěné) skříně. Výborné je použití bodových osvětlovacích těles v šatnách a úložných prostorách, kde je lze dobře nasměrovat na důležité ukládací zóny.
Pokud zjistíte, že někde světlo chybí, nezoufejte. Ještě přece existují doplňkové světelné zdroje jako stojací či stolní lampy, které chybějící světlo nahradí. V případě, že nejste zastánci bodovek či nástěnného osvětlení a raději používáte lampy, pamatujte ve odpovídající fázi stavby na dostatek zásuvek pro umístění světelného zdroje.
Text: Alena Müllerová
Foto: Abitare, Delta Light, Luminex