Návštěva zlodějů v bytě či domě nepřináší jen materiální škodu, ale i psychický šok, který je způsoben zásahem do soukromí, pocitem ohrožení a křivdy i ztrátou předmětů s osobní hodnotou. Co proti tomu dělat a jak se můžeme bránit?
Základem je bezpečnostní kování, které musí být odolné vůči jakémukoli násilí, jeho součástí musí být kvalitní cylindrická vložka a bezpečnostní zadlabávací zámek. Můžete použít i závoru, nejlépe s vícenásobnými západy. Ideálním řešením je instalace bezpečnostních dveří, která vyjde mnohdy levněji než vylepšování a zesilování starých dveří.
Zabezpečit byt uzamykacím mechanismem, byť kvalitním, zdaleka nestačí. Nebezpečí pro váš byt představují i ostatní části vchodových dveří. Jednou z nich je dveřní křídlo. Pokud neinvestujete do nových bezpečnostních dveří se zesílenou konstrukcí, je třeba stávající dveře opatřit přídavným zámkem či dalším zabezpečením. Kritickým bodem jsou rámy neboli zárubně, které u některých případů, lze poměrně snadno roztáhnout. Tomu lze předejít vylitím vnitřku zárubní betonovou směsí. Vypáčení dveří z pantu můžete zabránit instalací speciálních pojistek či přídavných pasivních čepů. Jedním ze základních opatření je kukátko s co největším zorným úhlem.
Jako varianta se nabízí kombinace mechanického a elektronického zabezpečení. Elektronické zabezpečení má obvykle ovládání u vstupních dveří pomocí kódové klávesnice, nebo dálkově přes malý ovladač. Celý objekt je chráněn systémem prostorových čidel. Po detekci pachatele v hlídaném objektu jsou obvykle spuštěny vnitřní a vnější sirény, které nezvaného hosta svým hlukem dezorientují a zároveň upozorní okolí.
Dále pak je poplach převeden do telefonního komunikátoru a přes pevné připojení či GSM jsou okamžitě informováni majitelé. Signál lze za mírný poplatek posílat na pult centralizované ochrany, kde je nepřetržitě připravena zásahová jednotka. Mezi další zajištění patří i čidla na detekci požáru, která lze do systému rovněž zapojit a kamerový sledovací systém s možností záznamu a přenosu informací přes internet prakticky kamkoli. Ceny těchto důmyslných elektronických pomocníků jsou díky velkému rozšíření velmi příznivé.
K moderním technologiím, zejména u rodinných domů, patří i využití dveřního videotelefonu, který umožňuje hlasovou komunikaci a obrazovou identifikaci návštěvníka.
Další možností je instalace systému, u kterého jsou jednotlivé ovládací moduly určeny pro spínání a regulaci malých a středních domácích elektrických spotřebičů, světel a světelných okruhů, kotlů, vrat a rolet. Ovládat systém můžete ručně pomocí dálkového ovladače, časovou automatikou nastavenou uživatelem, po telefonu, nebo řízením na základě výstupů čidel teploty, osvětlení a pohybu. Je důležité si uvědomit, že všechna tato opatření zcela nezabrání zloději vniknout do domu, ale mohou jej od jeho záměru odradit.
U rodinného domu se jako výhodná jeví investice do svítidel na fotobuňku ? Tato čidla mohou případné nezvané návštěvníky odradit.
Současná nabídka na trhu s trezory je více než bohatá a ceny těchto výrobků nevyjadřují pomoc, kterou nám poskytnou v případě návštěvy nezvaného hosta. Cennější věci a zejména dokumenty je dobré mít dostatečně chráněny proti odcizení a následně zneužití. Moderní trezorová technika mívá především kódové zamykání, kde odpadá starost o uložení klíčů. Skrytě zvolené místo pro umístění sejfu zvyšuje bezpečnost uloženého obsahu.